שתף קטע נבחר

לבני ב-SMS: נהיה אלטרנטיבה - נלך לאופוזיציה

יו"ר קדימה שולחת מסר למתפקדי קדימה, לאחר החלטת ליברמן להמליץ על נתניהו: "היום נוצקו היסודות לממשלת ימין קיצוני, אין לנו מה לחפש בממשלה כזו". הנשיא פרס צפוי להפגיש את לבני ונתניהו, אך בקדימה כבר התגבשה החזית האחידה

"היום נוצקו היסודות לממשלת ימין קיצונית בראשות נתניהו. זו לא דרכנו, ואין לנו מה לחפש בממשלה כזו" - כך אמרה היום (ה') יו"ר קדימה, ציפי לבני, בשיחות עם חברי כנסת ממפלגתה. מסר זה מועבר גם לכ-80 אלף מתפקדי קדימה. זו הפעם הראשונה שלבני מבטאת עמדה נחושה, למרות שאיפת הליכוד - ואביגדור ליברמן, שהמליץ על נתניהו - להקמת ממשלת אחדות.

 

בינתיים, מתכוון נשיא המדינה, שמעון פרס, לזמן ככל הנראה כבר מחר את בנימין נתניהו ואת  לבני לשיחות בארבע עיניים. כך מסרו ל-ynet גורמים בבית הנשיא. בשיחות ישמיע פרס את שיקוליו וידגיש את הצורך בכינון ממשלת אחדות רחבה.

 

עם זאת, לבני הדגישה היום באותן שיחות: "לא בחרו בנו כדי להכשיר את ממשלת הימין הקיצוני הזו, ועלינו להוות אלטרנטיבה של תקווה וללכת לאופוזיציה. קדימה תמשיך ותלחם על אמונתה ועל דרכה, הסדר מדיני המבוסס על שתי מדינות לשני עמים, לצד מלחמה בלתי מתפשרת בטרור, טיפול בסוגיות אזרחיות פנימיות שדורשות טיפול דחוף - ובראשן ברית הזוגיות ושינוי שיטת הממשל".

 

היא הוסיפה כי "הבחירה של 65 ח"כים בביבי היא גם בחירה של ביבי בהם כשותפיו הטבעיים. הם לא שותפים לנו ולדרכנו. אני נבחרתי כדי לקדם דרך, ולא אהיה כסות לממשלה של העדר דרך. לא אמעל בדרך ובציבור הבוחרים שבחר בה בשביל סידור עבודה. מנהיג צריך לדבוק באמונותיו ובדרכו".

 

לנתניהו יש כבר 65 תומכים, וההחלטה אצל נשיא המדינה הולכת ומתגבשת - אבל כפי שהדברים נראים כעת, ליו"ר הליכוד יהיה קשה להרכיב ממשלה יציבה. מוקדם יותר, מיד לאחר שאביגדור ליברמן וישראל ביתנו הבטיחו לנתניהו את הרוב בביקורם אצל הנשיא, הבהירה לבני בעת סיור בשדרות: "אני לא מתכוונת להיות כיסוי לשיתוק מדיני".

 

בקדימה התגבשה חזית אחידה מאחורי לבני, ולכן גם ביקשו במפלגה להסביר לתומכים באופן תקדימי את ההחלטה, באמצעות הודעות ה-SMS. שר האוצר רוני בר-און, אמר קודם לכן כי "קדימה היא האלטרנטיבה היחידה לממשלת הקיצון של נתניהו. אין לי ספק כי הממשלה שתקום תכהן במשך התקופה הקצרה ביותר בתולדות מדינת ישראל", אמר בר-און.

 

לדברי ח"כ צחי הנגבי, "עמדתנו היא שקדימה לא תוותר על התהליך המדיני, ולא נמעל באמון של אלה שבחרו בנו. לא נהיה גלגל חמישי במכונית שלא נוסעת לשום מקום". ואילו השר אלי אפללו הוסיף: "פניה של מפלגתי, קדימה, חייבות להיות לאופוזיציה, זה הכרחי לדמוקרטיה הישראלית. זה רגע מכונן נוסף בחייה של קדימה. הציבור הרחב שתמך בנו היה רוצה לראותנו נוהגים כך, ואנו נכונים לדבר".

 

מנגד, בליכוד בירכו על החלטת ישראל ביתנו להמליץ להטיל על יו"ר המפלגה בנימין נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה. "כעת ברור מעל לכל ספק שרוב מוחלט של חברי כנסת בחר להמליץ על נתניהו לראשות הממשלה", אמרו. 


פורסם לראשונה 19/02/2009 14:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ציפי לבני. אלטרנטיבה?
צילום: AP
הנגבי. "לא נמעל באמון"
צילום: ירון ברנר
בר-און. "החלטה ברורה כבר היום"
צילום: עמית שעל
אביגדור ליברמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים