שתף קטע נבחר

"הממשלה נכנעה לחרדים ומסכנת תושבי אשקלון"

חמישה תושבי אשקלון עתרו לבג"ץ נגד משרד הדתות ומשרד ראש הממשלה, שממשיכים לעכב את מיגון בית החולים ברזילי בגלל התנגדות גורמים חרדיים לפינוי קברים עתיקים מהמקום - למרות שהרבנות כבר נתנה לכך הכשר

לתושבי אשקלון מתחילה להיגמר הסבלנות: חמישה תושבי העיר עתרו היום (ג') לבג"ץ נגד הממשלה, בדרישה לחדש את העבודות להעתקת קברים מהשטח המיועד להקמת מקלט וחדר מיון ממוגנים של בית החולים ברזילי בעיר. העבודות עדיין מעוכבות על-ידי שר הדתות יצחק כהן (ש"ס) ומשרד ראש הממשלה, המסרבים להתיר לרשות העתיקות להעתיק את הקברים. זאת, למרות שכבר התקבל הכשר הלכתי של הרבנות הראשית לביצוען.

 

העותרים טוענים כי העיכוב הנמשך מסב נזק אדיר לכלל תושבי האזור, ומעמיד אותם בסיכון ממשי. "לנוכח המצב הביטחוני השורר באזור, מצב דברים שבו מתקן אסטרטגי מדרגה ראשונה אינו ממוגן מפני מתקפת טילים מתמשכת, הינו בלתי מתקבל על הדעת בלשון המעטה", כותבים העותרים. "לא ייתכן שבית חולים המצוי תחת איום תמידי של מתקפת טילים, שעלולה להביא לשיתוקו, ייוותר חשוף ובלתי ממוגן עד שסכסוך בקרב הפלגים השונים בציבור החרדי ייפתר".

 

כבר לפני כמה שנים החליטה הממשלה על מיגון בית החולים ברזילי והרחבתו, ובכלל זה על הקמת חדר מיון ממוגן ומקלט תת-קרקעיים. זאת, משום שבית החולים מצוי בשנים האחרונות בחזית העימות בין ישראל לרשות הפלסטינית ומתמודד מזה כעשר שנים עם התקפות טילים.

 

לאחר שנים של תכנון וגיוס כספים, היתה אמורה לצאת לפועל ההרחבה, אולם בבדיקות שנערכו במקום התגלה כי בשטח המיועד להקמת המקלט וחדר המיון הממוגן קיימים שרידי קברים עתיקים. התברר, כי לא ניתן להוציא לפועל את הפרויקט במקום המתוכנן תוך שמירה על הקברים במקומם. בעקבות זאת הופסקה העבודה לפני כחצי שנה, והוקם צוות בין-משרדי בראשות שר הדתות למציאת פתרון לסוגיה.

 

בתום דיונים ממושכים, התברר לצדדים כי אין פתרון הנדסי אחר למיגון בית החולים, ובחודש שעבר החליטה מועצת הרבנות הראשית, לאחר ששמעה את טענות הצדדים, כי מבחינה הלכתית נסיבות העניין מתירות את העתקת הקברים.

 

גורם ברבנות: "המתנגדים - ממש טליבאן"

בתחילה נראה היה כי בהחלטה זו של הרבנות נסללה הדרך ליציאת הפרויקט לדרכו. אולם שבוע לאחר מכן, משכו הרבנים הראשיים את החלטתם וביקשו ארכה נוספת של שבועיים, כנראה בשל המחאה החריפה שעוררה ההחלטה בקרב גורמים רבים בציבור החרדי. המתנגדים להעתקת הקברים, ובהם רבנים מרכזיים בציבור החרדי שאף פירסמו פסקי הלכה בנושא, חולקים על פסיקת הרבנות הראשית, וסבורים כי המקרה אינו מצדיק את התרת העתקת הקברים. המחאה כללה בין היתר מתקפה חריפה בבטאון דגל התורה, "יתד נאמן", שכינה את מיגון בית החולים על חשבון הקברים "ניצול ציני של המלחמה".

 

תקופת האכה שהרבנות ביקשה חלפה כבר, מבלי שהתקבלה החלטה סופית. מלשכת הרב הראשי האשכנזי, יונה מצגר, נמסר היום כי הדיונים בנושא ברבנות עדיין נמשכים,

 וסוכם עם הנהלת בית החולים על הארכת הארכה עד מחר - יום רביעי - בתקווה שעד אז תושג הסכמה הלכתית שתהיה מקובלת על כל הרבנים. אולם כאמור, לעותרים נגמרה הסבלנות, והם החליטו להגיש היום את העתירה.

 

גורם ברבנות הבקיא בסוגיה טען לאחרונה בשיחה עם ynet כי "אם המטרה היא לחדש את העבודות כמה שיותר מהר אז כדאי לעשות הכל כדי לרצות את אנשי 'אתרא קדישא' ו'האגודה למניעת חילול קברים'. לכולנו ברור שלמרות ההחלטה אין שום סיכוי שמשהו היה מתקדם בעניין בשנתיים הקרובות. החבר'ה האלה פשוט לא היו נותנים לזה לקרות. מדובר ממש בטאליבן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקום החפירות
צילום: צפריר אביוב
חדר המיון בברזילי. לא ממוגן
צילום: דודו אזולאי
רקטת גראד שנחתה באשקלון
צילום: צפריר אביוב
מומלצים