שתף קטע נבחר

גורמי ביטחון: אולמרט פוגע במדינת ישראל

העימות בין אולמרט לעמוס גלעד הופך לקרע בין אולמרט לברק. גורמי ביטחון מסרו כי בניגוד לפרסומים על השעייתו של עמוס גלעד, הוא עדיין מקיים מגעים עם מצרים. על החלטת אולמרט, אמרו: "הגורם הנפגע הוא מדינת ישראל". לשכת אולמרט: "זה משבר אמון קשה"

ערב חילופי שלטון - לא ברור מי מנהל את המדינה: בעקבות העימות המתוקשר בין ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לבין ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, וההחלטה להשעותו מהמגעים עם מצרים - מסרו הבוקר (יום ב') גורמי ביטחון כי גלעד ממשיך בניהול הקשרים עם מצרים ותקפו בחריפות את ראש הממשלה.

 

"ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, ממשיך לעסוק בעניין הקשרים עם גורמים בינלאומיים, כולל מצרים, מטעם מערכת הביטחון", אמרו הגורמים הביטחוניים. לדבריהם, "החלטתו של ראש הממשלה שלא להיעזר ביכולותיו וניסיונו של עמוס גלעד הן זכותו, אבל הגורם הנפגע הוא מדינת ישראל".

 

מלשכת ראש הממשלה נמסרו בתגובה רשמית: "עקב הביקורת הפומבית והבלתי ראויה שהטיח מר גלעד, הוא לא יוכל לשמש כשליחו של ראש הממשלה לשום משא ומתן מדיני. במקביל, כידוע, הוגשה תלונה לנציבות שירות המדינה על מנת לבחון את ההיבטים המשמעתיים".

 

גורמים בלשכת אולמרט הבהירו בשיחה עם ynet כי הוצע לעמוס גלעד להתנצל על התנהלותו ולגמור בכך את הפרשה. "הוא בחר שלא לעשות כן. במצב דברים זה ברור שהאלוף במיל' גלעד אינו יכול להוסיף ולשמש כשליח ראש הממשלה. בכל מדינה מתוקנת לא יכול פקיד ציבור למתוח ביקורת על מי שמשמם ומטעמם הוא פועל. מדובר בביקורת פומבית, בלתי ראויה ולא מבוססת. זה משבר אמון קשה שלא ניתן לאחות אותו באחת". 

 

הטיפול בנושא הקשרים עם מצרים מרוכז כעת בלשכת ראש הממשלה ומטופל על-ידי אנשיו. "30 שנות שלום עם מצרים אינן מבוססות על קשריו של אדם אחד ויחיד", אמרו גורמים בלשכה, "המצרים יוסיפו לפעול מול כל אדם שראש הממשלה ימנה. אין שום קשר בין הפסקת פעילותו של גלעד כשליח ראש הממשלה לשחרור שליט, הדבר לא עיכב והדבר לא יעכב את הטיפול. עופר דקל מרכז וימשיך לרכז נושא זה".

 

העימות בין אולמרט לגלעד פרץ לפני חמישה ימים, כשגלעד צוטט בהתקפה חריפה על ראש הממשלה. זה קרה לאחר שאולמרט תבע את שחרור שליט קודם להחלטה על רגיעה. גלעד טען שעד עכשיו אולמרט לא עסק בזה, ופתאום הפך את סדר הדברים. אולמרט נזף בגלעד לפני ישיבת הקבינט ביום רביעי שעבר. סירוב גלעד להתנצל רק החריף את העימות. אמש הוחלט בלשכת אולמרט להתלונן לנציבות שירות המדינה.

 

גלעד אינו מוזמן לדיונים הנוגעים להמשך ההתנהלות מול מצרים על סידורי הרגיעה עם חמאס, עצירת הברחות הגבול ושחרור החייל החטוף שליט. העימות הקשה בין לשכת אולמרט ללשכת ברק הביא בפועל לסגירת הערוץ שניהל עמוס גלעד כשליח מיוחד של אולמרט והמטבחון המשולש. המגעים מול מצרים מתנהלים עתה דרך אנשי ראש הממשלה.

 

סגן ראש הממשלה, השר אלי ישי, פנה לאולמרט במכתב וביקש לעכב את השעייתו של גלעד מתפקיד השליח: "הציבור יודע אך במעט עד כמה אתה פועל עבור גלעד. משמעות השעיית עמוס גלעד בעיני הציבור היא עיכוב נוסף בשחרור שליט, ולא זו כוונתך. עכב דין זה מול האלוף גלעד, כי כל כוח המסוגל ולו במעט לקצר את שוביו של שליט, תרומתו רצויה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלעד. ממשיך בניהול הקשרים עם מצרים
צילום: AP
אולמרט. השעה את גלעד
צילום: AP
מומלצים