שתף קטע נבחר

נתניהו: אני בטוח שנרכיב ממשלה יציבה

בנאום בפני חברי הליכוד בגני התערוכה בתל-אביב, הצהיר בנימין נתניהו על ניצחון המחנה הלאומי: "אני בטוח שיעלה בידי להרכיב ממשלה גדולה ויציבה. אפנה תחילה לשותפנו הטבעיים במחנה הלאומי". גורמים בליכוד הודו: "היה לנו קמפיין כושל"

הגיע שני, אך מוביל את המחנה הגדול: יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, התייצב הלילה (יום ד') מול חברי הליכוד ופעיליו והכריז על ניצחון המחנה הלאומי ונסיקת הליכוד: "אני בטוח שיעלה בידי להקים ממשלה טובה, רחבה ויציבה שתדע להתמודד עם המשבר הבטחוני והכלכלי ותדע להוביל רפורמה בחינוך כפי שהתחייבנו בבחירות". הוא הבהיר כי יפנה תחילה למפלגות המחנה הלאומי, ולאחר מכן ליתר המפלגות הציוניות.

 

 

אמש שוחח נתניהו עם יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, והשניים סיכמו להיפגש היום על-מנת להתחיל במשא ומתן הקואליציוני להקמת גוש חוסם לקדימה. "אפנה תחילה לשותפנו הטבעיים במחנה הלאומי כפי שהבטחתי. הערב שוחחתי עם ראשי הסיעות וקבענו להתחיל שיחות כבר מחר על הרכבת ממשלה חדשה במדינת ישראל. אחר כך אפנה לשאר המפלגות הציונות כדי לאחד את כל הכוחות בעם ולהוביל את המדינה לדרך חדשה של תקווה של גאווה ובעזרת השם דרך של שלום".

 

לדבריו, "העם בישראל אמר את דברו באופן חד וברור. המחנה הלאומי בראשות הליכוד זכה ביתרון מובהק". הבוחר - כך הדגיש - רוצה שהליכוד ישוב להגה השלטון. "השאלה איננה מה אמרו הסקרים. השאלה היא מה אומרת המציאות. בכנסת היוצאת, אתם זוכרים - היו למחנה הלאומי רק 50 מנדטים, והיום הוא עולה לרוב מוחלט בכנסת". הוא ציין את נסיקת הליכוד מ-12 מנדטים ל-28 - יותר מפי 2, לפי המדגמים.

  

גורמים בליכוד: היה לנו קמפיין כושל

לאורך כל מערכת הבחירות, הוביל נתניהו בפער יציב על פני לבני, אולם בערב הבחירות עשתה לבני את הלא-ייאמן, והביאה את מפלגתה למקום הראשון. לפי סקר ynet, קדימה תהיה המפלגה הגדולה ביותר בכנסת ה-18, עם 28 מנדטים. הליכוד - שהוביל בסקרים המוקדמים - הגיע למקום השני עם 26 מנדטים, בעוד שלישראל ביתנו 16 מנדטים. למפלגת העבודה 14 מנדטים. בסך הכל, גוש הימין מקבל לפי הסקר 65 מנדטים.

 

דקות לפני פרסום מדגמי הטלוויזיה פשטה בביתן 15 בגני התערוכה בתל-אביב השמועה: על-פי המדגמים - לבני מנצחת את הבחירות. "זה עוד ספין של קדימה, חכו למדגמים", ניסה אחד הפעילים להרגיע פעיל אחר שעמד לידו. דקות אחר כך פורסמו התוצאות והיכו בהלם את גם אותו פעיל. "אני לא מאמין, אני לא מאמין, זה אמיתי", מלמל והצביע על מסכי הענק.

 

את החגיגה החליף ההלם. רבים מבאי האולם תפסו את הראש - ממאנים להאמין שזה קורה להם. "איך אנחנו שהובלנו שבועות ארוכים בסקרים בהפרש משמעותי מפסידים כנראה את הבחירות?" שאל פעיל אחר. "בבחירות הקודמות לפחות ידענו שאנחנו מתרסקים. כאן היינו בטוחים שאנחנו מנצחים בגדול - אבל בסוף אנחנו מפסידים. נכון שיש סיכוי שביבי ירכיב את הממשלה הבאה, אבל התחושה צורמת. זה כמו לחטוף גול בדקה 90 אחרי שאתה מוביל כל המשחק. גם אם אתה לוקח בסוף את הגביע, זה לא ניצחון סוחף. אין כאן שמחה הערב. להיפך".

 

גורמים בליכוד הודו בפנים חמוצות: "אם זה ייגמר ככה - מדובר בכישלון של הליכוד. היה לנו קמפיין כושל. המזל שלנו הוא שגוש הימין גדול מספיק כך שביבי יהיה ראש הממשלה הבא. אפשר היה למנוע את המצב הזה באמצעות התנהלות אחרת" .

 

לאחר שהתאוששו מההלם שאחז בהם, ניסו אחדים מפעילי הליכוד לשדר עסקים כרגיל - אך שירת "ביבי, ביבי" נשמעה חלושה מתמיד, וכוונה בעיקר למצלמות הטלוויזיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פונה למחנה הלאומי. נתניהו
צילום: ירון ברנר
אכזבה במטה הליכוד
צילום: ירון ברנר
מומלצים