שתף קטע נבחר

צילום: AP

הלם במרצ, גם גלאון בחוץ: "יום קשה עבורי"

רבים במפלגת השמאל לא חיכו לתוצאות האמת כדי להפנות אצבע מאשימה כלפי האיחוד עם התנועה החדשה, וחברת הכנסת שנדחקה החוצה מבקשת "לחזור ליסודות האמיתיים". האם ניצן הורוביץ יתבקש לפרוש לטובתה? גלאון מצהירה שלא

הישגיה העגומים של התנועה החדשה-מרצ הובילו כבר בשעות הלילה (יום ד') לקריאות לחשבון נפש מצד פרנסי המפלגה. גורמים במרצ כיוונו את חציהם בעיקר כלפי האיחוד השנוי במחלוקת עם תנועת השמאל החדשה, שאותו הוביל יושב הראש, חיים אורון (ג'ומס).

 

 

האכזבה הקשה מתוצאות המדגם בלילה התחלפה הבוקר אצל אנשי מרצ בהלם, לאחר שהתברר כי המפלגה נפלה לשפל חסר תקדים של שלושה מנדטים. לא פחות מכך, ההלם נובע מהעובדה כי ח"כ זהבה גלאון נותרה מחוץ לכנסת.

 

"ברור שלא חלמתי על דבר כזה, אבל נצטרך להתמודד", אמרה הבוקר גלאון ל-ynet. "זהו יום קשה עבורי, גם מבחינה אישית האכזבה רבה, אבל אני מקבלת את הכרעת הציבור".

 

לדבריה, "התוצאות אומרות שלכל מחנה השמאל יש בעיה - ומרצ תצטרך להגדיר את עצמה מחדש. מרצ צריכה לחזור ליסודות האמיתיים שלה - מאבק לזכויות אדם, ערכים שאני מייצגת ונלחמתי עליהם תמיד. יש לשבת באופוזיציה יחד עם העבודה ולבנות תשתית אידיאולוגית חדשה".


אכזבה בצוותא. גילאון, גלאון ואורון (צילום: דנה קופל)

 

מקורביה של גלאון ידעו לספר כי במהלך המשא ומתן מול התנועה החדשה, כשהסקרים עוד דיברו על עשרה מנדטים, היא הייתה זו שבמחווה של כבוד ויתרה לניצן הורוביץ על המקום השלישי ברשימה - בעת שבעצמה הייתה אמונה בין היתר על המשא ומתן עם אנשי התנועה החדשה לגבי מיקום חבריה ברשימה.

 

אנשי מרצ אמרו היום כי לנוכח התוצאה, לא מן הנמנע כי תהיה התארגנות לנסות להכניס בכל זאת את גלאון לכנסת, בין היתר על-ידי בקשה מהורוביץ לפנות לה את מקומה. אך היא מבקשת "לא לעסוק בעניינים אישיים", ולשאלה האם יידרש הורוביץ לפנות את מקומו, היא משיבה: "הלכתי למהלך הזה בלב שלם, אני לא מתכוונת לעשות את זה".

 

אורון לקח אחריות

זמן קצר לאחר פרסום המדגמים, עלה אורון לבמת הנואמים ולקח אחריות על התוצאות המאכזבות. אז עוד ניבאו לו ארבעה מנדטים. תוצאות האמת גרעו מנדט נוסף. מקורביו של אורון הבהירו כי אין בכוונתו לפרוש מראשות המפלגה. אלא שמרצ לא מדברת בקול אחד וניתן לשמוע קולות אחרים. ביום ראשון יתכנסו בכירי המפלגה לדון במצבה.  

 

כמעט כל בכירי המפלגה מאוכזבים. באולם הצפוף של צוותא בתל-אביב ניתן היה לראות אמש את האכזבה על פניהם של המועמדים המובילים ברשימה: גלאון, מוסי רז שנדחק החוצה וח"כ אבשלום וילן שמקומו בכנסת אבד. 

   

הגמגום של מרצ במהלך מבצע "עופרת יצוקה" גרר ביקורת פנימית. גלאון אמרה בהתייחסה לנושא: "דעתי הייתה שונה מרוב חברי המפלגה, כי מרצ היא מפלגה אידיאולוגית וצריך שתהיה לה אמירה ברורה גם במצב כזה".

  

אבל עיקר הכעס הופנה כלפי החבירה לתנועה החדשה. לא רק שהאיחוד לא תרם למרצ, אלא כתוצאה מכך קרה שבכירי המפלגה מצאו עצמם

מחוץ לכנסת, בעוד הורוביץ שהוצנח מלמעלה זכה בכסא.

 

כבר במערכת הבחירות, התריעו רבים מאנשי מרצ כי האיחוד לא יניב פירות, וכעת הם צפויים לבקש מג'ומס הבהרות. גורם בכיר במפלגה אמר ל-ynet כי "יש נשמות טובות שכבר התחילו לבדוק עם היועץ המשפטי של המפלגה אם אפשר לבצע מהלכים כאלו או אחרים. הם רוצים לדעת מה אומרת חוקת המפלגה בקשר לאכזבה שכזו בבחירות".

 

אורון עצמו שמע את הביקורות באולם צוותא והבטיח: "נבדוק היטב מה קרה. ברור שהחיבור לא צלח, וצריך לבדוק מה קרה ומה הסיבות לכך".

  

גורמים במרצ אמרו כי גלאון, וילן ורז צפויים להציג שאלות קשות בישיבת המפלגה ביום ראשון. לדברי הגורמים, הם יבקשו מג'ומס להוביל מהלך שיימנע איחוד כזה בעתיד, שיבוא על חשבון הבכירים הוותיקים של תנועת מרצ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
יום קשה. גלאון
צילום: ירון ברנר
לוקח אחריות. אורון
צילום: דנה קופל
תרם? הורוביץ
צילום: ירון ברנר
מומלצים