שתף קטע נבחר

אמנסטי: חמאס ב"מסע הרג" משתפי פעולה בעזה

הארגון קורא להפסיק את "מסע החיסול השיטתי" שמתחולל ברצועה מאז המלחמה, שבמסגרתו רצחו אנשי חמאס לפחות 24 בני אדם - וחטפו, היכו ועינו עוד עשרות

"אמנסטי" קורא לחמאס להפסיק את חיסול המשת"פים ברצועה. לטענת ארגון זכויות האדם הבינלאומי, מאז תחילת המלחמה בעזה, עורך חמאס ברצועת עזה "מסע חיסול" שיטתי של חשודים בשיתוף פעולה עם ישראל, שבמסגרתו ירו אנשי חמאס למוות בלפחות 24 אני אדם.

 

לפי אמנסטי, מסע ההרג השיטתי החל מיד לאחר תחילת מבצע "עופרת יצוקה" ב-27 בדצמבר, ונמשך גם לאחר ההכרזה על הפסקת אש ב-18 בינואר.

 

בנוסף להרוגים הרבים - נותרו תושבים לא מעטים ברצועה עם פציעות בשל אותו מסע נקם. "עוד עשרות נורו ברגליהם או בפיקת הברך, הוכו או עונו במגוון צורות", מסר הארגון בהודעה שפרסם. "כוחות חמאס ומיליציות אחרות ברצועה פתחו במסע חטיפות, הרג, עינויים ואיומים נגד אלו המואשמים ב'שיתוף פעולה' עם ישראל, וגם נגד יריבים פוליטיים ומבקרים".

 

לפי הנתונים שבידי אמנסטי, רוב הקורבנות נחטפו מבתיהם, ומאוחר יותר נזרקו -

מתים או פצועים - במקומות מבודדים, או ש"הופיעו" פתאום בחדר המתים באחד מבתי החולים בעזה.

 

נורה במיטת בית החולים

על פני חמישה עמודים, פורסים בפרוטרוט חוקרי אמנסטי, בראשות החוקרת הראשית דונטלה רוברה, מעשי אלימות ועינויים מזעזעים שנעשו על ידי אנשי חמאס כלפי פלסטינים. צוות החוקרים שהה ברצועת עזה במשך שלושה שבועות, אסף נתונים ועדויות מצולמות מהשטח. מדובר בדו"ח הראשון המלא שמוציא הארגון מאז תחילת הלחימה בעזה.

 

לפי הדו"ח שפורסם, רבים מהקורבנות הם אסירים שנמלטו מהכלא המרכזי בעזה, לאחר שהופצץ על ידי ישראל ביום הראשון למלחמה - חלקם אנשי פתח שנכלאו במהלך העימותים בין הפתח לחמאס ברצועה, ובהם בין היתר אחד ממפקדי "גדודי חללי אל-אקצא" נאסר מוחמד מוהנא, שהיה כלוא בגין מעורבותו בניסיון לרצוח את ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה. גופתו נמצאה בפאתי עזה, לאחר שנורה בראשו מטווח קרוב.

 

ג'מאל אל-רנדור, בשנות ה-50 לחייו, נורה למוות במיטתו בבית החולים שיפא על ידי חמוש למול עיניהם ההמומות של קרובי משפחה ועדי ראייה. א' נורה בגב ובברך כי "דיבר יותר מידי". "עשרה חמושים רעולי פנים הגיעו לביתי", הוא מספר בדו"ח, "הם אמרו שהם אנשי הרשות. היה להם רכב לבן גדול הם כפתו אותי, הרביצו לי חזק בכל מקום, כיסו לי את העיניים וגררו אותי לאוטו. אבא שלי שניסה להתנגד להם נורה בבטנו. אחרי נסיעה קצרה שמעתי גלים אז שיערתי שלקחו אותי למקום ליד הים. שם הם אמרו לי שאני מדבר יותר מידי ומתערב בעניינים לא שלי. היכו אותי באלות ברזל, ירו בי בגב ובברך והותירו אותי במקום". לדבריו, הסיוט נמשך גם לאחר המקרה, כשהתקשה לקבל סיוע רפואי על ידי השלטונות.

 

עדות נוספת מפי ס' מתארת מקרה אחר. "ארבעה חמושים רעולי פנים הגיעו לביתי חמושים בקלצ'ניקוב, לקחו אותי לחצר הבית בלי לומר מילה", הוא מספר בדו"ח. "ירו בי בגב והרגל השמאלית שלוש פעמים. כשקרובי המשפחה שלי ניסו להתערב, הם איימו גם עליהם. רק כשהשכנים התחילו להגיע כדי לראות על מה המהומה הם הסתלקו. לפני כמה ימים הם חזרו לביתי שוב. כנראה רוצים לעשות לי את אותו הדבר, שוב".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חמושי חמאס, עזה
צילום: איי אף פי
מומלצים