שתף קטע נבחר

"מכה לשלום, מכשול לאובמה". הפרשנויות בעולם

בארצות-הברית, באירופה ובעולם כולו מנסים הבוקר לעכל את תוצאות הבחירות בישראל. ה"וושינגטון פוסט" מצטט גורמי ממשל: "נתניהו התבגר עם השנים - אבל אין זה סוד שאמריקה מעדיפה את לבני". הפרשנים מנסים להתנבא על מי יטיל פרס את מלאכת המרכבה - ואולי בכלל יהיה זה "פוטין הישראלי" שיקבע

דברים שרואים משם: העיתונים המרכזיים בעולם נאלצו הלילה והבוקר (יום ד') לרדת אל הדפוס בהיעדר הכרעה ברורה בתוצאות הבחירות בישראל. התוצאה הייתה, פעמים רבות, דחיקת סיפור הבחירות מהכותרות הראשיות. באתר העיתון ניו-יורק טיימס, למשל, הופיע הדיווח על הבחירות בישראל אי שם מתחת לכתבה על תחרות כלבים שנערכה בעיר.

 

 

"מפלגת המרכז קדימה, בראשות שרת החוץ ציפי לבני, והמפלגה השמרנית יותר הליכוד, בראשות בנימין נתניהו, מנהלות קרב צמוד על ההנהגה, שהותיר חוסר ודאות באשר לצורתה של הממשלה הבאה בישראל", נכתב בעיתון האמריקני רב-היוקרה. "באופן נורמלי, מנהיג המפלגה עם מרבית הקולות זוכה בהזדמנות להקים את הממשלה הבאה, אך גוש הימין, והליכוד בתוכו, זכה בכמות קולות גדולה יותר משמעותית מהשמאל".


מתחת לתחרות הכלבים, תחרות על הנהגת ישראל (מאתר ניו-יורק טיימס)

 

העיתון לוס-אנג'לס טיימס הקדיש את מאמר המערכת שלו ל"פנייה הישראלית ימינה". "השינוי אינו באוויר בישראל", קבע בפתחו, והסביר כי נראה שקולות הבוחרים תמכו במי שהבטיח ביטחון על פני עשיית שלום, למרות ששני הדברים קשורים זה בזה. בין הסיבות לתזוזה ימינה, נמנו מלחמת לבנון השנייה וירי הרקטות מרצועת עזה אחרי ההתנתקות. 

 

"הדחף לסגת משיחות השלום מובן, אך אינו פרודוקטיבי", נכתב בעיתון האמריקני, "ישראל לעולם לא תהיה בטוחה באמת בלי שלום, ולעולם לא תזכה בשלום בלי הסכם שישים קץ לכיבוש השטחים שכבשה ב-67. היא זקוקה למנהיג שיסייע להשיב את אמונה בעשיית השלום".

 

בעיתון וושינגטון פוסט, שדיווח בבולטות על סיפור הבחירות, פורסמה פרשנות שהתמקדה דווקא בהשפעות על היחסים עם ממשלו אובמה. פרשנים אמרו לעיתון כי שאיפותיו של הנשיא החדש להתקדם במהירות במאמצים להביא שלום ישראלי-פלסטיני ספגו מכה משמעותית, בעקבות הפנייה ימינה בישראל. גם אם תצליח יו"ר קדימה ציפי לבני להקים קואליציה אחרי שבועות של דיונים, נכתב שם, קואליציה זו תעסוק בעיקר בשרידותה.


2 מפלגות טוענות לניצחון בישראל (מתוך אתר וושינגטון פוסט)

 

גורמים בממשל, שלא זוהו בשמם, אמרו ל"וושינגטון פוסט" כי אין זה סוד שארה"ב מעדיפה את לבני על פני יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, שזכור כמי שהערים קשיים רבים בפני פקידי ממשל קלינטון. בכיר בממשל אמר כי "התקווה היא שבכל מקרה הממשלה שתקום תהיה מחויבת באמת לשלום עם הפלסטינים. גם נתניהו התבגר עם השנים. חזרה לשולחן הדיונים עם הפלסטינים היא באמת הפתרון היחידי".

