שתף קטע נבחר

הרב עובדיה: אסור להתיר קטניות לאשכנזים

בשיעורו השבועי מבהיר הרב עובדיה יוסף את עמדתו בסוגייה החמה של פסח: "יבוא אשכנזי ויאמר לי: 'יש לי איזה שוקולד, לא יודע אם יש בו קטניות או לא קטניות. אם היה ספרדי הייתי אומר לו: 'לך תאכל! מה קטניות?'. אבל אשכנזי? לא. זה 600 שנה אנשים נוהגים כך"

שלושים יום קודם החג – ופולמוס הקטניות כבר כאן. שנתיים אחרי פסק ההלכה התקדימי של "מכון שילה", שפורסם ב-ynet, לפיו יש לבטל את המנהג האשכנזי, מבהיר הרב עובדיה יוסף כי "לא מדובר בחומרא, זה דין!". בשיעורו השבועי אמש (מוצ"ש) הוא קבע כי אם רב ספרדי נשאל בהלכות פסח על ידי אדם אשכנזי, עליו להשיב לו כפי מנהגו – "אסור לך להקל להם".

 

לגבי הספרדים, הבהיר הרב עובדיה: "מי שעושה חומרות - כל המוסיף גורע". "לצערנו, בדורות שלנו יש תורה כמו שתי תורות", אמר הרב, "יש תורה של מרן, שהולכים אחריו הספרדים, ויש הרמ"א, שהולכים אחריו האשכנזים". הוא הוסיף כי "יש חומרות הרבה לאשכנזים שלא כמו הספרדים, ובכל זאת כל אחד צריך לענות לו כפי מה שהוא העדה שלו".

 

"יבוא אשכנזי ויאמר לי: 'יש לי איזה שוקולד, לא יודע אם יש בו קטניות או לא קטניות'", הדגים הרב יוסף, "אם היה ספרדי הייתי אומר לו: 'לך תאכל! מה קטניות?'. אבל אשכנזי? לא. קטניות זה בעיה... לכל אחד ואחד יש לו מנהגים... זה 600 שנה אנשים נוהגים כך. אלה

 שהנהיגו אותה היו אנשים גדולים. מה, נוותר להם על המנהגים שלהם?". 

 

בהמשך השיעור הסביר הרב למאזינים את המנהג וסיפר כי בעבר היו אורזים מיני קטניות, סוכר וכדומה בשקים שהיה בהם קמח, והאשכנזים החמירו לא לאכלם בפסח מחשש שיתערבב בהם מעט קמח והוא יחמיץ במגע עם מים. הוא הוסיף כי "היום לא חכמה להשיג שעועית בשקית נקייה שאין בה קמח", ולכן לספרדים אין צורך בכשרות מיוחדת לפסח על מוצרים אלה, ודי בכשרות רגילה. "סוכר – לא כתוב עליו כשר לפסח", אמר, "תכתוב עליו אתה כשר לפסח. הסוכר הוא כשר. אין עליו שום דבר... הסוכר כשר למהדרין".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה יוסף
צילום: גיל יוחנן
מותר או אסור? קטניות
צילום: ויז'ואל פוטוס
מומלצים