שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  גמל שנופל לבור - רק מנוף של צה"ל יוציא אותו

  מטייל עירני שסייר באזור נחל סרפד שליד גבול מצרים-ישראל הבחין בגמל שנפל לבור מים עתיק. פקחי רשות הטבע והגנים הסתייעו במנוף צה"לי והוציאו אותו מהבור ללא פגע

  גמל שנפל לבור ונקלע למצוקה חולץ בסיוע מנופים צה"ליים בגבול ישראל-מצרים.
   
  המידע על הגמל הגיע ממטייל שסייר באזור נחל סרפד ביום חמישי שעבר בשעות בבוקר, וסיפר שהגמל נפל למאגורת סרפד - בור מים עמוק ועתיק שנחצב בסלע ומשמש לאגירת מי גשמים.
   
  מארק כץ, פקח רשות הטבע והגנים בהר הנגב הגבוה הגיע למקום אחר הצהריים. "כשהסתכלתי פנימה הופתעתי לגלות בעומקי המאגורת גמל צעיר. הוא עמד על רגליו, נראה מבוהל במקצת, אך לא הבחנתי בפציעות כלשהן על גופו", סיפר כץ ל-ynet. "אנחנו בדרך כלל נתקלים במקרים של חיות בר קטנות שנופלות לתוך בארות מים ובורות עמוקים, אך זו הפעם הראשונה שחזיתי בגמל גדול שנפל מספר מטרים מטה ושרד". 


  (צילומים: מארק כץ, רשות הטבע והגנים)

   

  כץ, הפעיל גם ביחידת חילוץ באזור, סבר תחילה שיצליח לסייע לגמל לטפס החוצה בעזרת רצועה אך הבין עד מהרה כי צריך מנוף. כץ יצר קשר עם יחידות הצבא השונות המוצבות באזור ולברר האם יוכלו להרתם למשימת החילוץ ולהביא למקום מנוף.
   
  "מדובר באזור של שטח אש בעל עבירות קשה לכלי רכב. לשמחתי הרבה הגדודים באזור שמחו לסייע במבצע", סיפר כץ. "קיבלנו אישור ממפקדי החטיבה והיחידות לספק מנוף גדול ונהג ייעודי. בצבא ישנה מודעות הולכת וגוברת בכל הקשור לסיוע לבעלי חיים במצוקה". 


   

  כץ הסביר כי מעבר לצו המוסרי ולתירגול החשוב בחילוץ בעל חיים גדול, אם היה הגמל נותר בבור ומת, הפגר עלול היה לזהם את המים הנקיים במאגורה למשך מספר שנים.
   
  למחרת הגיעו למקום כץ ומספר פקחים, יחד עם כוחות הצבא והמנוף המיוחד. כץ ושני פקחים ירדו אל המאגורה. לטענתו, הגמל הופתע לראותם. "ברגע שהיינו סביבו, כנראה היתה לו ירידת מתח גדולה והוא פשוט התמוטט ונשכב בתוך המים הקרים", סיפר כץ. "הצלחנו לקשור חבל אחד סביבו ולגרור אותו מחוץ למים. לאחר מכן העברנו שתי רצועות מתחתיו והתחברנו למנוף. היה חשוב לקבע לו את הצוואר כדי שהוא לא יחבוט את ראשו בסלעים בדרך למעלה".


   

  עבודת החילוץ הייתה עדינה וזהירה. "מפעיל המנוף היה מיומן מאוד והוא הצליח לנווט את הגמל דרך הפתח הצר עד שנחת על קרקע בטוחה. למרבה המזל הגמל שרד את הנפילה ואת החילוץ, יצא ללא פגע ונעמד על רגליו בכוחות עצמו. המים הקרים גרמו לו להלם והליכתו היה רעועה בדקות הראשונות. אחר זמן קצר הוא פשוט דהר לעבר לענת מדבר ואכל בתיאבון גדול", סיכם כץ את המבצע שנמשך כשעתיים וחצי.  


   
  "זה היה גמל צעיר, שכנראה נולד השנה וקשה לומר בוודאות אם הוא שייך לאנשי הפזורה הבדואית או שהגיע מסיני. מבחינתו זה נס, אם הייתי מגיע אליו עוד שבוע, התמונה היתה נראית שונה ועגומה".

   

  אזור נחל סרפד נחשב לעשיר במאגורות מים עתיקות בנות אלפי שנה, וברשות הטבע והגנים מדגישים כי לא מומלץ למטיליים להיכנס למאגורות מחשש לקריסתן, למרות הפיתוי לטבול במים צוננים באמצע המדבר.

   

  • מצאתם חיית בר פצועה? צרו קשר עם פקחי רשות הטבע והגנים במרכז לחיות בר בגן לאומי אפק בטל':6911* או בספארי ר"ג: 03-6305318

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הצבא נרתם למשימה. המנוף בשטח
  צילום: מארק כץ, רשות הטבע והגנים
  מומלצים