שתף קטע נבחר

רובין שארמה לילדי 'עלם': "אל תוותרו על החלום"

שארמה, "הנזיר ללא הפרארי", הגיע למפגש ושיחה עם נערים בסיכון המשתתפים בפרויקט שיקום ייחודי במסעדה בתל אביב. "יש מעט מאוד דברים עם עוצמה כמו עשיית עבודה בצורה הכי טובה", הסביר שארמה, שהתלהב מהשילוב של עסק מצליח ופעילות חברתית. הצצה

כחלק מביקורו החמישי של רובין שארמה, הסופר והקואוצ'ר הבינלאומי בישראל, הגיע שארמה לביקור במסעדת "לילית", כדי להתרשם מקרוב מפרויקט שיקום ייחודי של מסעדת הגורמה התל-אביבית, בשיתוף עמותת "עלם", ולנהל שיחה עם בני הנוער המשתתפים בפרויקט.

 

במסגרת פרויקט השיקום של "לילית" שחוגג בקרוב עשר שנות הצלחה, נערים בסיכון שאותרו על-ידי עמותת "עלם" עוברים במטבח המסעדה הכשרה בת שנה וחצי במקצועות המסעדנות, בהנחיית הצוות המקצועי של המסעדה ובליווי צמוד של עובדת סוציאלית. לעשרות בני הנוער שהשתתפו בפרויקט, סיפקה "לילית" הזדמנות ממשית ראשונה להיחלצות ממעגל של מצוקה ועבריינות לטובת השתלבות חיובית בחברה כאזרחים תורמים ומועילים.

 

שמעו של הפרויקט הייחודי, המנוהל על-ידי עמותת "עלם" לבני נוער בסיכון, הגיע לאוזניו של שארמה, והוא הביע עניין לפגוש הן את היזמים והן את הנערים המשתתפים בו. שארמה, שיזם בקנדה תוכנית חדשנית להכשרת מנהיגים צעירים כבר מגיל הילדות תחת הכותרת "Empower every young person to Dream, to Dare, to Do", התפעל מהשילוב הייחודי של עסק מרוויח עם פעילות חברתית.

 

מסעדת "לילית", הוקמה על ידי  "עלם" במטרה לשלב בני נוער שנשרו ממסגרות ולשלבם חזרה בחברה. בעלי המסעדה הם קבוצת אנשי עסקים בראשות חנוך ברקת, מוותיקי תעשיית ההיי-טק וההון-סיכון בישראל. ברקת, יליד טורנטו, עירו של שארמה, נפגש עימו בעבר וסיפר לו על הפרויקט, השניים שותפים לתחושה כי "פעילות חיובית חברתית על בסיס עסקי למטרות רווח זה לא פסול, אפשר וצריך לשלב אחד עם השני", מסביר ברקת.

 

"תחשבו שאתם פוגשים את דיוויד בקהאם"

"'לילית' זה מקום עם נשמה", הוסיף ברקת. "זה איזשהו חזון שמחבר בין העולם העסקי לעולם החברתי כדי לעשות את המקום פה בישראל מקום יותר טוב. אנחנו מאפשרים לכל אחד לממש את החלום שלו, לפתח מקצוע לחיים, שיוכל להיות עצמאי ולהתקדם הלאה". בכוונתו לשכפל את המודל של המסעדה למקומות נוספים בארץ.

 


"אל תגיעו ותעשו את המינימום שחייבים"

טרם המפגש ניסה ברקת להסביר לנערים את הפופולריות של האורח במטבחם, שספריו בתחום האימון להצלחה ולהגשמה עצמית הפכו לרבי מכר בכל העולם. "אם ניקח את זה לעולם הכדורגל, תחשבו שאתם פוגשים את דיוויד בקהאם", הסביר להם. מצויידים במידע זה, ואחרי שחלקם קראו בספריו בכדי להבין במה מדובר, התיישבו תריסר בני נוער נרגשים מול שארמה והמתרגמת שלידו, והקשיבו לדבריו מעוררי ההשראה.  

 

"אני מגיע לכאן עכשיו מהודו", סיפר שארמה. "היה שם אדם עם חלום לבנות בניין זכרון לאשתו, כשהוא התחיל כולם צחקו עליו, כל יום הוא הוסיף עוד כמה לבנים וכך נוצר הטאג' מאהל, אחד מפלאי עולם. כדי לבנות את החיים הגדולים שלך כל יום בנו כמה לבנים", הציע שארמה. "תהיו טובים יותר בעבודה שלכם, ובני אדם טובים יותר ואל תוותרו על החזון שלכם", התעקש.

 

"תנו לאנשים תחושה של 'וואו'"

עצות נוספות מאמתחתו של שארמה התייחסו לאופן בו כדאי לבצע עבודה, "אל תגיעו ותעשו את המינימום שחייבים", הסביר, "תראו את עצמכם כשליחים, תפתיעו אנשים כשתעשו את הקילומטר הנוסף. אני מציע לכם להיות הכי טובים בעולם במה שאתם עושים, זה ייתן לכם את אחד הדברים הכי חשובים בעולם - גאווה", דרש שארמה. "יש מעט מאוד דברים עם עוצמה כמו עשיית עבודה הכי טוב. אתם יכולים להיות מנהיגים גם בלי תואר, ולהפגין מנהיגות במסגרת כל תפקיד".

 


"נקו את הרצפה כמו שפיקאסו צייר"

 

אחד האפקטים המומלצים על ידי שארמה הוא "אפקט הואוו". כדי להדגים במה מדובר סיפר כיצד הגיע למלון בשעה עשר בלילה, והתקשרתי לשירות החדרים בעשר ועשרה, להזמין אוכל. מהצד השני ענה לו עובד המלון שאי אפשר להזמין אוכל אחרי השעה עשר, וש'אלו החוקים'. שארמה התייחס לכך כדוגמא למנהיגות שפוספסה,

ולמצב בו אותו עובד יכל לעשות את "הקילומטר הנוסף" עבורו ולהדהים אותו, אך בחר שלא לעשות כך. "תנו לאנשים תחושה של "וואו", תהיו שליחים של "ואוו", הדגיש. "נקו את הרצפה כמו שפיקסו צייר, תדעו שכל מה שעשיתם, עשיתם כמיטב יכולתכם, זה יהווה מקור עצום לשמחה בשבילכם".

 

"מדובר במפגש מאוד מיוחד, בעיקר מבחינת השיחה האישית של רובין שארמה עם כל אחד מהנערים", מסבירה נאווה ברק, נשיאת עמותת "עלם". "אני חושבת שכל אחד יכל לקחת משהו מהדברים שהוא אמר. בא בן אדם ואומר להם 'הכוח נמצא אצלכם' אני חושבת שזה עשה להם משהו".

 

"הוא ריגש אותי", מודה אחד הנערים "הוא אמר דברים נכונים, שיקף אותי". "לרוב האנשים אין אומץ לעשות מה שעשיתם", סיכם שארמה, "אתם נפלתם וקמתם. לרוב האנשים בעולם אין חלום, תקדישו זמן להבהיר את החלום ולהתקדם כל יום לשם".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי דקל
רובין שארמה בישראל
צילום: חגי דקל
צילום: חגי דקל
נאווה ברק, עלם
צילום: חגי דקל
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים