שתף קטע נבחר

המפלגות הערביות: לא נמליץ על לבני

בחד"ש מסבירים את הצלחתם בבחירות בכך שאנשים שפחדו מליברמן העדיפו לדלג על מרצ ולקפוץ ישר אליהם. בבל"ד בטוחים כי למרות הסקרים הלא מחמיאים, יצליחו להיכנס לכנסת: "עבודתו של עזמי בשארה לא היתה לריק"

במפלגות הערביות הביעו סיפוק מכך ששמרו פחות או יותר על כוחן. מסקר ynet-סמית עולה כי חד"ש הגדילה את כוחה לחמישה מנדטים, רע"מ-תע"ל קיבלה ארבעה מנדטים ואילו בל"ד לא עברה את אחוז החסימה. עם זאת, ממדגמים אחרים עולה כי המפלגה בכל זאת נכנסה לכנסת.

 

 

במטה חד"ש שבנצרת קיבלו את תוצאות המדגמים בשמחה. יו"ר המפלגה, ח"כ מוחמד ברכה, שזכה לחיבוקים ונשיקות מהסובבים אותו, אמר "אני מאוד מרוצה מהתוצאות, מקווה שבסוף הערב נהיה עדים לייצוג יותר גדול, אך גם זו התקדמות משמעותית".  


חד"ש סומכת על פרס. ברכה חוגג (צילום: עידו ארז)

 

ח"כ ברכה אמר כי על אף הגידול בכוחה של המפלגה, הוא לא הצטרף לאף ממשלה. "כשנלך לנשיא נגיד לו איזה קווים אנו רוצים לראות לדמותה של הממשלה העתידית. אני חושב שהוא מספיק פיקח בשביל להבין שהם לא קיימים באף ממשלה". הוא גם עקץ את מרצ: "אנשים שחששו מהתעצמותו של ליברמן, לא הגיעו למסקנה שיש לעצור בתחנה של מרצ - אלא הגיעו למסקנה שיש לעצור בתחנה של חד"ש"

 

בין המברכים הרבים שהתקשרו למטה המפלגה, היה גם אחד מחברי המועצה המחוקקת של מפלגת העם הפלסטינית, שבירך על ההישג: "על כתפנו מוטלת עבודה, בתפקידים חשובים, עלינו להיות ראש החץ למאבק נגד הכיבוש ונגד הגזענות. נעמוד מול זה יהודים וערבים כאחד".

 

טיבי: הצלחת ליברמן מביישת את מדינת ישראל

גם במטה רע"מ-תע"ל בטייבה, לא הסתירו את השמחה. כאשר התפרסמו תוצאות המדגם מחאו הנוכחים כפיים - אך השמחה היתה יותר על התוצאה שקיבל אביגדור ליברמן - פחות מכפי שניבאו לו הסקרים.  

 

ח"כ אחמד טיבי: "החברה הישראלית צריכה לעשות חשבון נפש - איך פאשיסט כמו ליברמן מקבל 15 מנדטים ומפלגתו הופכת להיות השלישית בגודלה בישראל. 15 מנדטים זה יותר מדי. זה מביש למדינת ישראל. צריכים

לעשות חשבון נפש". גם ברע"מ-תע"ל אומרים כי לא ימליצו על איש כמועמדם לראשות הממשלה. "אחרי ההתבטאויות של לבני נגד הערבים, כשנגיע לנשיא לא נמליץ שייתן לה להרכיב ממשלה - ואם היא תרכיב ממשלה אנחנו לא נצטרף לקואליציה בראשותה. אנחנו נשב באופוזיציה".

 

במטה בל"ד לא ניכרו לאחר תוצאות המדגם סימני שמחה, ושם מעדיפים לנקוט באופטימיות זהירה ולהמתין לתוצאות האמת. "בבחירות שעברו נתנו לנו תוצאות לא מחמיאות ובסוף קיבלנו שלושה מנדטים. רצינו להגביר את כוחנו. לא האמנו למה שאמרו כל הזמן היריבים שלנו, מאחר שאנחנו מכירים את כוחנו ועל כן ברור שבל"ד שמרה על כוחה ואולי אפילו הגדילה את כוחה וכל ניסיון לשבור את המפלגה מצד הציבור נכשל".

 

במפלגות הערביות מאמינים שהצליחו לשמר את כוחם משום שרבים מהבוחרים במגזר הערבי בחרו הפעם שלא להצביע למפלגות

הציוניות כהגדרתם: "המפלגות הציוניות קרסו אצלנו" אמר יו"ר סיעת בל"ד, ח"כ ג'מאל זחלקה.

  

כשנשאלו אם במערכת הבחירות הרגישו בחסרונו של איש המפלגה לשעבר, עזמי בשארה, השיבו: "חסרונו של עזמי מורגש גם בגלל המעמסה הגדולה. כשהוא היה כאן, המעמסה התחלקה, אבל עזמי עדיין היה נוכח. אנשים ראו אותו בטלוויזיה, קראו מאמרים שלו ורק המגע עם האנשים היה חסר אני בהחלט חושב שזה השפיע על ציבור הבוחרים שהוא קרא לצאת ולהצביע. הוכחנו בבחירות האלה שהקונספירציה שהייתה לשבור את בל"ד לא הצליחה ועבודתו של ד"ר בשארה לא הייתה לריק", אמר זחאלקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השמאל מאחוריו. ברכה
צילום: עידו ארז
צילום: חגי אהרון
בל"ד מתגעגעת. בשארה
צילום: חגי אהרון
הערבים לא בכיס. לבני
צילום: רויטרס
מומלצים