שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בירושלים מבהירים: הכדור כעת בידי חמאס
  "אם חמאס ירצה - גלעד שליט יהיה בבית צ'יק צ'אק, האסירים הפלסטינים ישוחררו והמעברים ייפתחו", אמר גורם מדיני, שעות לאחר החלטת הקבינט בנושא

  "אם ארגון הטרור ירצה - אפשר לשחרר את גלעד שליט בתוך ימים, ויומיים אחר כך לפתות את המעברים למלוא רוחבם". כך הבהירו אחרי הצהריים (יום ד') גורמים בירושלים, אחרי החלטת הקבינט בנושא, שלמעשה העבירה את הכדור לידי חמאס.

   

  נועם שליט: החלטת הקבינט תואמת את עמדתי

   

  ראש הממשלה, אהוד אולמרט, רתם את הקבינט למהלך של הפעלת לחץ על חמאס. בהתבססו על עמדת המודיעין, הוא מאמין שהחמאס זקוק לתהדייה, שהחמאס זקוק מאוד לפתיחת המעברים. זאת, כדי לשקם את עזה ולשקם את עצמו. מבחינת אולמרט, הוא מוכן לשלוח מחר בבוקר לקהיר את השליח המיוחד לענייני השבויים והנעדרים, עופר דקל.

   

  "עופר ישב בחדר במלון בקהיר, בחדר אחר נציג החמאס והמצרים יתווכו ביניהם. הם לא יזוזו עד שתהיה הבנה על השמות שבמחלוקת. הם לא יצאו משם עד שיצא עשן לבן ותושגנה ההסכמות לשחרור שליט", מבהירים בירושלים.

    

  המחלוקת שעדיין נותרה לקראת עסקה היא על כמה משמות האסירים ברשימה שהגיש החמאס. ישראל אינה מוכנה לקבל את שמות מי שמוגדרים על ידה כ"ארכי-טרוריסטים". ההשגות תועברנה דרך המצרים לחמאס ולתווך במשא ומתן.

   

  ראש הממשלה רצה למנוע בכל מחיר הליכה לרגיעה נוספת. ראש השב"כ, יובל דיסקין, הציג בקבינט השוואה שנערכה באגף המחקר בין הצעת המצרים ביוני 2008, לבין ההצעה הנוכחית. ההשוואה, אומרים יודעי דבר, מעלה שגם הפעם מדובר באותה הצעה. שרים שהשתתפו בדיון טענו שקבלת הצעת הרגיעה שהועברה על ידי המצרים, תמוסס למעשה את הישגי מבצע "עופרת יצוקה". יתרה מזאת, כפי שטען למשל שר האוצר בר-און, הדבר לא מקדם את חזרתו של גלעד שליט הביתה.

   

  "למנף את הישגי המערכה בעזה"

  "ישראל צריכה למנף את הישגיה במערכה בעזה", אמר אחד השרים שהשתתף בדיון. "ישראל לא יכולה להתנהל כמי שהפסידה את מבצע עופרת יצוקה. הרי זה לא יעלה על הדעת. אין כל הבדל בין התהדייה הזאת לקודמת. נכווינו כבר בעבר, כששום דבר לא יושם, לא רגיעה, ולא הפסקת הברחות ומעל הכול - לא החזרנו את גלעד שליט. עכשיו צריך לומר להם: קודם כל שליט ואחר כך מעברים. חובתנו להשיג את החזרת החייל, כחלק מההצלחה של המבצע בעזה", אמר.

   

  שר הביטחון אהוד ברק, לעומת זאת, הסביר את משנתו להמשך התהליך מול המצרים. ברק אמר בדיון שניתן להגיע להסדרה באמצעות המצרים, שתאפשר את שחרור שליט לאחר פתיחת חלק מהמעברים. לדבריו, יש לאפשר למצרים להוביל מהלך זה, כי אין בלתם כמתווכים באזור.

   

  שר האוצר בר-און שאל את ברק איך בדיוק יובא שליט, ואם אין כאן חזרה על שגיאות תהדייה א'. ברק השיב שלכך יידרשו הנחישות, העוז והתחכום. מרבית השרים בחדר הקבינט לא קיבלו את עמדת שר הביטחון.

   

  הודעת הסיכום של דיון הקבינט, שנסתיים בהצבעה פה אחד של כל 11 השרים בעלי זכות ההצבעה,
  מאפשרת לכל אחד מחברי המטבחון המשולש לומר שדעתו הוכנסה בה. מצד אחד הנוסחא של לבני - אין הסדרה מול החמאס אלא יצירת הרתעה באש, למעט עניין המשא ומתן בסוגיית שליט. מצד שני, עמדתו של ברק קיבלה את מקומה באשר לפתיחה חלקית של המעברים עד לשחרור גלעד שליט, ולאחר מכן פתיחתם המלאה. מצד שלישי, קובעת את הטון עמדת אולמרט, שישראל תובעת את שחרור שליט תחילה, ונושאי המעברים, ההברחות, והפסקת האש אחר כך.

   

  שאלה נוספת שלא נענתה היום והיא מועברת אל המצרים ואל החמאס, כיצד יקבלו בקהיר, בעזה ובדמשק את הקשחת העמדה הישראלית. בסופו של יום, מודים בירושלים, מדובר במשא ומתן שמצרים מתווכת בו והחמאס אמור לתת לה תשובות. "הכדור, כאמור, בידיים של החמאס", שנו בירושלים. "ירצו, גלעד שליט יהיה בבית צ'יק צ'אק, האסירים הפלסטינים ישוחררו והמעברים ייפתחו".

   

  גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 969 ימים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הפגנה למען שליט. ארכיון
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים