שתף קטע נבחר

האוצר: קרן הע"ל העלימה מידע ממבוטחיה

מבדיקה שביצע המפקח על הביטוח במשרד האוצר עולה, כי הקרן הוותיקה של הסתדרות העובדים הלאומית לא יידעה אלפי עמיתים בקרן החדשה כי ביכולתם לחזור לוותיקה, בה כספם היה מושקע באפיקים פחות מסוכנים

הקרן הוותיקה של הסתדרות העובדים הלאומית (הע"ל) לא יידעה אלפים מעמיתיה, שכספם הועבר לקרן הפנסיה הע"ל יובלים החדשה, כי ביכולתם לשוב ולהיות חברים בקרן הוותיקה. כך עולה מבדיקה שביצע המפקח על הביטוח במשרד האוצר. קרן הפנסיה הוותיקה של הע"ל עומדת במרכזה של מעילת המיליונים מכספי ההסתדרות, בה מואשם גם שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון, שהיה יו"ר ההסתדרות.

 

ל"כלכליסט" נודע כי הבדיקה מצאה שקרן הע"ל התעלמה מחוזר שפירסם המפקח על הביטוח בשנת 1999, לפיו עליה ליידע עמיתים ששויכו לקרן החדשה על האפשרות לחזור לקרן הוותיקה. מדובר ביישום של החלטת בג"ץ לפיה עמיתים שהצטרפו במהלך חודשי ינואר-מרץ 1995 לקרנות הותיקות יוכלו לבחור אם להיכלל בהן או בקרנות החדשות. 

 

הקרנות הותיקות משקיעות 93% מהנכסים באג"ח מיועדות של המדינה שנושאות תשואה ריאלית של 5.57%. לעומת זאת קרנות הפנסיה החדשות יכולות לרכוש עד 30% אג"ח מיועדות בלבד המבטיחות תשואה של 4.86%, ויתרת נכסיהן מושקעת בשוק ההון. לאור הירידות החדות עקב המשבר הפיננסי חוסכים שונאי סיכון עשויים להעדיף להשתייך לקרנות הוותיקות.

 

ככל הנראה אין פגיעה באיזון האקטוארי של הע"ל וזכויות העמיתים לא נפגעו, אולם נמנעו מהם תוספת זכויות עתידיות. כמו כן בשלהי 2003 עברו כלל קרנות הפנסיה הוותיקות רפורמה משמעותית במסגרתה קוצצו זכויות העמיתים שלהן.

 

ממשרד האוצר לא נמסרה תגובה עד לסגירת הגליון. יעל אנדורן המנהלת המורשה של הע"ל סירבה להגיב לידיעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים