שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הקבינט יכריע: גלעד תחילה, אך מה עם המחיר?
  זה היה אמור להיות דיון מכריע על עסקת שליט. בפועל, השרים יקבלו הבוקר כנראה החלטה הצהרתית, הקובעת ששחרור גלעד שליט הוא תנאי ליתר סעיפי הפסקת האש. הוועדה לשינוי הקריטריונים לשחרור אסירים לא התכנסה: "אנחנו מוכנים לשלם את המחיר?", תמה שר בכיר

  גלעד שליט תחילה - זו עמדתו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שיתבקשו לאשר הבוקר (יום ד') שרי הקבינט לביטחון לאומי. אבל גם עכשיו, לא ברור לשרים מה בדיוק המחיר שתשלם ישראל, אם תגיע העסקה לקו הסיום.

   

  הדיון בקבינט מתנהל הבוקר בלשכת ראש הממשלה בירושלים. את הדיון קבע ראש הממשלה, כדי לאשר הצעת החלטה אחת שתגובש על-ידי שלושת שרי המטבחון. מאז יום ראשון בצהריים, ניהלו אולמרט, ברק ולבני, ואנשי המקצוע בלשכותיהם, דיונים טלפוניים והחליפו ניירות עמדה.

   

  אלא שדיונים אלה הותירו מחלוקת פתוחה. המחלוקת, בין אולמרט לברק, היא בשאלת המחיר לשחרור שליט. כפי שהגדיר זאת שר הביטחון: "גם בהנחה שישראל קובעת את שחרור שליט תחילה, האם אנו נכונים לשלם את המחיר שתובע חמאס?"

   

  ראש הממשלה אולמרט מצידו, יבקש מהקבינט להשמיע קול ברור. הוא עצמו אמר את הדברים חמש פעמים בארבעת הימים האחרונים: "שחרור גלעד שליט תחילה, לפני מעברים ולפני רגיעה".

   

  אבל מתברר שהדרך לשחרור שליט ארוכה. אולמרט לא כינס את ועדת השרים בראשות חיים רמון, לשינוי קריטריונים שייאפשרו שחרור של עוד כ-120-140 טרוריסטים פלסטינים כבדים הכלולים ברשימת החמאס, בנוסף ל-230 שכבר אושרו. יתרה מזאת, עמדתו היא שדיון כזה לא יתנהל בקבינט שיכונס הבוקר בירושלים. בפועל, יקבל הקבינט החלטה הצהרתית שתרומתה לקידום המשא ומתן בעניין ככל הנראה שולית.

    

  שר הביטחון ואולי גם שרי קבינט נוספים בעלי רקע ביטחוני, כמו בן אליעזר, דיכטר ומופז, צפויים להעלות את שאלת המחיר בתמורה לשחרור שליט. "האם אנחנו מוכנים לשלם את המחיר שתובע חמאס, כי זה הדבר הראשון שהמצרים יתבעו מאיתנו", שאל שר בכיר, ערב כינוס הקבינט. "במשך שנתיים, שליט לא שוחרר, מכיוון שישראל לא הסכימה למחיר. שליט לא שוחרר אחרי תהדיאה א' כי לא החלטנו אם משלמים או לא. האם סוגיה זאת נפתרה ואנחנו מוכנים לעמוד עתה בתביעת חמאס? 1,200-1,400 אסירים בסך הכל, מתוכם כ-350 ארכי-טרוריסטים עם דם על הידיים?", תמה.

   

  מחלוקת זאת גרמה לכך שנכון להלילה לא קיבלו חלק משרי המטבחון המשולש הצעת החלטה שהייתה אמורה להיות מוסכמת על שלושתם. ראש הממשלה יביא כנראה הצעת החלטה משלו, בעיקר הצהרתית, לפיה שחרור שליט הוא התנאי לכל יתר סעיפי הפסקת האש. גם אם תתקבל הצעת החלטה זאת בקבינט, צפויה ישראל לעמוד מול קהיר בידיים ריקות. כל עוד לא תכריע ועדת רמון בהקלות נוספות, כל עוד לא תכריע ועדת השרים לשחרור האסירים בראשות אולמרט, כל עוד לא תתקבל הכרעה על המחיר לשחרור שליט בקבינט, תהליך החזרת החייל לישראל יתעכב.

   

  במצרים מתמרמרים על מה שהם מכנים "הזגזוג הישראלי". גם ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, אמר אתמול כי הדרישה לקדם את עסקת שליט תחילה הועלתה על-ידי ישראל רק בימים האחרונים. ראש הממשלה כבר נשמע אתמול ספקן שעסקה שכזו תצא לפועל בקרוב: "אני מקווה שהדברים יסתיימו תוך זמן קצר, אבל גם אם זה לא יושלם בתקופת כהונתי, היסודות שבנינו יסייעו בשחרורו של גלעד שליט".

   

  ברקע, הגבירה משפחת שליט את הלחץ על הקבינט ודרשה ששחרורו של גלעד יהיה תנאי ראשון לכל הסכם על רגיעה, פתיחת מעברים לרצועה או סיכומים מדיניים אחרים שיושגו וייחתמו. "המשפחה קוראת לראש הממשלה ולכל חברי הקבינט לעמוד על התנאי הזה, ולא לפספס את ההזדמנות הנוכחית", נמסר בהודעת המשפחה.


  פורסם לראשונה 18/02/2009 01:01

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: נועם רותם
  שליט. תנאי לרגיעה?
  צילום: נועם רותם
  אולמרט. "שליט לפני הכל"
  צילום: אבי אוחיון, לע"מ
  שר הביטחון אהוד ברק
  צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
  מומלצים