שתף קטע נבחר

ונציה: נשף מסיכות אחד גדול

יותר משלושים שנה עברו מאז שקרנבל המסיכות של ונציה חזר להתקיים ברחובותיה - והפך במהרה לאחד מהאירועים המפורסמים ביותר בעולם. עשרה דברים שלא ידעתם על הקרנבל שהחל ביום שישי ויימשך עד 24 בפברואר


כל יום פורים: מוטיב המסיכות והתחפושות, המאפיין הבולט של הקרנבל, הוא חלק בלתי נפרד מההיסטוריה והתרבות של ונציה כבר מאות שנים. מסמך מהמאה ה-13 הוא התיעוד הכתוב העתיק ביותר המתאר את מנהג התושבים להתחפש ולחבוש מסיכות (צילום: רויטרס).


יחי הבלגאן: יש המאמינים כי המנהג נבע מהצורך של תושבי ונציה לחרוג מדי פעם מהחוקים הקשוחים של החברה המעמדית ולהתערבב זה בזה. אחרים טוענים כי המקור הוא בבתי ההימורים שרווחו בעיר, משום שהמסכות איפשרו בו זמנית למהמרים גם להסתיר את זהותם וגם להסתיר את העוויות פניהם מהמתחרים (צילום: AFP).


בן הופך לבת: התחפושת המזוהה ביותר עם הקרנבל היא הבּאוּטָה, הכוללת ברדס שחור (ולפעמים גלימה שמסתירה את הגוף כולו), כובע משולש שחור ומסכה לבנה המכסה את הפנים. הבאוטה נלבשת על ידי גברים ונשים כאחד, ולמעשה לא ניתן אז להבדיל ביניהם (צילום: רויטרס).


עבודת כפיים: יצרני המסיכות, ה-Mascherari, נחשבו לבעלי מקצוע מן השורה, ואף היתה להם גילדה משלהם וחוקי עבודה ברורים. עד היום יש בתי עסק ונציאניים שזה כל עיסוקם (צילום: AFP).


מדינת חוק: לאורך השנים יצרו מנהיגי ונציה השונים חוקים שאסרו והתירו לסירוגין את ההסתתרות מאחורי המסיכות. בדרך כלל אלו הותרו רק במועדים מסוימים בשנה (צילום: AFP).


נא לשמור על איפוק: הקרנבל המודרני הוא גרסה קצרה יותר ושמרנית יחסית של אירועי הקרנבל העתיקים. אלה נמשכו על פני שבועות ארוכים, וכללו אירועים פרועים למדי (צילום: AFP).


עטרה ליושנה: בשנות שלטונו של הרודן מוסוליני נאסר על קיומו של הקרנבל. רק בסוף שנות השבעים של המאה ה-20 הוחלט על חידוש החגיגות, ומאז מדובר באחד האירועים הפופולריים ביותר באירופה (צילום: רויטרס).


צפיפות אוכלוסין: אירועי קרנבל ונציה 2009 נפתחו בסוף השבוע האחרון והם יימשכו עד ה-24 בפברואר. במהלך תקופה זו יצטופפו ברחובותיה של עיר התעלות עשרות אלפי מבקרים ומקומיים (צילום: AFP).


תשע בכיכר: הנושא המרכזי של הקרנבל השנה הוא ששת החושים. תחת הכותרת "סנסציה: שישה חושים עבור שישה רבעים" מתמקד כל אחד מששת חלקיה המרכזיים של ונציה באחד מהחושים. במהלך הקרנבל נערכים נשפי ריקודים, מופעים מוזיקליים ותחרויות תחפושות ברחבי העיר. ועדיין, מרכז האירועים הוא, כתמיד, בכיכר סן מארקו (צילום: רויטרס). 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גם ההולכים על ארבע אינם פטורים מתחפושת
צילום: רויטרס
מומלצים