שתף קטע נבחר

ליברמן ידון עם הסיעות החרדיות בברית הזוגיות

יו"ר ישראל ביתנו ייפגש בכנסת עם נציגי הסיעות החרדיות, בניסיון לקדם הידברות בנושאי ברית הזוגיות ושינוי שיטת הממשל. גורמים בישראל ביתנו: "צריך לעשות מאמץ לרדת מהעץ הגבוה שעליו טיפסנו בנושאי ברית הזוגיות והגיור"

ימים ספורים לאחר פתיחת המשא ומתן הקואליציוני הרשמי, מנסה יושב ראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, לקדם את הקמת הממשלה הצרה, ולפרק מוקשים בתחום דת ומדינה ושינוי שיטת הממשל. ליברמן ייפגש מחר (יום ב') בצהריים בכנסת עם נציגי הסיעות החרדיות, בניסיון לקדם את ההידברות בנושאי ברית הזוגיות, הגיור וכן שינוי שיטת הממשל.

 

ישראל ביתנו הציבה נושאים אלה במוקד קמפיין הבחירות שלה, אולם לאחר כישלון השיחות בין ראש הממשלה המיועד, בנימין נתניהו, ובין יושבת ראש קדימה, ציפי לבני - התברר לאנשי ישראל ביתנו כי לא תהיה ברירה אלא להתגמש בנושאים רגישים אלו, על מנת לאפשר הקמת ממשלה בהקדם וכדי להוריד את רף המתח עם המפלגות החרדיות.

 

גורמים בש"ס אמרו הערב שהם רואים בפגישה עם ליברמן "דבר חיובי" המסמן פתיחות, וניסיון להגיע לעמק השווה בנושאים הנתונים במחלוקת. הם ציינו כי בשיחות שנוהלו בצוותי ההידברות המצומצמים "חלה התקדמות מסויימת". גורמים בישראל ביתנו אמרו כי התערבותו של ליברמן מוכיחה כי "אין ברירה, אלא למצוא את דרך האמצע עם החרדים. צריך לעשות מאמץ כדי לרדת מהעץ הגבוה שעליו טיפסנו בנושאי ברית הזוגיות והגיור. ליברמן לא יכול לחזור לציבור שלו בלי כלום, ולכן הוא מחפש דרך למצוא פשרה ולהביא איזשהו הישג".

 

בישראל יש יותר מ-300 אלף מנועי ופסולי חיתון, שאינם יכולים להירשם כנושאים במרשם האוכלוסין. בשבוע שעבר פורסם ב-ynet כי ליברמן הבהיר בשיחות סגורות כי יהיה מוכן לשקול פשרה בנושא ברית הזוגיות שתעניק פיתרון לכמאה אלף ישראלים שאינם מוגדרים כיהודים על פי ההלכה.

 

בשבועות האחרונים הוצגו כמה נוסחאות לפתור את בעיית פסולי החיתון, וכן כדי להקל על המבקשים להתגייר. בישראל ביתנו דרשו לאפשר לרבני ערים לקדם הליכי גיור, ואולם במפלגות החרדיות הסכימו להקלות ביורוקרטיות בלבד. במסמך שהציג הליכוד לישראל ביתנו בטרם הטיל הנשיא על נתניהו את הרכבת הממשלה - הוענקה למפלגות החרדיות העתידות להיות חברות בקואליציה זכות וטו כמעט מלא בנושאי דת ומדינה.

 

"לנוכח המציאות הפוליטית, צריך למצוא דרך לפתור את הנושאים שתקועים ולקדם את הרכבת הממשלה", אמרו גורמים בישראל ביתנו. "ברור לכולם שאי אפשר לבזבז זמן, לכן החליט ליברמן להתערב במשא ומתן הזה, ולאותת שהוא מוכן לפשרות". 

 

בהכנת הידיעה השתתף רונן מדזיני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אביגדור ליברמן
צילום: דודי ועקנין
מומלצים