 

מעבר לאוקיינוס, בממלכה הבריטית, היה אתר עיתון הגרדיאן היחידי שהקדיש את כותרתו הראשית לבחירות. התוצאות תוארו כ"צמודות ביותר" בין לבני, שמובילה עם יתרון זעום על פני נתניהו, כששניהם טוענים לניצחון ומבטיחים להקים ממשלת אחדות רחבה. "כעת מצפה להם מאבק ארוך על השלטון כשכל אחד ינסה לזכות בדי תמיכה להקמת ממשלת קואליציה".


לבני בשער, אך ביבי מאגף מימין (מתוך אתר הגרדיאן) 

 

במאמר פרשנות בעיתון דווח שעשויים לחלוף שבועות לפני שיהיה ברור מיהו ראש הממשלה החדש של ישראל. "בעוד שבוע", נכתב, "הנשיא שמעון פרס יבחר בחבר כנסת שלדעתו בעל הסיכויים הטובים ביותר להקים קואליציה - לא בהכרח מנהיג המפלגה הגדולה - ויטיל עליו את המשימה. למי שייבחר יהיו 42 יום להציג קואליציה". בפרשנות אחרת נכתב כי "ממליך המלכים" עשוי להיות המנצח הברור היחיד של הבחירות: יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן.

 

בעיתון המתחרה דיילי טלגרף, כינו את ליברמן בתואר קצת פחות אצילי. "האם אביגדור ליברמן שטן?", תהתה כותרת של בלוג שפירט את עמדותיו של הפוליטיקאי הימני. ליברמן, שומר סף לשעבר ממוצא מולדובי, זכה, לפי הטקסט, לכינוי "פוטין הישראלי". הכותב הסביר את התופעה בעלייה ההמונית של יהודים ממדינות ברית המועצות לשעבר בשנות ה-90, ותהה כיצד יתקבלו קריאותיו "לרדוף" את המיעוט הערבי-ישראלי בקרב ניצולי השואה, המהווים קהילה חשובה בארה"ב.

 

בטיימס הלונדוני נכתב כי שרת החוץ וסוכנת המוסד לשעבר ציפי לבני מובילה ברוב זעום, אך כללה לא ברור אם תצליח להקים ממשלה חדשה. "הרבה יהיה תלוי בליברמן, לאומן ימני שהרטוריקה האנטי-ערבית שלו הפכה את מפלגת ישראל ביתנו שלו לשלישית בגודלה, בכך גברה לראשונה בהיסטוריה על מפלגת העבודה, שייסדה את ישראל".


מתחת לאובמה, אחרי בראון (מאתר הטיימס הלונדוני)

 

העיתון אינדיפנדנט התמקד דווקא בנתניהו, אשר הצית מאבק על השלטון לאחר שהצהיר כי זכותו להקים את הממשלה הבאה למרות שקדימה היא הגדולה בפרלמנט הישראלי. גם שם ציינו כי הרוב הימני בכנסת, ובתוכו ליכוד שיותר מהכפיל את כוחו מאז הבחירות הקודמות, צפוי להקשות על אובמה להגשים את תקוותו לקדם תהליך שלום במזרח התיכון.

 

עיתון האייג' באוסטרליה הרחוקה דיווח כי הפרשנות הפוליטים הישראלים נראו המומים מתוצאות המדגמים. "זהו ניצחון אישי אדיר עבור גברת לבני", נכתב שם. הלה מונד הצרפתי דיווח בכותרתו הראשית ש"קדימה והליכוד טוענים לניצחון", וכי הימין הקיצוני רשם הישגים. בעיתונים האיטלקיים המשיכו להתמקד בפרשת המתת החסד המעסיקה אותם, אך גם שם הכירו בחשיבות הבחירות. לפי העיתון קוריירה דלה סרה: "הכדור נמצא כעת אצל הנשיא שמעון פרס, שלא יוכל שלא לקחת בחשבון את הסיכון הכרוך בהקמת ממשלה ימנית קיצונית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניצחון לסוכנת המוסד לשעבר
צילום: עופר עמרם
מילא אנחנו, כיצד אובמה יתמודד?
צילום: רויטרס
נתניהו. אנשי קלינטון לא זוכרים לטובה
צילום: ירון ברנר
הגרדיאן: האם ליברמן שטן?
צילום: AFP
מפלה למפלגת העבודה. ברק
צילום: דודו אזולאי
מומלצים