שתף קטע נבחר

ח"כ אלדד עזב את הקלפי באום אל-פאחם

לאחר שהמשטרה אסרה על כניסתו של ברוך מרזל לעיר, בה היה אמור לכהן כיו"ר ועדת קלפי, החליטו אנשי האיחוד הלאומי לשגר למקום את ח"כ אלדד. הוא הגיע למקום במכוניתו של מפקד המשטרה וטען כי אינו חושש לחייו. זמן קצר לאחר מכן ביקש אלדד לצאת מהמקום: "יש לי עוד קלפיות להיות בהן"

חבר הכנסת אריה אלדד (האיחוד הלאומי) עזב הבוקר (יום ג') את הקלפי באום אל-פאחם. זאת, בצל מהומות שהחלו מחוץ למקום. עם צאתו אמר אלדד: "יש לי עוד עשרות קלפיות להיות בהן, אני לא יכול להיות פה כל היום".

 

כאשר עזב אלדד את המקום החל ההמון לרוץ אחר ניידת המשטרה בה נסע, ובמקום התפתחו מהומות. המשטרה עצרה חמישה צעירים שיידו אבנים לעבר השוטרים. בין העצורים גם תושב יפו, חבר בתנועת "בני הכפר", שלטענת המשטרה הגיע כבר בשעות הבוקר המוקדמות לאום אל-פאחם כדי להסית ולגרום להפרות סדר. לאחר מכן נרגעו הרוחות בעיר, והמפגינים התפזרו בשל מזג האוויר הסוער.

 

אלדד הגיע לעיר מוקדם יותר הבוקר, כשהוא מלווה בכוח משטרתי. חבר הכנסת הגיע לעיר במכוניתו של מפקד המשטרה במקום, על-מנת למלא את מקומו של ברוך מרזל כיושב ראש ועדת קלפי מספר 12 בשכונת ארזי בעיר. 

 

"המשטרה מאפשרת לי להגיע לקלפי ומאבטחת אותי", אמר אלדד ל-ynet. "לא הצלחתי להאמין שמדינת ישראל נכנעת לטרור ואני שמח לראות שזה לא קרה. יש לי חסינות והמשטרה עושה את מלאכתה, לפחות לגביי". על השאלה האם הוא חושש להיכנס לאום אל-פאחם ולכהן במקום כיושב ראש ועדת קלפי, ענה אלדד: "אני בהחלט לא חושש לחיי".

 

בשל נוכחותו של אלדד בקלפי, תוגברו סידורי האבטחה ו-642 בעלי זכות ההצבעה נאלצו לעבור בדיקות גופניות טרם כניסתם לקלפי. "מה שקורה כאן מזכיר את מחסום ארז בעזה, לזה בטח לא קוראים דמוקרטיה". אמר אחד המצביעים, איברהים ג'ברין.

 

גם בהנהגה הערבית באום אל-פאחם חשים מרומים: "הודיעו לנו שהכל נגמר, אמרו לנו - 'אל תדאגו, הכל בסדר' וביקשו שנפנה מהצומת את הצעירים. כך עשינו, אבל הם עשו תרגיל והביאו את המטבע מהצד השני, במקום מרזל קיבלנו את אריה אלדד". אמר עפו אגבריה, תושב העיר ומועמד מספר ארבע מטעם מפלגת חד"ש בבחירות. 

 

ואילו בקלפי עצמה, התפרצה אחת מחברות הוועדה בשעה שביקשו לצלם את אלדד וואמרה בזעם: "את מי באתם לצלם? אדם שהוא פשוט גזען. אם זה היה ערבי, המשטרה לא היתה שומרת עליו כך".

 

מרזל לא רצוי באום אל-פאחם (צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

"כניעה לבריונות ולהסתה"

 אלדד נשלח לעיר על-ידי מפלגתו, לאחר שהמשטרה הודיעה לאיש הימין ברוך מרזל כי הוא מנוע מלהיכנס לאום אל-פאחם ולכהן כיושב ראש הקלפי  הנימוק שניתן להחלטה: ידיעות מודיעיניות לפיהן יש חשש ממשי לפגיעה בשלום הציבור. את ההחלטה קיבל מפקד המחוז, ניצב שמעון קורן.

 

בתגובה להודעת המשטרה אמר מרזל ל-ynet כי "מדובר ביום שחור לדמוקרטיה הישראלית. משטרת המחוז הצפוני מודה היום בצורה מפורשת שהיא אינה שולטת בעיר אום אל-פאחם".  

 

"יש כאן כניעה לבריונות ולהסתה ומסר לתושבי אום אל-פאחם להמשיך להתפרע. ברגע שאני אקבל את ההודעה - אשקול את צעדיי המשפטיים. המשטרה נכנעה לבריונים. מה שהם מסוגלים לעשות למתנחלים ולחרדים הם לא מסוגלים נגד קבוצה של בריונים, וזה מאוד מצער", סיכם מרזל.

 

בשעת בוקר מוקדמת הגיעו עשרות תושבי אום אל פאחם לכניסות לעיר, בניסיון שלא לאפשר את כניסתו של מרזל לקלפי. למקום הגיעו גם כוחות גדולים של משטרה בפיקודו של מפקד המחוז הצפוני.  


פורסם לראשונה 10/02/2009 10:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עזב. אלדד
צילום: ג'ורג' גינסברג
"יום שחור". מרזל
צילום: AFP
אבטחה באום אל-פאחם
צילום: AFP
מומלצים