שתף קטע נבחר

חרד"לים, הפסדתם

הכפפת מפלגה למשמעת "רבני ארץ-ישראל" ורבנים חרדים נדחתה ברוב קולותיה של הציונות הדתית-הממלכתית. גדי גבריהו מבקש מהחרדים הלאומיים לפנות את מקומם בבתי הדין, החינוך, תנועות הנוער ובתי הכנסת לטובת הממלכתיים

מתוצאות הבחירות עולה כי מפלגת "האיחוד הלאומי" תקבל 4 מנדטים שהם כ-3 עד 3.5 אחוז מכלל בעלי זכות הבחירה במדינת ישראל. זוהי בעצם הפעם הראשונה שההשקפה החרדית-לאומית עמדה למבחן הבוחר .

 

על דעת המבינים, הציונות הדתית "שווה" לפחות 15 מנדטים ולכן 4 חברי כנסת למפלגת האיחוד הלאומי הינם כ-25% מכלל המגזר הציוני-דתי. קחו בחשבון שחלק ממצביעי האיחוד הלאומי הגיעו מהמגזר החב"די והחרדי ולכן גם אם היו חמישה חברי כנסת לאיחוד הלאומי הם אינם מיצגים "ציונות דתית". השילוב של הרבנים דב ליאור, וולפא, ועד רבני ארץ ישראל, מרזל, ממשיכי-כהנא ונוער הגבעות נדחה ברוב קולות מוחץ של הציונות הדתית. הכפפת המפלגה למשמעת רבני ארץ-ישראל ורבנים חרדים דוגמת הרב יעקב יוסף נדחתה ברוב קולות מוחץ של הציונות הדתית הממלכתית. וזו העת לבקש בנימוס מכל החרדים הלאומיים שהשתלטו על מערכות בתי הדין, החינוך, תנועות הנוער ובתי הכנסת לפנות את מקומם לטובת הממלכתיים.

 

אמור מעתה: אין לאנשי האיחוד הלאומי ולרבניהם זכות לייצג את כלל הציונות הדתית הממלכתית. אמור מעתה לכל מי שמתיימר לפסוק בענייני מדינה לכלל עם ישראל: הינך מייצג בקושי 3% מכלל המצביעים.

 

קריאה לחשבון נפש

זו העת לבקש מכל הממלכתיים להפסיק לקטר על ההקצנה והקנאות ולפעול בתוך מערכות החינוך הקיימות, או לחילופין להקים מערכות חינוך שיתאימו ל-75-80% של הציונים הדתיים. זו העת לקדם את הרבנים והדיינים הממלכתיים לכתחילה למשרות הבכירות ברבנות הראשית, בערים, בשכונות ובצבא הגנה לישראל.

 

זו העת לקרא לכל מי שגרר את הציונות הדתית למחוזות קיצוניים והזויים לחשבון נפש. המזרחי והפועל המזרחי היו חלק בלתי נפרד מהממלכתיות הישראלית. הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ"ל דבר על הממלכתיות הישראלית במושגים של קדושה. "יש דבר עיקרי, כללי: המדינה. היא כולה קודש ואין בה שום פגם. היא גילוי שמימי של "המחזיר שכינתו לציון". כל השאר הם פרטים, פכים קטנים או גדולים, בעיות וסיבוכים;

אין בהם כדי לפגום, ולו במשהו, בכל תוקף קדושת המדינה. עצם הערך של המדינה אינו מותנה בכך אם יש בה יותר שומרי תורה ומצוות, או פחות. בוודאי, השאיפה היא שכל העם כולו יהיה "שייך" לתורה ומצוות, אבל המדינה היא קודש בכל אופן שהוא". (הרב שלמה אבינר (עורך) שיחות הרצב"י, קשת תשל"ט, עמ' 3).

 

לא עלה בדעתו של מישהו בציונות הדתית המיתולוגית לקרא לסירוב, המרדה ומסירה. הציונות הדתית הממלכתית לא עודדה קנאות והתלהמות, גינתה רצח של חפים מפשע ולא היללה, עודדה וקילסה פורעים ומפירי חוק.

 

הממשלה החדשה לכשתקום חייבת להתחשב בתוצאות הבחירות שנערכו בתוך הציונות הדתית ולסייע לשקם ולהגדיר מחדש את מערכות החינוך של המגזר החשוב הזה. אם לש"ס ולחינוך העצמאי ניתנות מערכות חינוך נפרדות ומועדפות קל וחומר שלחינוך הציוני-דתי-ממלכתי המשרת בצבא הגנה לישראל ובמערכות החינוך והבריאות מגיעה העדפה מתקנת.  

 

ד"ר גדי גבריהו הוא חבר תנועת י"ב בחשוון

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יהונתן צור
ד"ר גדי גבריהו
צילום: יהונתן צור
מי מייצג את הציונות הדתית
צילום: רויטרס
מומלצים