שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  האם תכשיר הומיאופתי קשור להפסקות נשימה?
  רופאים ישראלים מזהירים במחקר חדש שהוצג בכנס רופאי ילדים כי יתכן והתכשיר ההומיאופתי "גליכול", המשמש לטיפול בגזים בתינוקות, גרם להפסקות נשימה והכחלה. משרד הבריאות: ניתנה הוראה להקטין את המינון, אנו בוחנים את המקרים. יבואן גליכול: אין שום ממצא מדעי הקובע כי התכשיר מזיק מבחינה כלשהי

  רופאי ילדים ישראלים מזהירים מפני שימוש בתכשיר ההומאופתי "גליכול" לטיפול בכאבים המלווים גזים בתינוקות. האזהרה מגיעה בעקבות דיווח על מספר מקרים של הפסקות נשימה והכחלה (תסמונת ALTE) בתינוקות. הממצאים הוצגו אתמול (ד') בכנס חיפ"ק (החברה הישראלית לפדיאטריה קלינית) לרפואת ילדים שנערך בתל אביב. משרד הבריאות בתגובה: מאז שהומלץ להוריד מינון התכשיר לפני כשנתיים, לא דווח על אף מקרה חריג.

   

  התכשיר גליכול מיוצר בחברת דוליסול בצרפת והוא מכיל מיצוי צמחים. הוא משמש להקלה על גזים וכאבי בטן אצל תינוקות המביאים לאי שקט ובכי ממושך. בעבר נתקבלו מספר דיווחים דומים על תופעות לוואי כתוצאה מהשימוש בתכשיר, מה שהביא את משרד הבריאות להורות על הפחתת המינון בתכשיר.

   

  מהנתונים שהוצגו בכנס, הרופאים מבית החולים ברזילי באשקלון דיווחו על 115 מקרים של הפסקות נשימה שהופנו לחדר המיון, מתוכם 11 תינוקות טופלו בתכשיר גליכול בייבי טרם האירוע. אצל שבעה מתוכם נמצא כי קיבלו מינון גבוה מהמלצות היצרן. לאחר בדיקה מעמיקה נמצא כי התינוקות לא סבלו ממחלה או בעיה גופנית שיכולה להסביר את אירועי ההכחלה. לפיכך, הרופאים הסיקו כי התכשיר גליכול בייבי עלול לגרום לתסמונת הפסקת הנשימה (תסמונת ALTE).

   

  הרופאים עוד הוסיפו כי השפעותיו של התכשיר אינן ידועות להורים אשר רוכשים אותו ללא מרשם רופא ומשתמשים בו באופן תדיר. לפיכך המליצו החוקרים כי יש צורך בבקרה קפדנית על השימוש בתכשיר.

   

  לדברי פרופ' מתי ברקוביץ, יו"ר חיפ"ק, אף שלא הוכח עדיין הקשר הישיר בין גליכול לתסמונת הפסקות הנשימה, הרי שיש חובה לבדוק את בטיחותם של המכשירים ההומיאופתים העלולים לגרום לתופעות לוואי גם במינון נמוך.

   

  משרד הבריאות: נבדוק את המקרים

  בעקבות הממצאים מסר משרד הבריאות בתגובה: "התכשיר גליכול מאושר לשימוש כתכשיר הומיאופתי. תכשיר הומיאופתי מיוחד בזה שהוא מכיל חומרים בריכוזים מזעריים שאינם ניתנים לזיהוי בבדיקות מעבדה. לפיכך מפעל של תכשירים הומיאפתיים נדרש לקיום תנאי ייצור נאותים למוצרים הומיאופתיים והיצרן אחראי לאיכות המוצר ולבטיחותו.

   

  "הנושא של הפסקות נשימה בעת שימוש בתכשיר "גליכול" עלה לפני כשנתיים, אך לא נמצאה תשתית עובדתית לקבוע קשר בין התכשיר לבין התופעה. יחד עם זאת הוחלט ליתר בטחון לשנות את הוראות השימוש בתכשיר - הקטנת המנה ונתינתה במטפטף באופן הדרגתי. מאז השינוי לא דווח לנו אף לא מקרה אחד.

   

  "לאור תוצאות המחקר שהועבר אלינו מבית החולים ברזילי, פנינו לבית החולים לקבל מידע מפורט לגבי כל מקרה ומקרה, זאת על מנת לבחון את הנושא. יש לזכור שמדובר בתכשיר שמשווק גם באירופה ולא התקבלו משם דיווחים דומים".

   

  גורם בכיר במשרד הבריאות מסר הערב ל-ynet כי לאחר בדיקת מקרי התינוקות שלקו בהפסקות נשימה לא נמצאה הוכחה מוחלטת לכך שהגורם הוא התכשיר. עם זאת הודו במשרד הבריאות כי מאחר ומדובר בתכשיר הומאופתי, לא ניתן לבדוק את ספיגתו של התכשיר גליכול בגוף או את השפעתו על הרקמות והאיברים. בתוך כך צפוי משרד הבריאות להפיץ בתחילת שבוע הבא חוזר מיוחד ובו סיכום הדיווחים מבית החולים ברזילי והמלצה להורים ולרופאים לנקוט במשנה זהירות.

   

  יבואן גליכול: התכשיר אינו מזיק

  מחברת "אפדייט תקשורת שיווקית" המייצגת את יבואני גליכול נמסר בתגובה: "תוצאות מעבדה של כל בדיקה אובייקטיבית של התכשיר יוכיחו שאין בו שום מרכיבים העלולים להזיק, ביחד או לחוד, בכל מינון שהוא. אין שום ממצא מדעי הקובע כי התכשיר מזיק מבחינה כלשהי. ההיפך הגמור הוא הנכון.

   

  "אמר במפורש אף ד"ר ברקוביץ', יו"ר איגוד רופאי הילדים בישראל, כי התכשיר מסייע רבות לתינוקות. הפרסום מהווה דיבה חמורה ביותר. הוא מטעה ויוצר סערה בכוס מים. התכשיר הינו תכשיר הומאופתי בטוח לחלוטין לשימוש ורופאים רבים תומכים בשימוש בו וממליצים לאמהות להסתייע בו על מנת להבטיח לילות שקטים לתינוקותיהן הסובלים מגזים. אותם רופאים הטוענים נגד התכשיר בפרט ונגד ההומאופתיה בכלל, הם גם אלו הטוענים כי הומואופתיה מבוססת על אנרגיה בלבד ומרכיביה מדוללים, ולכן ברור גם שאיננה יכולה להזיק. יש קומץ של רופאים הנסמכים על שולחנן של חברות התרופות ומתנגדים להומאופתיה כשיטה, ולא במקרה אין ברשותם שום מסקנה מחקרית ראויה נגד השימוש בתכשיר. מעולם לא קיבלנו תלונה בקשר לשימוש בתכשיר. המדובר כאמור בדברי דיבה חמורים, ועורכי הדין רונאל פישר וליאת דר, מטעמה של החברה, ישקלו הגשת תביעה חמורה בגין הנזקים שייגרמו".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "האם תכשיר הומיאופתי קשור להפסקות נשימה?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים