שתף קטע נבחר

השופט אליהו מצא יחקור את הטיפול במפונים

נשיאת ביהמ"ש העליון מינתה את השופט בדימוס לעמוד בראש ועדת החקירה הממלכתית לבדיקת הטיפול במפוני גוש קטיף. לצדו ישבו ד"ר שמעון רביד ופרופסור ידידיה שטרן

שלוש שנים לאחר ההתנתקות מרצועת עזה, מינתה היום (ב') נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, את חברי ועדת החקירה הממלכתית בנושא טיפולן של הרשויות המוסמכות במפוני גוש קטיף וצפון השומרון. בראשות הוועדה יעמוד המשנה לנשיא בית המשפט העליון בדימוס, השופט אליהו מצא.

 

הוועדה הוקמה על פי החלטתה של הוועדה לענייני ביקורת המדינה של הכנסת. לצד השופט מצא, בוועדה יהיו חברים ד"ר שמעון רביד ופרופסור ידידיה שטרן. הוועדה תחקור את הטיפול במפונים, תקבע ממצאים ומסקנות - ואם תמצא לנכון, תגיש המלצות בעניינים הנוגעים ליישובם של המפונים, לרבות מיגון היישובים והמעבר ליישובי קבע.

 

בנוסף, תבדוק הוועדה את הטיפול בצורכיהם של המפונים בתחומי חקלאות, עסקים, תעסוקה ורווחה - על בסיס הדו"חות שהוגשו על-ידי מבקר המדינה בנושאים אלה, במרס 2006 ובינואר 2009. לפי הדו"ח האחרון, שלוש וחצי שנים אחרי ההתנתקות, טרם נמצא דיור קבע ליותר מ-95 אחוז ממשפחות המפונים שביקשו להצטרף ל"מסלול הקבוצתי" למציאת דיור קבע במסגרת קהילתית. מבקר המדינה מתח בדו"ח ביקורת חריפה על טיפול הרשויות במפונים.

 

השופט מצא מונה לשופט שלום ב-1978 ובמאי 1991 מונה לשופט בית המשפט העליון,

שם כיהן כשופט ואף כמשנה לנשיא בית המשפט עד ינואר 2005, אז פרש לגמלאות.

 

ד"ר שמעון רביד כיהן בעברו כחבר קיבוץ שדה בוקר ואף שימש במספר תפקידים בסוכנות היהודית ולאחר מכן בהנהלת קבוצת בנק הפועלים. ד"ר רביד אף שימש כמרצה באוניברסיטה העברית, אוניברסיטת חיפה, טכניון ואוניברסיטת בר אילן.

 

פרופסור ידידיה שטרן הוא סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה ומכהן כפרופסור בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן. שטרן הוא ממנסחי "חוקה בהסכמה" ואף שימש כיועץ בוועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת בנושא חוקה.

 

כאמור שלחה היום הנשיאה בייניש מכתב לח"כ מיכאל איתן יו"ר הוועדה לענייני ביקורת המדינה והודיעה לו על המינוי. בעקבות המינוי של ועדת החקירה ברך ועד מתיישבי גוש קטיף את הנשיאה. לדבריהם הם מקווים שהוועדה תשקיע את זמנה במציאת פתרונות בהווה למפונים שעדיין חיים ללא בית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השופט מצא. בראש הוועדה
צילום: אלכס קולומויסקי
קראווילות של המפונים בניצן
צילום: ינון קדרי
מומלצים