שתף קטע נבחר

ליברמן: כמו בבחירות, נקבע את סדר יום הממשלה

אחרי שהפך ליושב ראש המפלגה השלישית בגודלה, אמר אביגדור ליברמן כי אם יצטרף לממשלה - המטרה הראשונה תהיה חיסול חמאס. הוא הדגיש כי נטיית מפלגתו היא ממשלת ימין

אחרי ששוחח עם בנימין נתניהו וציפי לבני נאם יושב ראש מפלגת "ישראל ביתנו", אביגדור ליברמן, מול תומכיו במטה שבירושלים. ליברמן, שהפך ליושב ראש המפלגה השלישית בגודלה בכנסת, הכריז בנאום: "לא נסכים לשום הסדר ישיר או עקיף כשחמאס נמצא בשלטון. אם נצטרף לממשלה כלשהי, היעד הראשון יהיה ברור - הפלת החמאס".

 

  

ליברמן התייחס לכך שמפלגתו עשויה להיות לשון המאזניים בהרכבת הממשלה הבאה: "אני שמח שהמפתח אצלנו, והעובדה הזו מטילה עלינו גם אחריות. ההחלטה פה תהיה מאוד לא פשוטה... אני מודה, ואני לא מסתיר את זה, גדלנו במחנה הלאומי, ונטיית לבנו היא ממשלת ימין". 

 

למרות דבריו, ליברמן לא פסל ישיבה בממשלה בראשותה של לבני: "אנחנו לא פוסלים אף אחד, אנחנו נילחם על העקרונות שלנו". הוא טען כי כפי שמפלגתו העלתה על סדר היום בבחירות את סוגיית האזרחות והנאמנות, כך גם בממשלה היא תהיה זו שתקבע את הטון. 

 

לטענתו, הוויכוח העיקרי שמתנהל היום הוא לא על הגבולות - אלא על האופי העתידי של מדינת ישראל כמדינה יהודית, וציונית ודמוקרטית.

 

ליברמן שב וחזר על טענותיו בנוגע לשיטת הבחירות: "תוצאות הבחירות מראות שוב על הקושי של הדרג המדיני להגיע להכרעות ברורות. אין ברירה, חייבים לנוע לשינוי שיטת הממשל".

 

אכזבה מהמדגמים

מוקדם יותר הערב היתה האווירה במטה המפלגה היתה פחות שמחה, נוכח תוצאות המדגמים שהיו נמוכים מהצפוי. מוזיקה שקטה נוגנה ברקע ולא נשמעו צהלות שמחה. הסקרים העניק למפלגה ביו 14 ל-16 מנדטים, בעוד שהיו מי שצפו למפלגה כמעט 20 מנדטים. ליברמן עצמו אמר ל-ynet: "אני ממש לא מאוכזב מהתוצאות. הן עוד ישתפרו אחרי ספירת כל הקולות".

 

אצל פעילי השטח, נשמעו הדברים מעט אחרת. "אני מאוד מאוכזב, ובהלם", אמר ל-ynet קובי שמשון, פעיל שהגיע מהדרום. "הרגשנו 20 מנדטים, זה היה מומנטום שלא נוצל. חשבנו שנהיה מספר 2, פשוט כואב הלב. מבחינת השטח, היתה הרגשה אחרת לחלוטין".

 

לעומת הפעילים, נציגים מהמפלגה הביעו שביעות רצון. אורלי לוי - חברת כנסת טריה, ככל הנראה - אמרה: "זה ניצחון איך שלא נסתכל על זה. זה הישג אדיר

להיות במקום ההיסטורי של מפלגת העבודה. גוש הימין גדול יותר מהשמאל, ואני מקווה שהנשיא יעשה את השיקולים הענייניים".

 

למרות שהליכוד מתעקש שירכיב ממשלה - לוי כבר יודעת שזו תהיה קדימה. "ציפי תצטרך להיות קצת יותר ימנית", אמרה בתו של אחד ממנהיגי הליכוד בעבר, דוד לוי.

 

לדברי פאינה קירשנבאום, מנכ"לית המפלגה ומקום עשירי ברשימה: "ההרגשה מצוינת. יצרנו מפלגה שלישית בגודלה". כשנשאלה האם ישראל ביתנו לנוכח התוצאות תשב עם קדימה בקואליציה - השיבה כי על כך יוחלט לאחר קבלת התוצאות הסופיות. 


פורסם לראשונה 10/02/2009 23:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המפתח בידיו. ליברמן
צילום: גיל יוחנן
הרגשה מצוינת. דני איילון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים