שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  צילום: קלוגר זולטן

  שחקן לנצח

  חודשים ספורים לפני מותו, התראיין השחקן מוסקו אלקלעי לפרויקט "מאגר העדויות של הקולנוע הישראלי". מתוך אותו ראיון, קבלו הצצה מרגשת לאהבתו למקצוע ומשמעות המשחק בחייו

   

  נדמה שאין כמעט דוגמה מובהקת יותר לחשיבותו של פרויקט "מאגר העדויות של הקולנוע הישראלי" מזו של השחקן מוסקו אלקלעי ז"ל. כזכור, שהתראיין לפרויקט באוקטובר 2007, כחצי שנה לפני שהלך לעולמו בגיל 77. בקטע זה מתוך הראיון, מספר השחקן המנוח על אהבתו למקצוע ועל משמעותו בחייו.

   

  מוסקו אלקלעי נולד בבוקרשט, בירת רומניה, ב-1931. הוא למד משחק באוניברסיטת בוקרשט ושיחק במספר תיאטראות ברומניה. בינואר 1962 עלה לארץ עם זוגתו רודיקה והתקבל לתיאטרון הקאמרי. כעבור שנה עבר לשחק בתיאטרון האוונגרד "זווית" מיסודו של שמואל עצמון. לאחר סגירת זווית, חזר לשלוש שנים נוספות בקאמרי ועזב פעם נוספת ב-1971, כדי להשתלב בתיאטרון ילדים ונוער החדש של אורנה פורת. בשנת 1975 השתלב בתיאטרון הלאומי

  "הבימה" ונשאר שם עד לפרישתו לפנסיה כעבור 22 שנה. בין תפקידיו הבולטים בתיאטרון: סר טובי ב"לילה ה- 12", גורג'י ב"סנג'ר", הר שולץ ב"קברט" והאב ב"חתונת הדמים".

   

  במקביל לעבודתו בתיאטרון, אלקלעי שיחק עשרות תפקידים בקולנוע, והיה שחקן קבוע בסרטיו של ידידו אפרים קישון. ב-1991 שיחק תפקיד מרכזי בסרטו של הבמאי ההונגרי המהולל אישטבן סאבו "Meeting Venus". ב-1999 זכה בפרס האקדמיה הישראלית לקולנוע על תפקיד המשנה בסרט "החברים של יאנה" בבימויו של אריק קפלון, וב-2003 קיבל מהאקדמיה לקולנוע פרס מפעל חיים.

   

  בנוסף לעבודתו כשחקן, שימש לאורך השנים בתפקידים ציבוריים שונים, בין השאר כיושב ראש אמ"י ויושב ראש מועצת הרשות השנייה. ב-1 באפריל 2008, מוסקו אלקלעי הלך לעולמו בגיל 77.

   

  הקטע לקוח מתוך הראיון עם אלי תבור לפרויקט "מאגר העדויות של הקולנוע הישראלי" של מרט פרחומובסקי ואביטל בקרמן, בתמיכת מפעל הפיס, קרן הקולנוע הישראלי, סינמטק ירושלים וסינמטק תל-אביב.

  לקטעים נוספים ממאגר העדויות:

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אלקלעי ז"ל. "זה החיים"
  צילום: הלן יאנובסקי
  לאתר ההטבות
  מומלצים