שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הלחץ עזר: כביש 431 יתוקן עוד הלילה

  הכביש המודרני ביותר במדינה, שנפתח לתנועה רק לפני חודש לאחר השקעה של 2.5 מיליארד שקלים, יסגר כבר הלילה (ד') באופן חלקי לעבודות. לאחר שהזכיינית, חברת דניה-סיבוס, סרבה לתקן מעקות בטיחות לקויים, החליט שר התחבורה כי מע"צ תעשה זאת, על חשבון דניה-סיבוס

  עכשיו זה סופי: החברה הלאומית לדרכים (מע"צ החדשה) תחל הלילה בתיקון ליקויים בטיחותיים בכביש 431, אשר נפתח רק לאחרונה והוגדר "הכביש הבטוח במדינה". האולטימטום שנתנה המדינה לזכיינית כביש 431 פקע: החל מהיום (ד') בלילה, תחל מע"צ בהתקנת מעקות בטיחות זמניים, ובתיקון ליקויים בטיחותיים במעקות הבטיחות הקבועים. זאת, לאחר שנכשלו מגעים להסדרת הליקויים שהתנהלו בין הזכיינית, חברת דניה-סיבוס, וקבלנית המשנה המייבאת את מעקות הבטיחות. על-פי חשדם של אנשי מע"צ, בכמה קטעים בכביש מותקנים מעקות בטיחות שאינם עומדים בתקנים שנקבעו בחוזה שחתמה הזכיינית עם המדינה.

   


  בעקבות הלחץ: כביש 431 - יסגר הלילה חלקית לתנועת כלי רכב

   

   

  במשרד התחבורה והבטיחות בדרכים אישרו אחר הצהריים כי ניתנה הנחייה למע"צ להתחיל בתיקון הליקויים: "מנכ"ל המשרד, גדעון סיטרמן, הנחה את מע"צ להתחיל עוד הלילה בהצבת מעקות בטיחות זמניים לכל אורך הכביש. במקביל, תיערך החברה להחלפת כל המעקות הדורשים תיקון". במשרד התחבורה אמרו כי לצורך העבודות, הנחה סיטרמן את מע"צ להקצות את כל צוותים החברה הפנויים, במטרה לסיים את התיקונים בפרק זמן מינימאלי.

   

  יש לציין כי תיקון הליקויים בכביש החדש יהיה כרוך בסגירת לפחות אחד מנתיבי התנועה, וכן בהגבלת מהירות הנסיעה בקטע שבו יבוצעו העבודות. על-פי הערכות של גורמי מקצוע, אורך המעקות הדורשים תיקון הוא כ-20 ק"מ. עקב העבודות, יתכנו שיבושי תנועה לכל אורך הכביש. יש לציין כי הפגיעה בתנועה בכביש החדש, מתירה למדינה להטיל על הזכיינית סנקציות כספיות.

   

  הכביש המושקע במדינה, עם שילוט לא ראוי, וסימון מתפרק

   

  מהזכיינית, חברת דניה-סיבוס, נמסר בתגובה כי טרם נתקבלה במשרדי החברה הודעה בדבר התיקון הצפוי בכביש.

   

  תשלום של מאות מיליוני שקלים

  כביש 431 נפתח לתנועה לפני חודש, והוא מחבר בין מודיעין וראשון לציון. על-פי הנחיית שר התחבורה והבטיחות בדרכים, שאול מופז, ומנכ"ל משרדו, גדעון סיטרמן, עלות העבודות בכביש תקוזז במלואה מתשלומים שאמורים לעבור לזכיינית בעתיד הקרוב. על-פי הערכות, מדובר בסכום שיגיע בסופו של דבר לכמה עשרות מיליוני שקלים. יש לציין, כי בשבועות הקרובים אמורה הייתה הזכיינית לקבל תשלום של כ-300 מיליון שקל מהמדינה, וזאת בהתאם לתנאי החוזה. כעת, נראה כי סכום זה יעוכב עד שתתבהר התמונה בכביש 431.

   

  על-פי חשדם של אנשי מע"צ, חברת דניה-סיבוס התקינה בכמה קטעים בכביש מעקות בטיחות שאינם עומדים בתקן הרלוונטי. עוד טוענים במע"צ כי מי שהתקין את אותם מעקות לא הוסמך לכך על-ידי יצרנית המעקות. יש לציין כי מיד עם פתיחת הכביש, עתרה יבואנית המעקות לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים, בבקשה לסגור את הכביש. לטענתה, כתוצאה מכך שהזכיינית הפסיקה עמה את ההתקשרות, התגלו ליקויים חמורים בהתקנת מעקות הבטיחות.

   

  חברת דניה-סיבוס דוחה בתוקף את כל הטענות בדבר ליקויים בכביש. לדברי מקורות המקורבים להנהלת החברה, הרקע למשבר הוא סכסוך מסחרי עם קבלנית המשנה המייבאת את מעקות הבטיחות. הזכיינית טוענת כי כביש 431 בטוח לנסיעה, ועומד בכל הסטנדרטים הנדרשים. למעשה, ביום ראשון הודיעה הזכיינית למע"צ ולמשרד התחבורה כי אין בכוונתה להיענות לדרישותיהם לתקן את הליקויים שלכאורה התגלו בכביש.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כביש 431 - יסגר חלקית
  צילום: יוסי צבקר
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים