שתף קטע נבחר

קלינטון: הריסת בתי פלסטינים לא מועילה

בפגישה עם הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, ברמאללה - התבטאה מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, נגד הריסת בתי פלסטינים במזרח ירושלים. גם אבו מאזן גינה את צווי ההריסה. הוא קרא לאיראנים לא להתערב בענייני הפלסטינים

מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, מתחילה להתבטא נגד צווי ההריסה לפלסטינים במזרח ירושלים. בפגישתה היום (ד') עם הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, במסגרת ביקורה ברמאללה, אמרה קלינטון כי הריסת בתי פלסטינים במזרח ירושלים "אינה מועילה". היא הבטיחה שהממשל עוקב אחר הנושא מול ממשלת ישראל ומול עיריית ירושלים.

 

גם אבו מאזן התייחס להריסת הבתים בכפר סילואן. לדבריו, "מי שעושה זאת אינו מעוניין בשלום. הבהרנו זאת לישראלים ולפלסטינים".


החיוך לא מש משפתיה. קלינטון ואבו מאזן, היום (צילום: AFP)

 

קלינטון אמרה כי היא מעריכה את עמדות ההנהגה הפלסטינית והצורך להגיע לתהליך שלום אמיתי.

 היא הוסיפה שיש לפעול במקביל לשיפור תנאי חייהם של תושבי הגדה המערבית ולהגיע למדינה פלסטינית שתחיה בשלום עם שכנותיה, "וזו המדינה שההנהגה הפלסטינית שואפת להגיע אליה".

 

מזכירת המדינה הדגישה שהנשיא ברק אובמה מחויב לתהליך שלום אמיתי וכולל, וכי היא משמיעה לכל הצדדים את העמדה העקרונית. "נתניהו מקים ממשלה ואנו מאמינים שממשלת נתניהו תמשיך להיות מעורבת בתהליך השלום", אמרה. אבו-מאזן הוסיף כי לא הגיעו בינתיים מסרים ברורים מיו"ר הליכוד. "נתניהו עסוק בינתיים בהקמת הממשלה, לכן איננו שומעים מסרים ברורים", הוא אמר.

 

"האיראנים רק מעמיקים את הפילוג"

לדברי אבו מאזן, הפלסטינים מכבדים את החלטת הבוחר הישראלי ואת הממשלה החדשה שתקום בירושלים. עם זאת, הבהיר כי הוא מצפה שהממשלה החדשה תמשיך בתהליך השלום על בסיס עיקרון שתי המדינות והפסקת הבנייה בהתנחלויות: "הצגנו בפני קלינטון את נחישותנו ומחויבותנו המלאים להמשיך בתהליך על בסיס עיקרון שתי המדינות... הזמן דוחק, הגיע הזמן לשים את כל הסוגיות של הסדר הקבע על השולחן וכן את סוגיית האסירים".


קלינטון ופיאד. תומכת בתוכניתו (צילום: רויטרס)

  

הנשיא הפלסטיני תקף את איראן על מה שכינה העמקת הפילוג בעמו. "מאז שהאיראנים מתערבים בעניין הפלסטיני, הם רק פועלים להעמיק את הפילוג, אנו קוראים להם להפסיק להתערב בענייננו כי הם רק מעמיקים את המחלוקות". היום כונסה בטהרן ועידה לעניין הפלסטיני, לשם באו ראשי ארגוני הטרור.

  

אבו-מאזן הודה לקלינטון על מאמציו של אובמה והממשל האמריקני בסיוע לפלסטינים - כפי שהדבר התבטא בעמדות האמריקניות בפסגת שארם א-שייח. הוא הודה לאובמה על הדינמיות שהוא מפגין בנוגע לתהליך השלום, שהתבטאה בשיגורם לאזור של השליח ג'ורג' מיטשל ושל קלינטון עצמה. הוא קרא למזכירת המדינה לפעול לפתיחת המעברים ברצועה ולהסרת המצור מעל הרצועה.

  

קלינטון הביעה את הסכמתה לתוכנית הסיוע שראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, הציג בוועידת המדינות התורמות בשארם. היא ציינה כי היא מעריכה את הרפורמות שההנהגה הפלסטינית מבצעת בממסד השלטוני הפלסטיני והודתה לאבו-מאזן על דבקותו בתהליך השלום. "אבו-מאזן הוא המנהיג שממשיך לדבוק בשלום כדרך להוביל את הפלסטינים אל העצמאות", אמרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלינטון והנשיא אבו מאזן
צילום: AFP
מומלצים