שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  האם מותר להתחתן עם יהודים משיחיים?

  שאלה:

   

  האם מותר להתחתן עם יהודים משיחיים?

   

  שלום שמי אושרת ואני בת 21 נימצאת בקשר מעל שנה ולאחרונה גיליתי שחברי ומשפחתו מאמינים שישו הוא המשיח. האמונה הזאת, כששומעים את ההסבר המדוייק על האמונה הזו ועל סוג הדת הזו, היא נשמעת די הגיונית ומצורפות לה גם הרבה הוכחות התנ"ך וכל מיני רמזים שהוא דמות המשיח של העם הנבחר. הו אמנם לא מצויין שם אך הרמזים מובילים אליו. מאז שנכנסתי לזה אני ממש מבולבלת וקשה להגיד אבל אני מרגישה שאני נכנסת לזה ואני לא רוצה בזה, אך זה חזק ממני ופרידה ממנו לא באה בחשבון.  

   

  האם האמונה הזו היא נצרות או שנחשבת כחלק מהיהדות? היא אפשרית או לא הגיונית? בבקשה תעזרו לי (אשרת, הצפון)

   

  תשובה:

   

  אושרת שלום.

   

  אין ספק כי את נמצאת במצב קשה ומסובך. הקשר הרגשי שיש לך ביחס לחברך, מקשה על בירור שכלי והגיוני של הסוגיה.

   

  מבחינת ההלכה, אין ספק כי קבוצה זו טועה, וקרובה מאד לאיסור עבודה זרה. מבלי להיכנס לפרטי הכתות הנוצריות השונות (קתולים, פרוטסטנטים ועוד), הנצרות הוגדרה על ידי הפוסקים כעבודה זרה.

   

  קביעה זו נסמכת בעיקר על אמונתם, כי יש"ו הוא גם אדם וגם אֵל, לעומת אמונת היהדות שהאל הוא אין סופי, "... מפורש בתורה ובנביאים שאין הקב"ה גוף וגוייה שנאמר כי ה' אלהיכם הוא אלהים בשמים ממעל ועל הארץ מתחת,.. וכיון שנתברר שאינו גוף וגוייה יתברר שלא יארע לו אחד ממאורעות הגופות, לא חיבור ולא פירוד, לא מקום ולא מדה, לא עליה ולא ירידה, ולא ימין ולא שמאל, ולא פנים ולא אחור, ולא ישיבה ולא עמידה, ואינו מצוי בזמן עד שיהיה לו ראשית ואחרית ומנין שנים, ואינו משתנה שאין לו דבר שיגרום לו שינוי, ואין לו לא מות ולא חיים כחיי הגוף החי..." (רמב"ם, הלכות יסודי התורה פרק א)

   

  לכן, תפיסת הנצרות כזיהוי של אדם שהוא אל, היא כפירה בעיקר, וכאמור נחשבת כמגשימת האלוהות, וכעבודה זרה האסורה בכל תוקף. (זהו אחד מהאיסורים שעליו נאמר "יהרג, ואל יעבור)

   

  לפעמים, חלק מהנוצרים מדברים על יש"ו כמשיח, ומביאים פסוקים בישעיהו להוכחת דבריהם. גם בעניין זה, מבלי להיכנס לפרטי הויכוח, ניתן לומר באופן כללי, כי ימות המשיח מתוארים, כימים אשר בהם המשיח, "וְשָׁפַט בֵּין הַגּוֹיִם, וְהוֹכִיחַ לְעַמִּים רַבִּים, וְכִתְּתוּ חַרְבוֹתָם לְאִתִּים וַחֲנִיתוֹתֵיהֶם לְמַזְמֵרוֹת, לֹא יִשָּׂא גוֹי אֶל גּוֹי חֶרֶב וְלֹא יִלְמְדוּ עוֹד מִלְחָמָה", (ישעיהו פרק ב ), כלומר שלום והפסקת מלחמה.

   

  בשם אמונת הנוצרים, נשפך דם רב של יהודים בכל הדורות! לא רק שהאמונה בו לא הביא לשלום והפסקת שפיכות דמים, אלא, להיפך. נדמה לי, כי לא הייתה אמונה במהלך ההיסטוריה, שבגינה שפכו כל כך הרבה דם. (סטלין בשם הקומוניזם, והאסלאם של היום, אולי מנסים להתחרות בהם...)

   

  חלק מהמכנים עצמם "יהודים משיחיים", אינם יהודים כלל ועיקר. אם חברך שייך לקבוצה זו, בוודאי אסור להתחתן איתו, ככל איסור נישואים עם נכרים.

   

  ייתכן, שהוא יהודי במוצאו. במקרה זה, מבחינה הלכתית, כל יהודי נשאר יהודי, אפילו אם המיר דתו, ולכן משפחת חברך מוגדרת כיהודים, אולם, כאמור, אמונתם סותרת את היסודות המרכזיים ביותר של היהדות.

   

  אם את רוצה להישאר במסגרת הכללית של היהדות ואמונותיה, אינני רואה כיצד ניתן לגשר על הפערים הללו, לחנך ילדים לערכים משותפים, ולהיות חלק מהחברה הישראלית בבית כזה.

   

  עצתי לך, ראשית, לעשות בירור האם המשפחה יהודית. שנית, לנסות להניח "בצד" את הרגש, ולנסות לברר באופן שכלי את כל המשמעות של אמונה כזו כפי שנתברר. כדאי שגם תיעזרי באדם מקצועי שיעזור לך לעשות בירור אובייקטיבי כזה. כל טוב ובהצלחה (משיב: הרב שמואל שפירא, רבה של כוכב יאיר) 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים