שתף קטע נבחר

עסקת שליט: השליחים שבו מקהיר לעדכן את רה"מ

עופר דקל ויובל דיסקין חזרו מקהיר הישר לישיבת עדכון בלשכת ראש הממשלה בתל אביב. גם הרמטכ"ל החליט לקצר את ביקורו בארה"ב. אולמרט פינה את לוח הזמנים שלו מחר, כדי לאפשר די זמן לדיון אפשרי בממשלה. גורמים ערבים: השליחים חזרו עם ההצעה האחרונה של חמאס

השליחים המיוחדים המתווכים בעסקת שליט, יובל דיסקין ועופר דקל, עזבו את קהיר ושבו הערב (יום ב') לישראל. השניים מיהרו לפגישה עם ראש הממשלה אהוד אולמרט בלשכתו שבתל אביב, כדי לעדכן אותו בפרטי המשא ומתן. בהתאם לכך יוחלט אם לכנס ישיבת ממשלה מחר בבוקר.

 

במקביל, בפמליית הרמטכ"ל גבי אשכנזי הנמצא בביקור עבודה בארה"ב, הוחלט לקצר את ביקורו ולעשות את הדרך חזרה לישראל כבר בשעות הקרובות. גורם צבאי בכיר ציין כי אין בכך כדי להצביע על אופטימיות או פסימיות באשר לתוצאות המו"מ בקהיר. אשכנזי עתיד להשתתף בישיבת הממשלה בנושא העסקה, אם זו תתקיים מחר.

 

גורמים ערבים הקרובים למשא ומתן מסרו ל-ynet כי הצוות הישראלי ששב מקהיר הגיע עם התשובה האחרונה של חמאס. הגורמים העריכו כי מן הנקודה הזו חמאס כבר לא יוכל לסגת. יחד אותם גורמים ציינו כי מספר השמות הנמצאים במחלוקת נע סביב 50, כשחלקם הם בכירי הזרוע הצבאית של החמאס. הגורמים העריכו כי עד להשבעת ממשלת נתניהו העסקה תסגר.

 

עוד קודם לכן נועד ראש הממשלה עם יועציו הקרובים בלשכתו שבתל אביב. אולמרט דחה ביום אחד סיור שתוכנן לו בצפון - ופינה את כל לוח הזמנים מחר לאפשרות של התמשכות הדיונים בישיבת הממשלה בנושא עסקת שליט.


אביבה ויואל שליט באוהל המחאה בירושלים (צילום: גיל יוחנן)

 

שעות אחדות לפני שנודע דבר חזרתם של השליחים אמר ל-ynet גורם בחמאס: "ככל שהמשא ומתן בקהיר נמשך - כך ישראל מתגמשת". לדבריו, השעות הקרובות יכולות להיות קריטיות לגבי עסקה לשחרורו של החייל החטוף.

 

הגורם בחמאס הציג את העמדה הבלתי מתפשרת של ארגונו: "הישראלים מבינים שאנו לא מתכוונים להוציא ולו שם אחד מתוך הרשימות שלנו והרשימות העדכניות שלהם מתחילות להתקרב לרשימות שהצגנו כבר לפני שנתיים. אנו מעריכים שהישראלים ימשיכו להתקרב לרשימות שלנו, אך אינני יודע לומר מתי בדיוק נסגור עסקה".

 

גורמי ביטחון במצרים אישרו את הדיווחים לפיהם ראש הזרוע הצבאית של חמאס, אחמד ג'עברי, הגיע לקהיר כדי לעמוד בראש משלחת המו"מ.

 

התקווה לעסקה קרובה מנשבת גם מירושלים. שר הביטחון, אהוד ברק, אמר בישיבת סיעתו בכנסת: "אני רוצה לחזק מכאן את ידי השליחים בקהיר, שעושים מאמץ עליון להביא לסיום של פרשת החזקת החייל החטוף, גלעד שליט, אני מאחל לכולנו, שדרכם תצלח".

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 995 ימים.


פורסם לראשונה 16/03/2009 18:36

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר, רון בן ישי, יצחק בן חורין ועלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דקל בבואו לפגישה בת"א
צילום: שאול גולן
דיסקין מגיע לפגישה
צילום: שאול גולן
אולמרט. פינה את לוח הזמנים
צילום: AFP
אשכנזי. ישוב הלילה לארץ
צילום: עמית שאבי
מומלצים