שתף קטע נבחר

משבר הנדל"ן הגיע לירדן: מחכים לסיוע ממשלתי

לפי מקורות בממלכה ההאשמית, עד כה בוטלו פרויקטי נדל"ן בשווי של 3 מיליארד דולר ונדחה ביצועם של אחרים; שמונה חברות דיווחו על הפסדים ב-2008

שוק הנדל"ן הירדני סובל מירידה חדה בביקושים, וזאת כחלק מהשלכות המשבר הפיננסי העולמי. לפי מקורות בירדן, עד כה בוטלו פרויקטי נדל"ן בשווי של 3 מיליארד דולר ונדחה ביצועם של אחרים. בנוסף, הכריזו שמונה חברות נדל"ן בשוק הירדני כי סיימו את שנת 2008 בהפסדים.

 

מקורות בשוק הירדני מציינים כי הקבלנים החליטו לעצור פרויקטים בבנייה בציפייה כי ממשלת ירדן תכריז על תכנית סיוע למגזר. עד כה ידוע כי הפרויקטים של מגדלי מגורים וכן פרברי מגורים חדשים בערים השונות שהיו שייכים למשקיעים מקומיים וזרים הופסקו.

 

זהייר אלעמרי, יו"ר אגודת המשקיעים בנדל"ן, הצהיר כי הירידה בשוק הנדל"ן הירדני החלה עוד במהלך 2007 אולם בשל המשבר העולמי בשנת 2008 הוחרף המשבר עד מאד.

לדבריו, צרכי השוק הירדני מגיעים לכ-40 אלף יחידות דיור בשנה. ברם, בשנה שעברה נבנתה רק כמחצית מנתון זה, בין השאר בשל הירידה במתן ההלוואות לדיור מצד הבנקים המקומיים. אלעמרי הדגיש כי הירידה בבניית יחידות דיור חדשות אירעה חרף הירידה במחירי תשומות הבנייה. הוא הזהיר כי המשבר בענף הנדל"ן יביא להשלכות שליליות גם על ענפים נלווים.

 

אלעמרי גורס כי הימנעות הבנקים ממתן הלוואות לרכישת דיור יוצרת בקרב ציבור הצרכנים את התחושה כי ענף הנדל"ן אינו בטוח ושהוא על סף התמוטטות. הוא הזהיר כי אם מגמה זו תימשך, ייגרם נזק כבד ביותר לכלל המשק הירדני.

 

הכותב הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים