שתף קטע נבחר

זינוק במספר הלא-מתגייסים, בעיקר צעירות

שירות החובה הולך ונשחק - כך מתברר מנתונים שפרסם ראש אכ"א, האלוף אבי זמיר. ב-1991 לא התגייסו 32.8 אחוזים מהצעירות, ואילו כיום לא מתגייסות 44 אחוזים, רובן בשל הצהרת דת. קיצור השירות לא בא בחשבון בקרוב

זינוק נרשם בעשורים האחרונים במספר הצעירים שאינם מתגייסים לצה"ל, ובעיקר בקרב נשים. מנתונים שמסר בצהריים (יום א') ראש אגף כוח אדם בצה"ל, האלוף אבי זמיר, מתברר כי ב-1991 לא התגייסו 32.8 אחוז מפוטנציאל הגיוס הנשי, ואילו נכון לשנה שעברה לא התגייסו 44 אחוזים מהצעירות. גם בקרב גברים, נרשמה עלייה. ב-1991 - 18.2 אחוז מהצעירים לא התגייסו, ואילו כיום לא מתגייסים 25.8 אחוזים מהם.

 

בצה"ל מודאגים גם מהזינוק בשיעור המשתחררים בעקבות "הצהרת דת". ב-1991 הצהירו 21.3 אחוזים מהצעירות שאינן יכולות להתגייס בשל אורח חיים דתי, ואילו השנה הצהירו 34.6 אחוז מהן.

 ראש אגף כוח אדם העריך כי שמונה אחוזים מתוכן משקרות.

 

צה"ל הידק את הפיקוח בתחום, גם בעזרת חברת חקירות פרטית - כך למשל תועדה נערה נוסעת בשבת או אחרת שיוצאת ממונית ועולה במעלית. באחרונה חזרו בהן מהצהרתן יותר מ-500 צעירות שביקשו פטור על רקע דת. בצה"ל מעריכים כי מגמה זו תמשיך וב-2012 לא יתגייסו 45.7 אחוזים מהנשים, 36.3 אחוזים בעקבות הצהרת דת.

 

גם אצל הגברים, תמונת המצב מדאיגה. כיום לא מתגייסים 25.8 אחוזים מהצעירים, 10.9 אחוזים מהם חרדים, במסגרת "תורתם אומנתם", 6.3 אחוזים בשל פטור רפואי והיתר בשל נתונים נמוכים, רישום פלילי ומשום שאינם בארץ. ההערכה היא כי ב-2012 יגיע שיעור הלא-מתגייסים מקרב הגברים ל-26.7 אחוזים.

 

בכל הקשור לפטור "תורתו אומנותו", בצה"ל מעריכים כי ב-2012 יעלה היקף המשתחררים במסגרתו ויעמוד על כ-11.8 אחוזים. ביתר הפרמטרים שבגינם לא מתגייסים צעירים, לא צפוי שינוי מהותי.

 

ירידה בנשירה במהלך השירות

במקביל, בצבא ממשיכים לפעול על מנת לצמצם את נשירת החיילים במהלך השירות. באחרונה פורסם ב-ynet כי כתוצאה מפעילות במערך בריאות הנפש צומצם באופן משמעותי היקף הפטורים על רקע נפשי. מהנתונים הכלליים בתחום הנשירה עולה כי חלה ירידה - 13.8 אחוזים מהחיילים לא סיימו את שירותם המלא ב-2008 לעומת כ-17 אחוזים בשנים קודמות. בקרב החיילות, 6.3 אחוזים לא סיימו את שירותן המלא. 

  

האלוף זמיר קבר סופית לשנים הקרובות את סוגיית קיצור שירות החובה בצה"ל, "לאור המצב הביטחוני וחוק המילואים שמצמצם את היקף התעסוקה המבצעית של אנשי המילואים".

 במקביל החלו לאחרונה בצה"ל בפנייה לאנשי קבע שהשתחררו מהצבא מתוך כוונה להחזירם לשירות, ולפי נתוני 2008 הגיעו מהאזרחות ישירות לשירות הקבע כ-1,600 איש לאחר שעברו הליך מיון. צה"ל בוחן כעת מאות פניות נוספות בנושא.

 

ומה עם המשבר הכלכלי? לדברי האלוף זמיר, בצה"ל עוקבים אחר מצבם של החיילים ואנשי הקבע, ו"ייעשה הכל על מנת שלא ייווצר מצב שחייל לא יכול לשרת בצבא בשל מצבו הכלכלי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש אכ"א, אלוף אבי זמיר
צילום: דודו אזולאי
חיילות בהר הזיתים. פחות מתגייסות
צילום: איי אף פי
יותר מצהירים על דת
צילום: Gettyimages Imagebank
מומלצים