שתף קטע נבחר

אלימות בגדנ"ע: קטטת נערים עם מקלות ואבנים

בבסיס הגדנ"ע צלמון התפתחה קטטה המונית בין נערים מבתי ספר מנשר ומטירת הכרמל. "קיללו, ירקו עלינו והיכו", סיפר תלמיד. עשרות חיילים נאלצו להפריד בין הנצים במחנה

עשרות תלמידי תיכון מטירת הכרמל תקפו ביום ג' תלמידים מבית ספר בנשר במחנה הגדנ"ע "צלמון" שבגליל התחתון. ל-ynet נודע כי במקום פרצה קטטה המונית, שכללה שימוש במקלות ובאבנים. עשרות חיילים נאלצו להפריד בין הנצים. בעקבות האירוע החליטו בצה"ל לשלוח מיד את התלמידים האלימים לבתיהם.

 

כמדי שנה מגיעים תלמידי כיתות י"א מבתי הספר התיכוניים בצפון לבסיס הגדנ"ע צלמון, לשבוע של אימונים קדם-צבאיים והיכרות עם המערכת הצבאית. במקרה של כיתה י"א מבית הספר "רבין" בנשר, ותלמידי בית הספר "שיפמן" בטירת הכרמל, ההיכרות עם הצבא כללה קרבות פנים אל פנים אמיתיים.

 

"המתיחות התחילה כבר ביום הראשון. הם העירו הערות מזלזלות לעברנו וקיללו", סיפר אחד התלמידים מנשר. "באותו לילה הם גם נכנסו לחדרים וירקו עלינו". ביום שלמחרת, טוענים התלמידים מנשר, כבר העזו התלמידים מטירת כרמל ותקפו את אחד מחבריהם במכות ובבעיטות.

 

המפקדים אמרו שאין מה לדאוג

התלמיד סיפר עוד, כי "בשלב הזה אמרנו למפקדים בבסיס שזה או אנחנו או הם. חלק מאיתנו עלה כבר על בגדים אזרחיים והיינו מוכנים לחזור הביתה. המפקדים אמרו שאין לנו מה לדאוג. 'אנחנו מאבטחים אתכם', הם אמרו לנו".

 

גם ביום שלישי, לאחר שהתלמידים מטירת כרמל איימו על התלמידים מנשר, הזהירו התלמידים את המפקדים. "דיברנו עם המפקדת המחלקתית וגם מפקדת הבסיס ידעה על האזהרות. היא דיברה איתנו אחרי צהריים, ואמרה שאין מה לדאוג ואנחנו יכולים להיות רגועים".

 

לדברי הנערים מנשר, סמוך ל-22:00 פרצו נערים מבית הספר היריב לחדריהם כשהם חמושים במגבים, והחלו לחבוט בצעירים. "הם פשוט דחפו את אחת המפקדות שהייתה בכניסה לחדר, והתעלמו ממנה והתחילו להרביץ", סיפר.

 

"כל הזמן הם טענו ש'התחלנו עם הבנות שלהם', אבל בכלל לא היה לנו קשר אליהן. בשלב הזה כבר לא יכולנו להבליג, וראינו גם שהמפקדים לא יכולים לעשות כלום אז לא הייתה לנו ברירה, והתחלנו גם אנחנו לרדוף אחריהם עם מקלות ואבנים".

 

אזעקה, מפקדים עם קסדות ומשטרה

כאשר הגיעה המהומה לשיאה הופעלה אזעקה בבסיס ואנשי הצוות ניסו להפריד בין הנצים כשהם מגנים על עצמם בקסדות. להערכת התלמידים, עד להפרדה מלאה בין התלמידים ארכה הקטטה יותר משעה.

 

אמו של אחד התלמידים, שקיבלה מבנה דיווח על המתרחש והזעיקה את המשטרה. ממרחב הגליל במשטרה נמסר כי הניידת הורשתה להיכנס לשטח הבסיס, אך כאשר הגיעו השוטרים למקום כבר נרגעו הרוחות.

 

"מפקדת הבסיס החליטה שהתלמידים שהתפרעו יעלו - לנוכח התנהגותם - על אוטובוס ויחזרו לטירת כרמל, והניידת ליוותה את האוטובוס ווידאה שהוא יוצא מהאזור ללא תקלות", נמסר מהמשטרה. "מעבר לכך איש לא נפגע, לא הוגשה תלונה ואיש לא נעצר".

 

בצה"ל אישרו את הפרטים וציינו כי "התפתחה תגרה בין תלמידי בית ספר שיפמן לבין מסגרת אחרת שהשתתפה באימון". לאחר מכן, כך אומרים בצה"ל, "בהתייעצות עם סגל המורים ומנהלת בית הספר הוחלט להפסיק את שבוע הגדנ"ע לתלמידי בית הספר עקב התנהגות אלימה זו".

 

בדובר צה"ל לא ענו על השאלה מדוע לא נערכו מפקדי הבסיס בהתאם, לנוכח ההתרעות והאזהרות על האירוע שעלול להתחולל. ממשרד החינוך בחיפה נמסר כי המקרה מטופל על ידי גורמי הפיקוח. "בשני בתי הספר בודקות ההנהלות את המקרה שארע בבסיס ונוקטות הליכים חינוכיים".

פורסם לראשונה 18/02/2009 23:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
מחנה צה"ל. ארכיון
צילום: שאול גולן
מומלצים