שתף קטע נבחר

הרבנים נפגשו עם האפיפיור: ישרנו ההדורים

אחרי משבר הבישוף מכחיש השואה, מתפייסים: משלחת מטעם הרבנות הראשית נפגשת עם נציגי הוותיקן, בראשות האפיפיור. המטרה: להפגין אווירה טובה ביחסים בין הדתות

פחות מחודשיים לאחר ביטול הרחקתו מהכנסייה של הבישוף מכחיש השואה ריצ'רד וויליאמסון ופרוץ הסערה בעולם היהודי והנוצרי, מתפייסים היום מנהיגי שתי הדתות באופן רשמי. משלחת הרבנות הראשית לישראל נפגשה בצהרים (ה') עם נציגי הוותיקן ברומא ובראשם האפיפיור בנדיקטוס ה-16, זאת לאחר שברבנות כבר איימו לנתק את הקשרים עימם בעקבות התקרית.

 

ל-ynet נודע כי בפגישה, שתוכננה כבר לפני מספר חודשים, היו אמורים להשתתף רק חברי ועדות ההידברות של שני הצדדים, אולם בימים האחרונים ביקש גם האפיפיור עצמו ליטול בה חלק כדי להפגין אווירת "עסקים כרגיל" בין היהדות לנצרות.


"היתה פגישה טובה" (צילום: איי.אף.פי)

   

לקראת הפגישה פרסם בנדיקטוס ה-16 מכתב גלוי בשש שפות, בו הוא מודה בטעויות שעשה הוותיקן בעניינו של ריצ'רד וויליאמסון. האפיפיור אמר כי הוא חש צער על ההתקפות שהשמיעו נגדו אפילו גורמים קתוליים. דובר הוותיקן, פדריקו לומברדי, הדגיש כי פרסום המכתב הוא "מעשה לחלוטין בלתי-שגרתי שיש להקדיש לו את מירב תשומת הלב".

  

ברבנות מברכים

יועץ הרבנות הראשית ליחסים בין-דתיים, הרב דוד רוזן, השוהה ברומא כחבר המשלחת הישראלית, אמר ל-ynet אחר הצהריים: "היתה פגישה טובה. אם ההבהרות היו מגיעות מוקדם ותר היה נמנע צער ונזק גדול. בכל מקרה אנחנו מברכים על כך שיושרו ההדורים". לדבריו, ההתנהלות התקשורתית של הוותיקן הייתה לקויה, והיא שגרמה לסערה סביב הנושא.

 

הרב רוזן הסביר כי וויליאמסון הוחרם לאחר שהחל להסמיך בישופים בעצמו אף שהדבר הוא בסמכות האפיפיור בלבד, ועם ביטול החרם רק הוסר ממנו הקלון הדן אותו "לאבדון ולגיהנום". הנציג הישראלי הדגיש, על פי הוותיקן, כי הבישוף מכחיש השואה לא יוחזר לכנסיה ולא יזכה למעמד מטעמה, עד אשר יקבל את עמדתה לפיה "האנטישמיות היא חטא כלפי אלוהים ואדם".

  

הפגישה בין "ועדת הרבנות הראשית לדו-שיח עם הוותיקן" לבין "הוועדה העליונה בוותיקן לנושא היחסים בין היהודים" מוגדרת "שגרתית", והיא מתקיימת זו השנה השמינית ברציפות. הפעם דנים הצדדים בהיבטים הדתיים של האקולוגיה ואיכות הסביבה ביהדות ובנצרות.

  

הוועדות הוקמו ביוזמת האפיפיור הקודם, יוחנן פאולוס השני, שהציע זאת לרבנים הראשיים בעת ביקורו בישראל בשנת 2000. מטעם הרבנות שותפים בהידברות יו"ר הוועדה ורב העיר חיפה, הרב שאר ישוב כהן, מנכ"ל הרבנות הראשית, עודד וינר, יועץ הרבנות ליחסים בין-דתיים, הרב דוד רוזן, והרבנים יוסף עזרן (ראשון לציון), רצון ערוסי (קרית אונו) ודוד ברודמן (סביון). בראש הוועדה הנוצרית עומדים שני קרדינאלים בכירים - ראש הספרייה לצדק ושלום של הוותיקן, חורחה מאחייה, והיועץ הדתי של האפיפיור, ג'ורג' קוטיה.

  

הרב דוד רוזן הסביר כי המטרה היא "לרקום קשרי הבנה וידידות בין מנהיגים קתוליים ויהודיים סביב נושאים שעל הפרק". עד היום דנו הצדדים, בין היתר, בכבוד האדם, המלחמה בטרור, הפלות, דת ומדינה, אמצעי מניעה, המתת חסד ועוד, ולא תמיד הגיעו להסכמה. "תמיד יש חילוקי דעות, כי מדובר בשתי דתות שונות", אמר רוזן, "אבל בסוף כל מפגש אנחנו מפרסמים הודעה רשמית על העמדות המשותפות לשתיהן בנושא שנידון". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב שאר ישוב והאפיפיור בפגישה
צילום: AFP
מומלצים