שתף קטע נבחר

חסר תקדים: 27 שנות מאסר לראש ארגון פשע

לראשונה בתולדות המדינה נגזרו עונשים כבדים במיוחד על סוחרי סמים, שעמדו בראש ארגוני פשיעה. מוסא אבו שחאדה נידון ל-27 שנים בכלא, חאפז שורפי ל-26 ומוחמד שורפי ל-25. אחד מ-14 המורשעים איים על השופט: "אתה עוד תשמע, כשיבוא היום"

המאבק בארגוני הפשיעה עולה מדרגה - ולראשונה בתולדות מדינת ישראל נגזרו עונשי מאסר בפועל של עד 27 שנים על סוחרי סמים שעמדו בראש הארגונים. בית המשפט המחוזי בתל-אביב שיגר היום (ב') מסר מרתיע וחסר תקדים, כשגזר את עונשם של 14 מורשעים, מהראשונים שסופגים עונשי מאסר במסגרת חוק המאבק בארגוני הפשיעה.

 

המולה רבתי פרצה בבית המשפט עם הקראת גזר הדין, בעקבות הרשעתם בחודש ספטמבר של החברים בארגון הפשיעה של משפחת שורפי מיפו וזה של משפחת שחאדה בלוד. אחד המורשעים צעק לעבר השופט אורי שוהם: "אתה עוד תשמע, כשיבוא היום".

 

מוחמד שורפי, שנידון ל-25 שנות מאסר בפועל, צעק לעבר השופט: "לא רצחתי איש. זה בגלל שאני ערבי". מוסא אבו-שחאדה נידון ל-27 שנות מאסר בפועל, עומר אבו שחאדה - שהיה ממונה על הצד הכספי בארגון הפשיעה מלוד - ל-26 שנים, וחאפז שורפי ל-26 וחצי שנות מאסר. על המורשעים נגזרו גם קנסות כבדים.

 

בית המשפט קבע כי הארגון של שורפי פעל כמיקשה אחת ופגע פגיעה חמורה במרקם החברתי במדינת ישראל. השופטים ציינו כי מדובר במערכת משומנת של סחר, ייצור, הכנה והפקה של סמים. שני ארגוני הפשיעה התנהלו במקביל תוך קיום קשר הדוק ביניהם לשם קידום מטרותיהם הפליליות.

 

"מדובר באחד התיקים החמורים וחסרי התקדים בהיקפם בארץ נגד ארגוני פשע ושיתוף הפעולה ביניהם", אמרה לאחר ההחלטה עו"ד רחל אבישר מהתביעה. "בית המשפט קיבל בגזר הדין את עמדת הפרקליטות להחמיר בענישה, כחלק מהמאבק הנמשך שמנהלת הפרקליטות בארגוני הפשע".

 

הרואין, קוקאין ואקסטזי

מוסא אבו-שחאדה, שנידון לעונש החמור ביותר, 27 שנות מאסר, ישלם גם קנס של 250 אלף שקלים וכסף שנמצא ברשותו יחולט. קנסות דומים נגזרו על המורשעים האחרים שזכו לעונשי מאסר ממושכים כל-כך.

 

מוחמד וחאפז שורפי, שעמדו בראש ארגון הפשע של משפחתם, נדונו ל-25 ול-26 וחצי שנות מאסר. הם הורשעו שגייסו את יתר הנאשמים לארגון, שילמו את שכרם, רכשו סמים כמו הרואין וקוקאין והיו אחראים להפצתם. רבים מהמעורבים הורשעו בחברות בארגון פשיעה, סחר בסמים וייצור סמים.

 

סמי סקא וסמיר שורפי ירצו כל-אחד 14 שנות מאסר וישלמו 150 אלף שקל. שחאדה אבו-שחאדה יירצה 13 שנות מאסר.

על אחמד דבור נגזרו תשע שנות מאסר, על עטאף שורפי כשמונה שנים, מחמוד ג'עסוס ייכלא לשבע שנים, כמו גם מחמוד סרסור. נאשם נוסף, זיאד מטר, זוכה מעבירות של פעילות בארגון פשיעה ויירצה "רק" חמש שנות מאסר. כולם גם ישלמו עשרות אלפי שקלים. יוסף פוייזל יירצה ארבע שנים בכלא, וסעיד זייתון נידון לחצי שנה עבודות שירות.

חברי הארגון של שורפי הורשעו גם בניהול קשר עם זה של שחאדה, בראשו עמדו עומר ומוסא שחאדה. במקביל להעברת כספים רבים תמורת כמויות ענק של סמים - בהם גם אקסטזי - התקיימה מעין מערכת "בקרת איכות" בין הארגונים, במסגרתה הועברו תלונות של רוכשי הסמים לארגון מלוד.

 

לדברי הפרקליטים שניהלו את התיק - עורכי הדין איתי פרוסט מפרקליטות מחוז תל-אביב ורחל אבישר וגבריאלה ליברמן מפרקליטות מחוז מרכז - "מדובר באחד התיקים החמורים וחסרי התקדים בהיקפם בארץ נגד ארגוני פשע ושיתוף הפעולה ביניהם. בית המשפט קיבל בגזר הדין את עמדת הפרקליטות להחמיר בענישה כחלק מהמאבק הנמשך שמנהלת הפרקליטות בארגוני הפשע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
מוסא אבו-שחאדה. 27 שנים בכלא (ארכיון)
צילום: אבי כהן
מומלצים