שתף קטע נבחר

הכנסת הושבעה; הנשיא קרא לסיים המו"מ לשלום

בטקס הממלכתי הנערך אחר הצהריים, הושבעו זה אחר זה 120 חברי הכנסת, מהם 31 חדשים. נשיא המדינה, שמעון פרס, קרא בנאומו "לסיים את המו"מ עם הפלסטינים, אם אפשר בקדנציה הזו", ודיבר גם על האתגרים הכלכליים "אין לנו זמן, ואין לדחות את הסיוע לחלשים, לזקנים, לילדים"

דרך צלחה: 120 חברי הכנסת ה-18 נשבעו אמונים אחר הצהריים (יום ג'). הטקס יצא לדרך בנאומו של נשיא המדינה, שמעון פרס, שקרא "לסיים את המו"מ עם הפלסטינים, אם אפשר בקדנציה הזו". לדברי הנשיא, "השלום ייצור מצב כלכלי חדש - לנו ולשכנינו, ויאפשר גישור על הפערים החברתיים".

 

הנשיא איחל הצלחה לראש הממשלה המיועד, בנימין נתניהו: "הדגשתי בפניו שרוב הסיעות מבקשות ממשלה רחבה. זו גם בקשתי". הוא דיבר על עמידתם של תושבי הדרום והביע תקווה שהחייל החטוף, גלעד שליט, ישוב למשפחתו: "הבחירות האחרונות נערכו לאחר ימים סגריריים בעזה. וזו הייתה שעה גדולה ללכידות העם, לעמידה הנחושה של תושבי הדרום, ליכולת הבלתי רגילה של צה"ל. לב העם פעם עם חייליו, עם תושבי הדרום, עם הפצועים ועם המשפחות ששכלו את יקיריהם. ועם התקווה שנראה את גלעד שליט עם הוריו, נועם ואביבה, בבית, שלם ובריא".

 

פרס דיבר על האתגרים הדחופים שבפניה ניצבת בישראל: "כמו בעולם, גם אנחנו מצויים בלבו של משבר כלכלי חמור. רבבות איבדו את מקום עבודתם. רבים מתקשים לסיים את החודש. ודרושה סולידריות חברתית דוגמת הסולידריות הלאומית שהתגלתה ב'עופרת יצוקה'. עלינו לחפש פתרונות מקוריים לצאת מהמשבר. לעבד במהירות תכנית לפיתוח מדעי וטכנולוגי שתיצור מקומות עבודה חדשים. אין לנו זמן, ואין לדחות את הסיוע לחלשים, לזקנים, לילדים. עלינו לעשות זאת מיד, גם כאשר קיימים סיכונים כבדים כמו ההתחמשות האיראנית ואיומי הטרור בצפון ובדרום".


"מתחייב אני". טקס ההשבעה במשכן הכנסת (צילום: גיל יוחנן)

 

"חשתי הקלה כשהכור גרעיני החל לפעול"

הוא הודה לראש הממשלה היוצא, אהוד אולמרט: "הוא עמד בראש ממשלה שנאלצה להתמודד עם קשיים בלתי רגילים, בתחומי החברה, הביטחון והכלכלה. הוא עשה זאת במסירות, ובצמידות ליעדים הגדולים של ישראל". פרס שיגר גם מסר חם אל מעבר לים: "בחירת הנשיא ברק אובמה הייתה הצהרה מרהיבה בדבר מתן הזדמנות שווה לכל אדם, ללא הבדל בצבע עורו או במקום לידתו. חשנו בדבריו קרבה חזונית".

 

פרס דיבר על הישגיה של ישראל לאורך השנים: "נשמתי לרווחה כאשר המלחמות הסתיימו וידנו על העליונה. ראיתי את המוביל הארצי והמים בו זורמים מצפון לדרום. חשתי הקלה כאשר הכור גרעיני החל לפעול. וכאשר מטוסים מתוצרת ישראל המריאו לשחקים. קראתי ספרים נפלאים ושמעתי שירים מרוממי נפש. שמחתי שבעקבות ניצחונות מזהירים נשמרו גם תהליכי שלום".


ברוורמן, לבני ונחמן שי במליאה (צילום: גיל יוחנן)

 

מבין 120 חברי הכנסת שהצהירו אמונים, 31 הם חברי כנסת חדשים. בנוסף, יש כמה חברי כנסת נוספים שחוזרים לכהונה נוספת לאחר הפסקה. בכנסת החדשה יהיה מספר שיא של נשים - 21.

