שתף קטע נבחר

גם במפת הבחירות של ynet: המדינה זזה ימינה

הליכוד כבש מחדש את ירושלים וקטף את קו העימות, תל אביב וחיפה שמרו אמונים לקדימה ושדרות מנסה לשכוח את העבודה. איך הצביעו בעיר ובשכונה שלך? בדוק במפת ynet

בירושלים החרדים שמרו על כוחם והליכוד גרף את יתר הקולות בבחירות 2009. בחיפה הצליחו ישראל ביתנו וחד"ש לכבוש יותר ויותר שכונות. תל אביב שמרה אמונים לקדימה, אבל ביפו זנחו את המפלגות הציוניות לטובת הערביות. ותושבי שדרות, שנתנו את קולם לעבודה לפני שלוש שנים, העדיפו לשכוח את עמיר פרץ ולהתנחם בחיקו של בנימין נתניהו. מפת הבחירות של ynet חושפת בבירור את המגמות, השינויים והצבע הפוליטי החדש של כל עיר ושכונה.

 

 

הליכוד, ששלט בירושלים ביד רמה בבחירות 2003 והפסיד אותה ליהדות התורה כעבור שלוש שנים, הצליח לכבוש אותה מחדש בזכות בנימין נתניהו. שכונת מחנה יהודה, שתושביה עזבו את הליכוד ועברו לש"ס בבחירות הקודמות, החליטו לחזור למחנה הלאומי. השכונות החרדיות, כמו מאה שערים, המשיכו לתת את תמיכתם בעיקר ליהדות התורה והיתר לש"ס. השכונות המערביות של העיר, שהתפצלו בבחירות הקודמות בין קדימה, לעבודה ולאיחוד הלאומי-מפד"ל, חזרו אף הן לחיק הליכוד. מפלגת השלטון בראשות לבני הצליחה לזכות בניצחונות זעומים בכמה איים בעיר - בית הכרם, ניות, עין כרם ורמת שרת. 


ירושלים ב-2006: העבודה ויהדות התורה


 

ירושלים מודל 2009: הליכוד ויהדות התורה 

בחיפה הצליחה קדימה לשמור על אחיזתה ברחבי העיר, אך הליכוד מצדו התחזק. ב-2006 הפסיד הליכוד לישראל ביתנו את השכונות בקרבת הים, שבהן זכה שלוש שנים קודם לכן - קריית-אליעזר, קריית-שפרינצק ונווה דוד. בבחירות האחרונות הצליח נתניהו לכבוד מחדש רק את נווה דוד, אך באותה נשימה איבד את המושבה הגרמנית. בקרב השכונות הערביות סיפור ההצלחה הגדול שייך לחד"ש. לפני שלוש שנים שלטה רע"מ-תע"ל כמעט ללא עוררין בחליסה ובוואדי ניסנאס, אך היתרון עבר כעת למפלגתו של מוחמד ברכה. 

 

ההצבעה בחיפה לפני שלוש שנים: 


 

חיפה בבחירות 2009:


 

תל אביב המשיכה לתמוך בקדימה זו מערכת הבחירות השנייה ברציפות. ב-2006 הצליחה העבודה לזכות ברוב בכמה שכונות, כמו פלורנטין, אך שלשום השלימה קדימה את הכיבוש של העיר העברית הראשונה והותירה את ברק חסר כל. יפו, שבבחירות הקודמות העניקה את תמיכתה למפלגות ציוניות כמו קדימה והעבודה, העדיפה הפעם לתת את קולה לרע"מ-תע"ל.

 

תל אביב 2006: קדימה, עבודה וש"ס


 

תל אביב 2009: קדימה בצפון ובמרכז, הליכוד וש"ס בדרום, רע"מ-תע"ל ביפו


 

בשכונות רבות בדרום תל אביב, בהן שלט הליכוד ב-2003 וש"ס ב-2006, נרשמה תזוזה מרשימה חזרה לנתניהו. ש"ס אמנם נאלצה להשיב את שכונות כפר שלם ונווה שאנן, אך שמרה על כוחה בשכונת התקווה. בצפון תל-אביב ובמרכזה זכתה קדימה ברוב השכונות בלמעלה מ-40 אחוזי תמיכה.

 

מרצ והעבודה בראש, עוטף עזה ב-2006


 

הליכוד וקדימה כובשים את עוטף עזה, 2009


למרות ניצחונה המרשים של קדימה בתל אביב, בשאר חלקי גוש דן נראה כי יישרו קו עם דעת הקהל הלאומית. בבת-ים, בה שלט הליכוד ב-2003 וקדימה ב-2006, התפצלו השכונות בין הליכוד לישראל ביתנו. אולם קדימה שמרה על כוחה בשכונות נווה רמז ורמת הנשיא. בחולון השכנה קדימה ממשיכה להוביל, על אף שהיא איבדה כמה שכונות לטובת הליכוד. רמת גן וגבעתיים שמרו אמונים לקדימה. לעומתן, רוב תושבי גבעת שמואל, שהצביעו לאיחוד הלאומי-מפד"ל ב-2006, לא ידעו לעכל את התהפוכות בציונות הדתית והעדיפו לשלשל פתק של "מחל" בקלפי.

 

אפקט פרץ, שדרות בשליטת העבודה ב-2006 


אפקט עמיר פרץ העניק לעבודה את הניצחון בשדרות ב-2006, אך מלחמת לבנון השנייה וירי הקסאמים עשו כנראה את שלהם. שלשום שדרות זזה ימינה ונתנה את קולה לליכוד. הכנסת ערים נוספות לטווח הרקטות שינתה משמעותית את דפוסי ההצבעה: אשקלון, שב-2006 חילקה את קולותיה בין קדימה, לש"ס ולישראל ביתנו, עברה הפעם חד-משמעית לליכוד, בעוד ששכונות כמו נווה דקלים ונווה ההדרים שמרו אמונים לליברמן.

 

פוסט-פרץ, שדרות עם הליכוד ב-2009 


 

בירת הנגב, שספגה לראשונה מטחי רקטות בעופרת יצוקה, עדיין לא ויתרה על מפלגת השלטון. ב-2006 זכתה קדימה ברוב זעום בבאר שבע ויתר הקולות התפצלו בין מפלגות רבות. שלשום קדימה אמנם שמרה על כוחה באופן יחסי, אולם הפכה למפלגה השלישית בגודלה בעיר. זאת, לאחר שהמצביעים ויתרו על המפלגות הקטנות והתייצבו לצד הליכוד וישראל ביתנו.

 

2006: העבודה היתה חזקה ביישובים הקטנים בגליל


 

בקריית-שמונה היו תוצאות צמודות ב-2006 והעיר נצבעה בצבעי העבודה, ש"ס וישראל ביתנו. בבחירות האחרונות נראה כי העבודה וש"ס כמעט נמחקו מהמפה, בעוד שישראל ביתנו התחזקה ורוב העיר נפלה כפרי בשל לידי נתניהו. תושבי נהריה, שחזרו לחרדת הקטיושות רק לפני חודש, שבו אף הם להצביע בהמוניהם לליכוד. רק לפני שלוש שנים היתה מפלגתו של נתניהו הרביעית בגודלה בעיר, אחרי קדימה, העבודה וישראל ביתנו. עם זאת, קדימה עדיין שמרה על כוחה בעיר.

 

2009: קדימה והליכוד כבשו את הגליל


 

ועוד בגליל - העבודה שזכתה בבחירות 2006 ביישובים רבים, איבדה את השליטה ברובם. בראש פינה, חלק מכרמיאל, מראר, כפר שמאי, יעד, יודפת, כפר-קיש, שרונה, כדורי, גינוסר, לוטם ויישובים קטנים נוספים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הר הבית בידיו. נתניהו
צילום: AP
ותודה לתל אביב. לבני
צילום: AP
שדרות העדיפה לשכוח. פרץ
צילום: ירון ברנר
מומלצים