שתף קטע נבחר

הנשיא פרס: איענה לרחשי העם, לא אכפה דבר

בשיחה עם תלמידי י"ב בבאר שבע, התייחס נשיא המדינה לאפשרות שילחץ על יו"ר קדימה ועל יו"ר הליכוד לחבור לממשלת אחדות: "בדעתי להיענות לרחשי העם, והעם לא אמר לכפות משהו". לדבריו, יש לשנות את שיטת הבחירות

נשיא המדינה, שמעון פרס, דוחה היום (ב') את האפשרות שילחץ על יו"ר קדימה, ציפי לבני, ועל יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, לכונן ממשלת אחדות. כשנשאל על כך, השיב: "בדעתי להיענות לרחשי העם, והעם לא אמר לכפות משהו. העם אמר לי להתחשב בתוצאות הבחירות ביושר ולפי החוק ואוכל לקבל החלטה רק לאחר שאשמע את המפלגות". פרס דיבר עם תלמידי כיתות י"ב בבאר שבע, והצהיר שהוא תומך בשינוי שיטת הממשל.

 

עוד מהקלחת הפוליטית:

 

כשנשאל אם יכפה דבר מה על לבני או נתניהו, אמר: "ביום רביעי בשעה שש בערב אקבל את התוצאות הרשמיות, ועד אז אני מהסס לשוחח אפילו עם עצמי על הנושא, משום שאני חושש שהעניין ידלוף לעיתונות ושלא כהלכה".

 

הוא הצהיר כי "שיטת הבחירות פוגעת במפלגות הגדולות ומעודדת את הקטנות, וכתוצאה מכך יש ריבוי מפלגות - דבר שיוצר מיקוח וסחר מכר המוריד את ערך הפוליטיקה בעיני הציבור. אני בעד שינוי שיטת הבחירות. לדעתי כולם רוצים לשנות את השיטה. שיטת הבחירות בישראל מענישה כל מפלגה גדולה". 

 

הוא נתן כדוגמה את שיטת הבחירות בגרמניה, שם אחוז החסימה גבוה מאשר בארץ, ורמז גם על שיטת הבחירות בארה"ב כאפשרות טובה. "אחת האפשרויות היא לעבור משיטת בחירות ארציות לאזוריות, כמו גם העלאת אחוז החסימה. בארץ אנו עומדים על 2 אחוזים, כאשר בגרמניה אחוז החסימה הוא 5. אם נגיע למצב של 5 אחוזים, מצבנו ייטב".

 

לדברי פרס, דמוקרטיה אפשר ליישם גם בלי ריבוי של מפלגות קטנות. "אפשר לייצג את כל הדעות גם תחת מפלגת גג, ולכן אני בעד שינוי שיטת הבחירות".

 

פרס, יוזכר, הפסיד על חודו של פחות מאחוז לבנימין נתניהו, כאשר שונתה שיטת הבחירות לשיטה הישירה, שבה נבחר ראש ממשלה בפתק שני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שמעון פרס. "לא משוחח אפילו עם עצמי"
צילום: AP
בנימין נתניהו
צילום: AFP
ציפי לבני
צילום: רויטרס
מומלצים