 

ח"כ החדש-ישן ממרצ, אילן גילאון, אמר דקות לפני השבעתו: "אני מרגיש כמו לחזור במנהרת זמן. אנחנו סיעה קטנה ואני מבין מה מוטל עלינו. תמיד נמשיך להיות מלצרים וסוכני הביטוח של הציבור הישראלי". דני דנון מהליכוד, לראשונה במשכן, אמר: "מרגש להיות עם המשפחה בהשבעה לאחר המאבקים והתלאות הפוליטיים. אני בטוח שאהיה גם בהשבעה הבאה".


ח"כ החדשה אנסטסיה מיכאלי (צילום: גיל יוחנן)

 

משה מטלון מישראל ביתנו, המרותק לכסא גלגלים, אמר כי "זו הרגשה נפלאה. אני חש שליחות ואחריות גדולה לציבור ששלח אותי הנה. העובדה שיש היום ח"כ המרותק לכסא גלגלים היא בשורה חשובה מאוד לציבור הנכים בישראל". דוד לוי, שכיהן במשך שנים ארוכות בכנסת, הגיע הפעם כאביה הגאה של חברת הכנסת הטרייה אורלי לוי מישראל ביתנו.

 

אורי אורבך, בעבר הקרוב עיתונאי ובהווה ח"כ מטעם הבית היהודי, אמר: "אני קודם כל שמח מגודל המעמד היום. אני מקווה שימי החול הבאים יהיו גם הם מלאי שמחה, או לפחות עניין". ואילו חברו למפלגה זבולון אורלב אמר: "זה מרגש כל פעם מחדש. הנסיון מלמד שבכל כנסת צפויות הפתעות, הן לטובה והן לרעה. אני מקווה שבכנסת הזו יהיו לי הפתעות נוספות לטובה".

 

לאחר סיום הצהרות האמונים במליאה התקיימה קבלת פנים בטרקלין שאגל במשכן, וצולמה התמונה המסורתית של ראשי הרשימות לכנסת עם נשיא המדינה, ראש הממשלה ויו"ר הכנסת בפועל, וכן התקיים טקס פרידה מיו"ר הכנסת היוצאת דליה איציק, שבו נשא דברים, בין היתר, ראש הממשלה אהוד אולמרט.

 

לקבלת הפנים אצל איציק, שנערכה בטרם יצאו לטקס, באו בין היתר נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש, ויו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, שניצבו לצדה יחד עם הנשיא פרס וותיק חברי הכנסת, מיכאל איתן. ראש הממשלה אולמרט איחר. פרס ונתניהו נראו מסתודדים קלות, והחבורה המשיכה בשיחת החולין. פרס נשאל אם הוא מתכוון לסייע בהרכבת הממשלה והשיב: "ממרום ניסיוני, אני יודע שיש להשאיר את זה למועמדים".

 

הראשון שנשבע היה חבר הכנסת הוותיק מכולם - מיכאל איתן מהליכוד. איתן גם ניהל את הישיבה - ואת כל ישיבות המליאה - עד לבחירת יו"ר קבוע.

 

ח"כ איתן פתח את נאומו בתפילה, ולאחר מכן אמר: "דרושות אחדות לאומית אמיתית ושעת רצון משותפת לכולנו כדי שנמלא את חובתנו למדינה ונעניק לה חוקה, כלי חיוני שיש בו כדי להעצים את האזרח, את החברה ואת המדינה. האחדות הלאומית הנדרשת מאתנו אינה מתבטאת בהסכמות בדבר חלוקת התיקים ומנעמי השלטון. האחדות הלאומית בהקשר של חוקה גם אינה מחייבת תמימות דעים או ויתור על עמדות ערכיות. האחדות הלאומית הנדרשת מאיתנו היא היכולת לקבל על עצמנו כללי משחק מוסכמים, כללי משחק שכולנו נהיה כפופים להם - הכנסת, הממשלה, מערכת המשפט ותושבי המדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סיבוב 18. דליה איציק והנשיא פרס, בטקס ברחבה
צילום: גיל יוחנן
יו"ר הכנסת בפועל. איתן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים