שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  צילום: קלוגר זולטן

  ואז הגיעה עפרה

  בשנות ה-70 הפך מיכאל שוילי למפיק הצמוד של ג'ורג' עובדיה. בראיון למאגר העדויות הוא מספר על העבודה עם הבמאי הייחודי וליהוקה של עפרה חזה לתפקיד הראשי ב"נערת הפרברים"

   

  ב-1979 יצא לאקרנים בישראל "נערת הפרברים", מלודרמה קורעת לב של הבמאי ג'ורג' עובדיה, בו גילמה הזמרת עפרה חזה נערה עיוורת שעוברת ניתוח שמשיב לה את ראייתה ופוצחת בקריירה מוזיקלית. בקטע זה מתוך פרויקט "מאגר העדויות של הקולנוע הישראלי", נזכר מפיק הסרט, מיכאל שוילי, בנסיבות שהובילו להפקתו, בעבודה עם ג'ורג' עובדיה וכיצד החליט ללהק את עפרה חזה לתפקיד הראשי.

   

  מיכאל שוילי נולד בירושלים ב-1932. בגיל 10 החל לעבוד כעוזר מקרין בקולנוע "ריג'נט" ומאז קשר את חייו לתחום הקולנוע. אחרי שירותו הצבאי בזמן מלחמת העצמאות, הפך למפיץ סרטים עצמאי. החל משנות ה-50 שוילי הביא לארץ את מיטב יצירות המופת של הקולנוע הארופי: סרטים של פדריקו פליני, אינגמר ברגמן, ארמנו אולמי ומיכאלנג'לו אנטוניוני. במקביל לאלה, שהפכו אותו ליקיר מבקרי הקולנוע בארץ, הפיץ גם סרטי אקשן ואמנויות לחימה מכל העולם.

   

  אחרי מלחמת ששת הימים שוילי החל לעבוד גם כמפיק סרטים ויצר את הסרט הדוקומנטרי "שישה ימים לנצח", הסוקר את מהלך המלחמה שזה עתה הסתיימה. הסרט יצא לאקרנים עשרה ימים אחרי סיום המלחמה והפך להצלחה קופתית עצומה, עם יותר ממיליון צופים. ב-1971 הפיק שוילי את "אריאנה", סרטו הישראלי הראשון של הבמאי ג'ורג' עובדיה. שוילי ועובדיה המשיכו לשתף פעולה בסרטים "פישקה במילואים" (1971), "נחצ'ה והגנרל" (1972) ו"נערת הפרברים" (1979).

   

  ב-2007 קיבל שוילי פרס מפעל חיים במסגרת פסטיבל הקולנוע ירושלים. גם בימים אלה הוא ממשיך להפיץ סרטים לצד בנו, בני שוילי, במסגרת חברת "סרטי שובל".

   

  • הקטע לקוח מתוך הראיון עם מיכאל שוילי לפרויקט "מאגר העדויות של הקולנוע הישראלי" של מרט פרחומובסקי ואביטל בקרמן, בתמיכת מפעל הפיס, קרן הקולנוע הישראלי, סינמטק ירושלים וסינמטק תל-אביב.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שוילי. פשנל קיבל את הוויסקי?
  צילום: הלן יאנובסקי
  לאתר ההטבות
  מומלצים