שתף קטע נבחר

פיתוח ישראלי: גרעין למטרות שלום

חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון שבבאר שבע פיתחו תוסף מיוחד לדלק גרעיני. המרכיב יאפשר שימוש בחומר גלם להפקת אנרגיה גרעינית, ללא יכולת להפיק ממנו פצצות

חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון פיתחו תוסף לדלק גרעיני, אשר יוכל להבטיח כי לא יעשה בדלק שימוש לבניית פצצה גרעינית. הפיתוח יאפשר ליצרני דלק גרעיני לספק חומר גלם למדינות המבקשות לבנות כורי-כוח גרעיניים להפקת אנרגיה, מבלי לחשוש שחומר הגלם ישמש למטרות צבאיות.

 

"לאור העובדה שמדינות רבות במזרח התיכון כמו בחריין, מצרים, כווית, לוב, מאלזיה, ניגריה, עומן, קאטר, ערב הסעודית, איחוד הנסיכויות הערביות, ותימן, מעוניינות בבניית כורי כוח גרעיניים יש חשיבות רבה בנטרול הפלוטוניום שנוצר בהם". אמר פרופ' יגאל רונן, שותף בקבוצת המחקר הכוללת גם את ד"ר יוגי'ן שווגראוס ומר לאוניד גולנד. ממצאי המחקר יתפרסמו בקרוב בכתב העת היוקרתי Science and Global Security.

 

הדלק הגרעיני הנמצא בתחנות כוח גרעיניות מאופיין על ידי שני מרכיבים (איזוטופים) של אורניום. אחד המרכיבים הוא בקיע והשני איננו בקיע. אולם המרכיב הלא בקיע עובר בכור הגרעיני תגובות גרעיניות שכתוצאה מהן חלק מהמרכיב הופך לפלוטוניום. גם הפלוטוניום כולל מרכיבים בקיעים ומרכיבים בלתי בקיעים. כמות המרכיבים הבקיעים הנוצרים בכורי כוח גרעיניים מספיקות על מנת שניתן יהיה להשתמש בה כנשק גרעיני.

 

במחקר שבוצע באוניברסיטת בן-גוריון, הוצע להכניס לדלק הגרעיני תוסף המורכב מאחד ממרכיבי היסוד- אמריציום. התוסף הינו בכמות קטנה, בשיעור של כ 0.1%, אך כמות זו מספיקה על מנת לנטרל את הפלוטוניום. האמריציום עובר בכור תהליכים גרעיניים שבעקבותיהם הוא נהפך למרכיב בלתי בקיע של הפלוטוניום. הכמות של מרכיב זה מספקת לכך שהפלוטוניום הנוצר בכור כוח גרעיני לא יוכל לשמש למטרות של נשק גרעיני.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גרעין לשימוש אזרחי בלבד
צילום: AFP
מומלצים