שתף קטע נבחר

נפתח משפט רמדיה: הנאשמים כפרו וביקשו דחייה

שלושה תינוקות מתו לפני שש שנים ועשרות נפגעו מתחליף החלב. לאחר עיכובים רבים, דרשו סניגורי הנאשמים לדחות עוד את הדיון. אחד האבות בכה וזעק: "שייראו שבוע אחד איך אני מטפל בבתי הנכה". השופטת אמרה לו: "זה כואב, נסה לראות את הדברים הטובים"

שש שנים אחרי - נפתח המשפט: לאחר עיכובים ממושכים, נפתח הבוקר (יום ד') משפטם של שמונת הנאשמים בפרשת "רמדיה" בבית משפט השלום בפתח-תקווה. הנאשמים כפרו באישומים - הכוללים גרימת מוות ברשלנות ומעשה העלול להפיץ מחלה. וסניגוריהם ביקשו לדחות את פתיחת המשפט עד שיקבלו את חומר החקירה מגרמניה, חומר שלטענתם מהותי לדיון.

 

במהלך הדיון התפרץ אחד האבות וקרא: "במקום להתחשב בסנגורים ובסדרי הדין תתחשבו בילדים שלנו". בתגובה השתיקה אותו השופטת, ליה לב-און, והשיבה לו: "אתה לא תדבר באולם הדיונים שלי".

 

בסוף הדיון איפשרה השופטת להורים להשמיע את קולם. אלי נחמני, אביה של גאיה בת השש, אמר בעיניים דומעות מבכי: "הם מתווכחים בינהם מי אחראי, רמדיה או משרד הבריאות, ואני מטפל שש שנים בבת שלי, בת יחידה נכה שנולדה רגילה. שיראו איך אני חי יום-יום רק שבוע אחד. אשתי לא יכולה להיכנס להיריון". בעקבות דברי האב אמרה השופטת: "הכאב גדול, כולנו כואבים. תמצא את הדברים הטובים".

 

הסנגורים, מצדם, טענו בתחילת הדיון כי הפרקליטות מסתירה מסמכים, וכתב האישום פגום ללא חומר החקירה מגרמניה. הם גם הביעו תמיהה על כך שהגרמנים בחרו שלא להמשיך בהליכים משפטיים, ולכן הם מקווים שהחומר משם יגרום לקריסת כתבי האישום בישראל.

 

היושבים על דוכן הנאשמים מתבקשים להשיב על הטענות נגדם בפני הרכב השופטים, לאחר שבחודש מאי אשתקד הגישה הפרקליטות כתבי אישום בפרשה שגבתה את חייהם של שלושה תינוקות והביאה לפגיעה קשה ב-20 נוספים שניזונו מתחליף חלב, שבו היה חסר ויטמין B1 החיוני.

 

בין הנאשמים בפרשה, המנכ"ל לשעבר של רמדיה גדעון לנדסברגר, בעלי החברה משה מילר, וכן טכנולוג המזון לשעבר פרדריק בלק. בין עובדי משרד הבריאות הנאשמים ד"ר דורית ניצן-קלוסקי, שהיתה מנהלת שירות המזון הארצי בתקופה הרלוונטית, וארבעה מפקחים בתחנות ההסגר בנמלי אשדוד וחיפה, שמתפקידם לבדוק את המזון המיובא ארצה.

 

לפני כמה ימים פורסם כי ד"ר ניצן-קלוסקי, שעומדת כעת בראש משלחת של ארגון הבריאות העולמי בסרביה, לא תגיע לפתיחת המשפט. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רמדיה. המשפט נפתח
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים