שתף קטע נבחר

הרב יוסף: לשחרר דתיים מצה"ל בשבת זכור

בפסק הלכה קובע בנו של הרב עובדיה, הרב יעקב יוסף, כי על החיילים לבקש לצאת הביתה בשבת לפני פורים. הסיבה: יש מצווה מהתורה לשמוע את החיוב להשמיד את עמלק וספרי התורה בצה"ל - פסולים

האם חייל דתי יכול להישאר בבסיס בשבת שלפני פורים? בפסק הלכה שפורסם בעלון "ארץ ישראל שלנו" נדרש לסוגייה הרב יעקב יוסף, בנו של הרב עובדיה ונשאל: "האם חייל יכול לצאת ידי חובה בקריאת פרשת זכור בבסיסי צה"ל"?

 

וכך השיב הרב יעקב יוסף: "לדאבוננו, ברוב ספרי התורה בבסיסי צה"ל יש בעיות כשרות וקיים ספק גדול אם יוכלו החיילים לקיים את המצווה כהלכה".

 

על פי הרב יוסף, "הבעיה העיקרית בספרי התורה של הצבא היא שבחלק גדול מהם מטביעים חותמות מים שכתוב בהן 'רכוש צה"ל' כדי למנוע גניבות. חותמת מים זו פוסלת את ספר התורה ואי אפשר לברך עליו, וכל שכן שאי אפשר לקיים בו מצוות עשה דאורייתא (מהתורה) של קריאת פרשת זכור. כך פסק בתשובה הגאון רבי עובדיה הדאיה זצ"ל בספרו "ישכיל עבדי" וכן פסק מו"ר האבא (הרב הגאון עובדיה יוסף שליט"א) בתשובה בספרו 'יחווה דעת' להלכה. החייל צריך לבקש מקצין השלישות מראש להיות בבית בפרשת זכור, ולמלא את תורנותו בימים אחרים".

 

רקע: "שבת זכור" מצויינת בשבת שלפני פורים. בשבת זו מוציאים בבתי הכנסת שני ספרי תורה ובשני קוראים את "פרשת זכור" העוסקת בחיוב לזכור את מלחמת עמלק שאירעה לאחר יציאת מצרים. בהמשך לחיוב זה מצווה עם ישראל למחות ולהשמיד את זכר עמלק. בעקבות פרשנות חז"ל, שהמן היה צאצא ישיר של אגג מלך עמלק, קוראים את הפרשה סמוך לחג הפורים, שבו מסופר על תליית המן ועשרת בניו. 

 

תגובת דובר צה"ל

"המציאות שתוארה ע"י הרב יעקב יוסף, על פיה ספרי התורה מוחתמים בחותמת מים אינה נכונה. ראוי לציין שתשובת הרב עובדיה יוסף בספרו 'יחווה דעת' שהופיעה באותו עלון, אינה מתייחסת להטבעה מסוג זה, אלא לסימון גמור בגוף הכתוב, ואין ללמוד ממנה בהכרח לנידון דידן.

 

ברוב ספרי התורה בצה"ל מוטבע הכיתוב "צבא ההגנה לישראל" על

היריעות כדי למנוע את גניבתם של ספרי התורה. עם זאת, ההטבעה מתבצעת ע"י לחץ, ללא דיו או צבע, כך שהכיתוב הנ"ל מופיע על הקלף כשהוא בולט. הטבעה זו נעשית בחלק התחתון של היריעה בצידה הכתוב, אך לא במקום הכתב. יש להדגיש, שהטבעה זו אינה חותמת מים, כפי שהתפרסם באותו עלון, אלא על ידי לחץ בלבד. מבחינה הלכתית, לרוב הפוסקים, הדבר לא פוגם בכשרות ספר התורה מלכתחילה.

 

"עוד יצויין, כי אין אחיזה במציאות לאמירה הכללית שספרי תורה רבים המשמשים את חיילי צה"ל אינם כשרים. ספרי תורה שהתברר שהם פסולים, יוצאים משימוש, ונשלחים לבדיקה ולתיקון. יתר על כן, גם שאר ספרי התורה הכשרים בצה"ל נשלחים לבדיקה בסבב רב-שנתי קבוע, באמצעות מערכת ממוחשבת לבדיקת ספרי תורה שנרכשה על ידי הרבנות הצבאית לפני כשנה וחצי.

 

הטענות הנשמעות הן בבחינת הוצאת לעז על הראשונים – הרבנים הגאונים שלמה גורן וגד נבון, מנוחתם עדן, שהכירו את המציאות והסכימו לה, משך עשרות שנים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כתיבת ספר תורה בבסיס צה"ל
צילום: ישראל ברדוגו, lubavitch.com
מומלצים