שתף קטע נבחר

מזוז לאולמרט: אישום גם בפרשת טלנסקי

פרשת מעטפות הכסף שקיבל לכאורה ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ממשה טלנסקי, תתגבש לכתב אישום - בכפוף לשימוע. כך הודיע הערב היועץ המשפטי לממשלה. "אולמרט ניצל לרעה את תפקידיו ומעמדו הציבוריים לאורך שנים, לפעילות שיטתית להפקת טובות-הנאה כספיות אישיות", נכתב בהודעה

אולמרט הולך, עוד כתב אישום בדרך: היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הודיע לראש הממשלה, אהוד אולמרט, כי הוא יועמד לדין בגין מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בפרשת "מעטפות הכסף" של משה טלנסקי. בטרם קבלת החלטה סופית, ייערך שימוע. בהודעת משרד המשפטים לא מוזכרת עבירת שוחד, למרות המלצת המשטרה להעמידו לדין גם בסעיף זה. גם מנהלת לשכתו של אולמרט לשעבר, שולה זקן, קיבלה הודעה דומה.

 

"מכלול התנהגותו של אולמרט מהווה ניצול לרעה של תפקידיו ומעמדו הציבוריים, לפעילות שיטתית, לאורך שנים, להפקת טובות-הנאה כספיות אישיות מטלנסקי", נכתב בהודעת משרד המשפטים.

 העונש המירבי על כל אחד משני סעיפי האישום הוא שלוש שנות מאסר.

 

בהודעה מפורטות החשדות נגד אולמרט, שכוללות קבלת מאות אלפי דולרים במזומן מהנדבן האמריקני טלנסקי ומגורמים נוספים החל משנת 1993, אז התמודד אולמרט לראשונה על ראשות ירושלים - ועד לתקופה בה כיהן כשר התמ"ת. אלו הועברו לניהולו של עו"ד אורי מסר, במסגרת מה שמכונה "הקופה הסודית". בנוסף, מתואר כיצד סייע אולמרט לטלנסקי, בין היתר על-ידי פנייה לאנשי עסקים, כשהוא מצוי בניגוד עניינים. בין היתר ניסה לסייע לטלנסקי לקדם את עסקי ה"מיני-בר" שלו מול המיליארדר שלדון אדלסון ומול איש העסקים רונלד ארנל: "אולמרט עשה שימוש לרעה במעמדו ובתפקידו לסייע לטלנסקי בעסקיו, כשהוא מצוי כלפיו במצב של ניגוד עניינים", נאמר בהודעת מזוז.

 

מזוז טוען כי אולמרט הפר את "כללי אשר", שקבעה הממשלה ב-1978 בעקבות המלצות ועדה למניעת ניגוד עניינים ושמירה על טוהר המידות אצל שרים וסגני שרים. בהתנהלותו מול מבקר המדינה, עבר אולמרט לכאורה גם עבירה של קבלת דבר במרמה, "הוא נקט פעולות הסתרה ומרמה כלפי מבקר המדינה. כל זאת - בדרך המנוגדת לנורמות ולכללים המחייבים שר ועובד ציבור. התנהלות זו של אולמרט עולה כדי עבירה של מרמה והפרת אמונים; זאת באשר במעשים אלה יש משום פגיעה מהותית בטוהר המידות של עובדי הציבור, באמון הציבור ברשויות השלטון ובתקינות פעילות המינהל הציבורי".

 

אחד העדים המרכזיים בפרשה הוא טלנסקי, שכבר העיד במסגרת עדות מוקדמת, עוד לפני החלטה על כתב אישום. בהודעה היום צוין כי ההחלטה התקבלה על בסיס מכלול חומר הראיות המצוי בתיק ובהתחשב, בין היתר, גם בעדות המוקדמת.

 

חקירתו הנגדית של טלנסקי טרם הושלמה, מאחר שטלנסקי לא שב מארה"ב, על רקע החשש משימוש בעדותו לצורך האשמתו בעבירות מס בארה"ב. בפרקליטות קיימו לאחרונה מגעים עם עורכי דינו, ואף הבהירו שיוכלו לממש את הערבויות שהפקיד עם צאתו.  

 

בקרוב החלטה בתיק "מרכז ההשקעות"

כן צוין כי בקרוב צפויה להתקבל החלטה גם בתיק החקירה בפרשת "מרכז ההשקעות", במסגרתה נחשד אולמרט כי פעל בניגוד עניינים שעה שהתערב בהליכים ובהחלטות במרכז ההשקעות שבאחריות המשרד, לטובת חברת "סיליקט דימונה" שיוצגה על-ידי מקורבו, עו"ד אורי מסר.

 

חקירת כל הפרשות בהן מעורב ראש הממשלה - בעקבותיהן גם התפטר מתפקידו - טרם הסתיימה. ביום שישי האחרון נחקר אולמרט בפעם ה-16 במעונו, הפעם בפרשת הבית ברחוב כרמיה. עיקרה של הפרשה בהנחה משמעותית שקיבל אולמרט לכאורה ברכישת דירה במושבה הגרמנית בירושלים - תמורת קידום הפרויקט, בעת שהיה שר התמ"ת.

 

פרשה נוספת שבה עדיין חשוד אולמרט היא המינויים ברשות לעסקים קטנים. חקירה זו החלה בעקבות דו"ח מבקר המדינה, שמצא כי בתקופה שאולמרט כיהן כשר התמ"ת, מינו הוא ומנכ"ל משרדו, רענן דינור, שורה של חברי מרכז ליכוד לתפקידים ברשות, כשכל כישוריהם התמצו בקשריהם הפוליטיים לשר.

 

בשתיים מהפרשות האחרות שבהן נחשד אולמרט כבר התקבלו החלטות: בפרשת "ראשונטורס" שעסקה במימון כפול לנסיעותיו של אולמרט לחו"ל, הודיע היועץ המשפטי לממשלה כי בכוונתו להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע, שייערך בסוף אפריל. העבירות המיוחסות לאולמרט הן קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד והעלמת הכנסות במרמה. הודעה דומה נמסרה גם לשולה זקן, בגין מעורבותה בפרשה זו.

 

פרשת "ראשונטורס" מתייחסת לשנים 2002 ל-2006. אולמרט הוזמן על-ידי ארגונים העוסקים בפעילות ציבורית להופיע באירועים מטעמם בחו"ל, והוא מצדו קיבל, על-פי החשד, מימון כפול לנסיעות. יתרת הכספים שימשה לפי החשד למימון עשרות נסיעות פרטיות לחו"ל של אולמרט ובני משפחתו ולשדרוג טיסותיו.

 

בפרשת הטיית המכרז למכירת בנק לאומי, סגרה הפרקליטות את התיק. לדברי לדור, "על-פי הראיות שנאספו, גם אם אולמרט פעל בפרשה זו כשהוא מצוי בניגוד עניינים, עוצמתו היתה נמוכה יחסית וגם אם סטה במידת מה מהשורה, הרי שהיא היתה מוגבלת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. אישום שני
צילום: רויטרס
טלנסקי. יחזור להעיד?
צילום: דודי ועקנין
זקן. גם היא תואשם
צילום: ירון ברנר
מומלצים