שתף קטע נבחר

מזכיר הממשלה לנתניהו: תתקשה מאוד לבצע

ימים לפני חילופי ממשלה בישראל, שוטח מזכיר הממשלה, עובד יחזקאל, טענות קשות על השיטה, ואין בפיו נחמה לראש הממשלה הבא: "נתניהו הוא לא אובמה. המערכת מעליו סוגרת אותו, יכולת הפעולה שלו מוגבלת, יהיה לו קשה מאוד לבצע"

כתב אישום חמור נגד השיטה: מזכיר הממשלה, עובד יחזקאל, אומר הערב (יום א') דברים קשים על שיטת הממשל הישראלית. בכנס שנערך במרכז הבינתחומי בהרצליה, אמר כי "אין ממשל בישראל, אין משילות בישראל, הגיע הזמן להגיד את זה". לדבריו, "נתניהו הוא לא אובמה. המערכת מעליו סוגרת אותו, יכולת הפעולה שלו מוגבלת, יהיה לו קשה מאוד לבצע".

 

בכנס בנושא 100 הימים הראשונים לכהונת ראש הממשלה, קבל יחזקאל על החשיבה הישראלית שהאיום הקיומי שלנו הוא בעיקר חיצוני: "הסכנה הקיומית הפנימית איננה נופלת מהסכנה החיצונית. הרפובליקה הראשונה שלנו גמרה את ימיה, היו לה חלקים מדהימים. השיטה שעשתה את הפלא הזה איננה קיימת יותר. כמעט כל ערך כאן הוא וכיח".

 

על שינוי שיטת הממשל, אמר: "זה במידה מסויימת כר נוח להשתמש בו. היום העסק לא עובד. ממשלה טובה בישראל יכולה לייצר במקרה הטוב מכניזם של תחזוקה. העיקרון שאני רואה אותו הוא מפלגה אחת, ממשלה אחת. להערכתי זה ייצר מנגנון פוליטי משילותי יציב יותר. יש פה חוסר יכולת לייצר כללי משחק ברורים משום שהם נפרצים כל פעם מחדש".  

 

לדבריו, בישראל "הרשות המבצעת מאבדת לאט לאט שליטה על הדינמיקות הביצועיות, והרשויות האחרות הגדילו את השפעתן. צריך לייצר מאמץ עליון של דעת קהל שאומר שחוסר היכולת למשול משפיע. אתם לא יודעים עד כמה המציאות הזו מונעת מאיתנו לקבל שירות. יש בממשל הרבה אנשים טובים שאכפת להם, הם לא יכולים כי רמת הציפיות מהם מראש מוגזמת".

 

יחזקאל סיים את ההרצאה שלו במשל על מלך החיות, שנקלע למקום בו היו שני שועלים וחוט. הוא אמר כי כאשר האריה ניסה לטרוף את השועלים הם כבלו אותו וברחו. למקום הגיע עכבר שהסכים לשחרר את האריה אחרי שקיבל הבטחות שונות. ברגע שהאריה שוחרר הוא ברח ונשאל למה הוא ברח. על כך אמר יחזקאל: "אני בממלכה שבה שועלים קושרים את המלך והעכבר משחרר אותו והאריה לא רוצה למלוך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מזכיר הממשלה יחזקאל
צילום: גיל יוחנן
בישיבת הממשלה
צילום: רויטרס
מומלצים