שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עד הצהריים: 68 תלונות על אי סדרים בקלפיות
  לוועדת הבחירות המרכזית הגיעו 68 תלונות מרחבי הארץ. מצביע של מרצ בירושלים גילה בגב הפתק את שמו של אביגדור ליברמן. "ישראל ביתנו" התלוננה על מחסור בפתקי הצבעה. "קדימה" התלוננה על העלמת הפתקים שלה

  שעות בודדות לאחר פתיחת הקלפיות - וכבר עולות התלונות הראשונות בדבר פגיעה בטוהר הבחירות. עד 12:00 התקבלו בוועדת הבחירות המרכזית 68 תלונות אודות בעיות ואי סדרים בקלפיות שונות ברחבי הארץ.

   

   

  מפלגת קדימה הגישה תלונה ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט אליעזר ריבלין, על כך שהדיעו דיווחים כי בקלפיות שונות ברחבי הארץ נעשו ניסיונות לחבל בפתקי ההצבעה של המפלגה או להעלימם, ברמת גן, אריאל, נס ציונה, אופקים, ואשדוד.

   

  בתלונת קדימה נכתב כי בבית ספר בקריית ביאליק נתפסו אנשים בידי המשטרה, בחשד שחיבלו בפתקי קדימה בארבע קלפיות. פעילי השטח של קדימה טענו כי מדובר בפעילים של הליכוד. מהמשטרה נמסר כי התקרית אינה מוכרת להם.

    

  מרצ-התנועה החדשה הגישה תלונה לועדת הבחירות האזורית בירושלים, על כך שפתקים של המפלגה זוייפו. מידע על כך הגיע גם למשטרה, והיא בודקת את הפרטים.

   

  המקרה התגלה בקלפי ברחוב בית"ר בשכונת ארנונה בירושלים. אחד ממצביעי מרצ שהגיע לקלפי הרים פתק של מרצ-התנועה החדשה, וגילה כי מאחור נכתב שמו של אביגדור ליברמן. פתק כזה, אם יוכנס למעטפה - ייחשב קול פסול. הפעיל התקשר למנהל מטה הבחירות של מרצ בירושלים ועידכן אותו בנושא.

    

  בעקבות כך העבירו מרצ הודעה לכל פעיליהם בירושלים וברחבי הארץ, כי עליהם לבדוק את פתקי ההצבעה של מרצ בקלפיות, כדי לוודא שלא מדובר בתופעה רחבת-היקף. בנוסף, נעשתה פנייה לוועדת הבחירות האזורית. למרות שלא הוגשה תלונה רשמית למשטרה - המידע הועבר לידיעתה - והיא פתחה בבדיקת הפרטים.

   

  תלונות רבות הגיעו גם ממפלגת "ישראל ביתנו", בטענה שיש מחסור בפתקים. בנוסף, התלוננו אנשי המפלגה כי בנצרת עילית ישנם פתקים עם האות "ל" בשתי שפות - עברית וערבית - והדבר מבלבל את הבוחרים.

   

  המפלגה התלוננה גם על כך שבקלפי בבקע-ג'ת נשמעו איומים על חייהם של חברי הוועדה מטעם ישראל ביתנו. לדברי נציגי המפלגה, איימו עליהם ואמרו: "אם לא תפסיקו להפריע לנו לעבוד כאן נטפל בכם כמו שצריך". הנציגים הפסיקו את עבודתם.

   

  חבר ועדה "מטעם עצמו" סירב להתפנות

  בבאר שבע נרשמה תלונה על כך שחבר מהליכוד נמצא בהרכב ועדת הקלפי בניגוד להרכב הסיעתי שנקבע והוא מסרב לצאת מהקלפי. במקרה זה הוזמנה משטרה. בשרון, מפלגת ישראל ביתנו התלוננה שחבר ועדת קלפי מטעמה ראה בקלנסווה מזכיר קלפי משתף פעולה בזיוף - ומנע את ההצבעה. בכרמיאל הוגשה תלונה על כך שמזכיר קלפי לא נותן למשקיף מטעם ישראל ביתנו להיכנס כדי לקבל דיווח ממשקיפת הקלפי.

   

  במקביל, התלוננה מפלגת האיחוד הלאומי בפני ועדת הבחירות האזורית בבני ברק, בטענה שפתקי ההצבעה למפלגה נעלמו מעשרות קלפיות בעיר. יו"ר המפלגה, יעקב כץ (כצל'ה), אמר כי "עסקני יהדות התורה כנראה נכנסו לפאניקה ומהסחף החרדי אלינו".

   

  לקלפי ברחוב דוד ילין בירושלים, הגיע צעיר חרדי שהפך את שולחן הפתקים שמאחורי הפרגוד. בנוסף, לקח עמו הצעיר את פתקי ההצבעה עם האות "ג'" של יהדות התורה. המשטרה הוזעקה למקום.

   

  למרות שבוועדת הבחירות המרכזית הביעו סיפוק משיעורי ההצבעה הגבוהים באופן יחסי - הבחירות

  החלו עם מספר תקלות ו"חריקות". המשטרה אסרה בשעות הבוקר על כניסתו של ברוך מרזל לאום אל-פאחם, שבה היה אמור לכהן כיו"ר ועדת קלפי. אנשי האיחוד הלאומי החליטו לשגר למקום את ח"כ אלדד. זה הגיע למקום במכוניתו של מפקד המשטרה וטען כי אינו חושש לחייו. זמן קצר לאחר מכן ביקש אלדד לצאת מהמקום: "יש לי עוד קלפיות להיות בהן".

   

  במקומות שונים ברחבי הארץ נפתחו הקלפיות באיחורים קלים, בעיקר בשל מזג האוויר הסוער ואיחורים של חברים בוועדות קלפי.

   

  בהכנת הידיעה השתתפו אלי סניור, אפרת וייס, אחיה ראב"ד ואטילה שומפלבי
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים