שתף קטע נבחר

האג'נדה החרד"לית ניצחה. ובגדול

"מבין חובשי הכיפות בכנסת החדשה יש יותר חרדים וחרד"לים וימניים קיצוניים, מאשר חובשי כיפות אחרים, כולל כאלה שלא עברו את אחוז החסימה מצד שמאל". יעל משאלי מודה בהפסד בדרבי, אך מקווה ש"המפד"ל החדשה" תשמור על הייחודיות גם בתוך קואליציה הימנית-חרדית

במתמטיקה של הפוליטיקה הכל מאד פשוט. מי שיש לו יותר מנדטים הצליח יותר ממי שיש לו פחות. מי שיש לו פחות מנדטים יכול לעשות כל מיני מתמטיקות, אחוזים, חזקות, משוואות ריבועיות, אבל זה רק בגלל שיש לו פחות מנדטים. כמו שזה נכון לעניינם האישי של ביבי-ציפי, זה נכון לענייני המגזר הבית-הלאומי. אם המצב היה הפוך ו"הבית היהודי" היה מקבל ארבעה מנדטים לעומת שלושה של האיחוד הלאומי, הייתי מרגישה שהאג'נדה הקרובה יותר ללבי ניצחה. משהתברר שקרה ההיפך, אני מרגישה הפוך. הם ניצחו, לא אני.

 

מי שרוצה לתת לעובדות לקלקל לו את הסיפור, ימשיך לספור את "הפוטנציאל הדתי לאומי" ויאסוף בפינצטה את אלו שחמקו למפלגות הגדולות מטעמים ברורים וגם לש"ס, לליברמן, למימד וכו'. בשורה התחתונה – מבין חובשי הכיפות בכנסת החדשה יש יותר חרדים וחרד"לים וימניים קיצוניים, מאשר חובשי כיפות אחרים, כולל כאלה שלא עברו את אחוז החסימה מצד שמאל. ה"בית היהודי" לא הצליח להשפיע מספיק על בוחריו הפוטנציאליים שממלכתיות, אחדות, חברתיות, חינוך, נשים ודמוקרטיה הם ערכים חשובים מאד, לפחות לא פחות מערך ארץ ישראל השלמה.

 

האיחוד הלאומי הצליח יותר. אפילו אם מדובר במעט יותר. האיחוד הצליח להשפיע על יותר אנשים שהרבנים " שלהם" משמעותיים יותר, שנשים לא רלוונטיות לפעילות ציבורית, שהסכנה לשמירה על יו"ש יותר חשובה מכל דבר אחר.

 

גם ה"בית היהודי" וגם האיחוד הלאומי שיחקו על המגרש של ביבי, לא של ציפי. ה"בית היהודי" יכול היה לנסות להשפיע על שומרי מצוות שמאלנים למצוא בו בית, אבל הם לא רצו. פחדו מהדימוי. למרות זאת, אני מכירה רבים שהם גם דתיים "לייט" וגם שמאלנים "לייט" שהחליטו לתת ל"בית היהודי" את קולם, כמו צ'ק פתוח, בשביל הסיכוי שבאמת אפשר לאזן בין "ארץ ישראל השלמה" לכל שאר הערכים. אני מעריכה שלפחות מנדט אחד מתוך השלושה וחצי שהם קיבלו – באו מהציבור הזה. במתימטיקה של הפוליטיקה זה רק מחדד את כשלונה של המפד"ל החדשה בקרב מצביעי הימין.

 

לצערי, אין הרבה סיכוי שבמצב ש נוצר "הבית היהודי" יחדד את המסרים לעומת הקואליציה הימנית-חרדית שללא ספק הם חלק טבעי ממנה. למה להם? הרוב (הימני, הכוחני, הדתי, הבלתי ממלכתי) אמר את דברו, ו"המפד"ל החדשה", כמו ההיסטורית, עלולה להיסחף עם הזרם ולנסות שוב להתאחד עם האיחוד הלאומי. זו תהיה הפתעה עצומה לגלות שב"בית היהודי" נחושים להמשיך ולבדל את עצמם מבחינות רבות וחשובות מהאיחוד הלאומי, מהליכוד, מליברמן, מש"ס והחרדים האשכנזים.

 

נכון, יחסית לאיחוד הלאומי הצלחתם פחות, אבל זה מקום נהדר להתחיל בו. מפה אפשר רק לעלות. תשאלו את המתימטיקאים שיודעים בדיוק כמה דתיים לאומיים יש ומאיפה אפשר לקושש אותם. אוטוטו הבחירות הבאות, אני כל כך מקווה שארצה להצביע בשבילכם שוב בפעם הבאה. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים