שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שימי, בחייאת שימי

  הילדים של שימי תבורי חושבים שאבא מתחרט על הכניסה לבית "האח הגדול VIP" אבל יגיע לגמר, מבסוטים ממנחם בן ומשוכנעים שמציצת אצבע היא מתנה מאלוהים

  אם אתם מדמיינים לעצמכם את שבט תבורי, דהיינו, ילדיו של השימי היושב עכשיו בבית "האח הגדול VIP", כעדת תימונים קטנטנים הלועסים גת, מסלסלים בקולם ובפאותיהם בשעה שהם צופים באביהם מוקרן על מסך הפלזמה, אתם טועים מאוד. שבט התבורי שונה מאוד ממשפחה תימנית מסורתית, ובחלקו נראה אשכנזי יותר מיונית לוי רוזנבלום.

   

  כמקום הראיון הוסכם על ביתו של תבורי ביישוב בית דגן, אותו הוא משפץ במו ידיו ומפקד על צוות של עובדים העוזרים לו. זה מסביר למה הבית הגדול נראה כשילוב בין וילת פאר ומקלט שמתקפת טילים מצאה אותו מופתע ומבולגן. הקולות העולים ויורדים, דרך אגב, אינם אזעקת אמת, אלא קולות שלושת בניו הזמירים לא פחות ממנו - אלירן, בן אל ודניאל.

   

  אבל בואו נעשה סדר במהומה. לשימי, שמשון טווילי במקור, שבעה ילדים. לפני כ-25 שנה, כשהיה זמר צעיר ומצליח, טס תבורי לארצות הברית ובמהלך סיבוב הופעות בברים פגש את ג'ניפר ג'וסלין. שימי עשה לה עיניים, היא עשתה לו חזרה, ותוך ארבעה שבועות כבר היו נשואים. לשניים שלושה ילדים: אלירן הבכור (26) ("אלירן שלי, בנשמתי"), אריאל (24) שנמצא בקולורדו בעת הראיון, ודניאל (22).


  שימי. טווילי במקור (צילום: יחסי ציבור ערוץ 2)

   

  שלושתם ירדו לקולורדו בשנת 1996, והתגוררו שם לסירוגין עד עכשיו. דניאל הגיע עכשיו אחרי שבע שנים שלא היה בארץ והוא אכן מדבר עברית במבטא של בן למשפחת קרינגטון ומתקשה לעיתים למצוא את המילים המתאימות בעברית. מצד שני הוא מתופף מוכשר שגם ניגן בסינגל האחרון של תבורי. אלירן חי כאן כבר כמה שנים ועובד עם אביו בהופעות וכמפיק מוזיקלי.

   

  תבורי התגרש מג'ניפר לאחר 11 שנות נישואין ומהר מאוד מצא עצמו מתחת לחופה עם אביבה אזולאי בת ה-17, שהעמידה עבורו שני יורשים נוספים - בן אל ובת אל. דניאל מבקש לסייע לי לזכור את השמות של כולם באופן יעיל: "השחורים הם בן ובת. עם אל בסוף". מה אתם יודעים? זה באמת עוזר. בן אל ובת אל אכן כהי עור. בת אל בת 18, נמצאת לפני גיוס ו"אין לי מושג מה הכיוון שלי בחיים", ובן אל בן ה-17 לומד בתיכון ו"רוצה להיות זמר יותר מצליח מאבא".

   

  חוזרים לעלילות שימי. תבורי ואביבה התגרשו ושימי חבר לאסנת לורבר ועימה עשה שני ילדים נוספים, אוראל (12) ואלעד (10). כעת הוא גרוש בשלישית ומתגורר בארצות הברית עם חברתו. זאת אומרת, כשאינו מקבל שכר טרחה על מבטיו החודרים בבית "האח הגדול".

   

  השבט מתכנס

  מטבע הדברים גדלו הילדים, שבשמות כולם מופיעה המילה "אל", אצל אמהות שונות וזו הפעם הראשונה למעשה, ששבט מצומצם המורכב מארבעה ילדים משתי אמהות שונות חי יחד. אני מגיעה לשם בזמן ארוחת ערב, מבחוץ עולים קולות מהומה וריחות של גבינה צהובה נמסה, וכשאני נכנסת אני מבינה שהגעתי בזמן המלאווח. כולם אוכלים מלאווח מול הטלוויזיה, אם כי טוענים שזה רק מעצלנות ושיש גם דברים אחרים במקרר.


  שבט תבורי נקסט ג'נריישן (צילום: כפיר חרבי)

   

  על המהומה מנצח אלירן, בתפקיד האח הבכור, אם כי הוא ממהר להבהיר כי "בסוף היום אני לא אבא שלהם. ניסיתי במשך שעה ונשברתי". אלירן מתכחש למעמדו אבל משמש כמבוגר האחראי בבית שבו חיים הארבע ללא הוריהם.

   

  אתם משפחה שמורכבת מאבא אחד ושלוש אמהות, מאוד תנ"כי. איפה אתם בסדר?

   

  אלירן: "אצלנו זה הכל בתקופות, היו תקופות שחלק לא היו בארץ, היו תקופות שהם היו אצל אמא שלהם, היום אנחנו מקובצים פה. עוד לא עברנו את ליל הסדר השנה אבל בדרך כלל עושים אצל אחות של אבא ציונה, שגרה בנס ציונה ברחוב הציונות. שנה שעברה היינו כמעט כולם אצל ציונה חוץ משני אחים שהיו באמריקה".

   

  איך אבא הודיע לכם שהוא הולך להשתתף ב"האח הגדול"? הוא התייעץ איתכם?

   

  אלירן: "היה דיבור על זה. הציעו גם לי להשתתף ב'האח הגדול' הראשון והייתי בראיון, רצו אותי עברתי את הבחינות, אבל שלושה חודשים זה המון זמן, לא רציתי".

   

  התחרטת כשראית את העונה ומה שזה עשה למשתתפים?

   

  אלירן: "לא, ממש לא. אחר כך היה דיבור על זה ואבא אמר, 'אם יציעו לי את זה אני הולך', וזה באמת קרה. אני חושב שהוא מתחרט על זה עכשיו. אני רואה שלא קל להיות שם, ואם מישהו שם מצליח להוריד לו את המצב רוח אז האנרגיות שם קשות. יש לו אספקת אנרגיות משלו, הוא תמיד למעלה, אם מצליחים להוריד לו אז יש שם סופות רגשות עזות שעפות שם בבית".

   

  מי מוריד לו את מצב הרוח?

   

  בן אל: "אני לא חושב שמנחם בן מוריד לו את המצב רוח".

  אלירן: "מה שטוב במנחם זה שהוא אוהב דו שיח עם אנשים. אומנם יש לו התבטאויות קשות לפעמים שלא כל אדם יכול לקבל, אבל אבא שלי יכול לקבל הכל ולזרום עם הכל. הוא מביט לתוך מנחם, יודע לראות סביב החספוס שלו. מנחם מאוד מכבד את אבא שלי, יש יראת כבוד ביניהם".

  בת אל: "הוא חמוד, מה?".

  אלירן: "אבא שלי ראה שמתנפלים עליו והוא מאוד רחום אז הוא התחבר אליו שלא ירגיש לבד".

   

  אבל למה מצב הרוח שלו למטה?

   

  אלירן: "עד עכשיו היה פצצה, אבל בפורים הלבישו אותו בתור פח זבל. זו היתה השפלה מול כל עם ישראל. המשחק הזה הוא ניסוי חברתי שבא להראות איך אנשים מתנהגים בסיטואציות שונות ואבא שלי אלוף בזה, הוא לארג' יודע לתת ספייס. אבל בואי נגיד שאבא שלי הרגיש שהם לוקחים את זה קצת יותר מדי רחוק".

  בת אל: "גם הטייץ שיגע אותו".

   

  הביאו את שימי לגבול שלו

  אלירן: "הוא בא להראות שגם בתוך משחק יש גבולות, שגם את זה צריך לכבד. המלך והמלכה - אמיר פיי גוטמן ודניאלה פיק - נסחפו עם המשחק. אני לא מאשים אותם, זה שם המשחק. ההפקה רוצה לראות כמה שיותר רגש אמיתי, ללחוץ את האנשים כמו ספוגים. אז הנה הצלחתם להביא את שימי לגבול שלו. עם הכבוד שלו ועם קריירה כמו שלו, הוא מכבד אנשים ומצפה שיכבדו גם אותו".

   

  שימי מושווה לא מעט ליוסי בובליל. הוא מזכיר אותו?

   

  דניאל: "לא ראיתי את העונה הראשונה, אבל שמעתי עליו, וגם שמעתי את הדברים האלה. מבחינת התפקיד שלו בבית יכול להיות שהוא מזכיר את בובליל בגלל הגיל".

  אלירן: "בגלל הצבע שלו".

  בן אל: "כי הוא מזרחי".

  אלירן: "יש לו מבטא".

  דניאל: "הם דומים קצת, אבל זה קצת הרגיז אותי כשאנשים אמרו, 'שימי יהיה הבובליל החדש', כאילו שימי מתחיל פה. יש לו קריירה מהממת והוא אדם מהמם והוא לא צריך להיבנות על דמות מתוכנית כדי להגדיר את מי שהוא".

  אלירן: "אחד קבלן ואחד זמר, מה יכול להיות דומה? תמיד רוצים הומו, מזרחי, זה לא דבר רע, זה מראה של החברה הישראלית".

   

  אז למה הוא היה צריך ללכת לזה?

   

  בן אל: "ליהנות, וכדי שיכירו אותו יותר".

  אלירן: "לנסות דבר חדש. לא יודע אם הוא ידע בדיוק למה הוא נכנס, אמרו לו 'יהיה לך כיף'".

  ציפו ממנו שיעשה מהומות והוא דווקא רגוע ושקט.

  אלירן: "הוא לא מעורר מהומות, הוא אדם מאוד רגוע".

  בן אל: "הוא כמו אבא של כולם, מאז שהוא קטן".

   

  האבא של הבית

  דניאל: "אפילו כשהוא היה נער הוא היה אבא, תמיד דאג לאחים שלו ושילם מזונות לשלוש נשים כל החיים, הוא רגיל להיות דמות אב ואוהבים אותו. הוא ופנינה טורנה עם הבישולים שלה הם האבא והאמא של הבית כמו. הדיירים זקוקים לאנשים כאלה, זקוקים לדמות האבא והאמא. לאבא שלי אין אסטרטגיות. מי שמכיר אותו יודע שהוא אמיתי ואם הוא לא רוצה לאכול אחרי שבישלו במשך שעה, הוא לא יאכל".

   

  תבורי והאגודל, מתוך האח הגדול VIP (צילום: ערוץ 2)

   

  אילו תגובות אתם מקבלים ברחוב, מחברים?

   

  אלירן: "כשהעונה התחילה זה היה סוג של טריפ. אתה הולך לאנשים וכולם רואים. אבל מכיוון שרמת הפרגון כל כך גבוהה היה קל לקבל את זה, עוד לא קרה לי ששמעתי מילה רעה. כולם אומרים לי שהוא 'תותח, אחלה גבר, נעים הליכות ויפה נפש, לא ידענו שהוא כזה'".

   

  שומעים הערות על זה שאתם לא דומים לו?

   

  אלירן: "בטח. תמיד. היום נכנסתי לתחנת דלק ומלא תימנים היו שם ומישהו אמר שאני הבן של שימי, הם היו בשוק. תגובה ראשונה תמיד זה תמיד 'בחייאת? שימי? מה, אתה הבן של שימי?'. זו מהלומה לראות ילד כזה בהיר, בלונדיני, עיניים ירוקות והוא הילד של שימי תבורי. זה הזוי. אני חושב שזה מדליק שיש לי אבא שחור ואני לבן. אומרים לי:'איך יצאת ככה? זה לא פייר, אתה צריך להיות תימני'. ואחרי זה מקבלים אותי".

   

  ונעבור לאגודל

  כפי ששמתם לב, את השיחה מובילים אלירן ודניאל, שהם גם הבוגרים, ובן אל ובת אל מסתפקים בהערות משלימות. אצל בת אל אני יכולה לראות סיבה ברורה לחסכנות בדיבור: בתוך הפה שלה נמצא אגודל והיא מוצצת אותו ממש כפי שאבא עושה בשנתו.

   

  מה הקטע שלכם עם האצבע?

   

  בת אל: "זה מתנה מאלוהים, אני לא יכולה להירדם בלי זה".

  בן אל: "אבא אומר שאצבע זה מתנה מאלוהים. לא משנה איפה את נמצאת, את שמה אצבע בפה ואת נרדמת".

  אלירן: "זה מוסיף אופי לבנאדם".

  דניאל: "הוא אדם מאוד מיוחד ושונה, וכל הדברים האלה זה מה שעושה אותו דמות. הבנאדם הזה הוא אגדה".

   

  אבל יש לו קיבעון אוראלי.

   

  דניאל: "ברור, אני חושב שזה קשור לאמא שלו ואליו כשהיה ילד".

  אלירן: "אולי לקחו לו את הבקבוק מוקדם או שהוא הפסיק לינוק מוקדם".

  בת אל: "היתה לי תקופה שלא שמתי אצבע בפה חודשיים. כבר חשבתי שהפסקתי ואז חזרתי לזה".

  אלירן: "יש כאלה שישנים על הבטן. אני יודע שכשאבא שם את האצבע רק אלוהים יכול להעיר אותו, בגלל זה הוא בריא, ישן כמו תינוק".

  דניאל: "הוא ישן בשקט, לא נוחר כמו אנשים אחרים בגילו, ישן בשלווה".

   

  שימי אולי ישן בשלווה אבל דניאל ובן אל יתקשו להירדם בלילות הקרובים. שניהם עברו את האודישן הראשון לעונה השביעית והמתקרבת של "כוכב נולד". כנראה שבקשת הפנימו שהיום כישרונות זה לא מספיק, וצריך לרפד את העונה בדרמה, צריך שני אחים, אחד מהאמא הזאת ואחד מאחרת, צריך "סיפרנו זה לזו" ו"רגע של חולשה", צריך אחד שנשאר ואחד שלא, צריך קרב ירושה שייגמר בטרגדיה יוונית: צריך שני אחים למשפחת תבורי.

   

  יצאה לו תדמית של וומנייזר. נועץ מבטים בדניאלה, לא?

   

  אלירן: "התוכנית מראה את הצבעים האמיתיים שלו ורואים שהוא אוהב את החיים. הוא לא נהיה זמר כדי להיות סלב או כי רצה להיות עם נשים. אצלו זה נבע ממקום תמים של אהבת שירה, זה מתנה מאלוהים, זה הכוח שלו, וכל הנשים זה תופעת לוואי כי אם אתה זמר ואוהב את החיים, וחי את החיים מהר - על מה ידברו? מעבר לזה שיש לו ניסיון עם נשים".

  דניאל: "הם נכנסים עם הזויות של המצלמה בשנייה שהעין שלו הולכת למישהי".

   

  אלירן: "אולי הוא מסתכל קצת על פנינה טורנה, שכל הזמן מפלרטטת איתו, בעדינות. הוא זורם איתה בגבולות הטעם הטוב, כי הוא אדם שמכבד את עצמו, אבל אף אחת לא מעניינת אותו. היום הוא מבוגר יותר הוא לא מתרגש, לא מחפש אותן, גם לא בצחוק, בטח לא את דניאלה".

   

  כמה רחוק הוא יגיע לדעתכם?

   

  בן אל: "לוקח את הגמר".

  דניאל: "אני חושב יגיע לגמר, לא יודע אם ייקח".

  אלירן: "אני חשבתי שיגיע לגמר, אבל בימים האחרונים ראיתי שהוא קצת מאבד עניין בכל הדבר".

  בת אל: "נמאס לו. אני מתגעגעת ומתה שהוא יחזור, מצד שני אני רוצה שהוא יגיע לסוף".

  אלירן: "לפעמים כשהוא לבד, אני יודע שהוא חושב על הילדים שלו , על החשבון גז, על השיפוצים, אם כולם הולכים לבית ספר ואז הוא מתחיל לשיר איזה שיר תפילה 'היה אתה כפרתם'. כאילו הוא כפרה ב'אח הגדול' מביא כסף, פרנסה".

   

  מה דעתכם על המתמודדים האחרים?

   

  בת אל : "פנינה מתוקה".

  אלירן: "מתוקה, אבל צריכה להירגע קצת עם ההצהרות שלה שהיא מאוהבת בשימי. אני מחבב את מנחם, שיעשה כמה שיותר בלגן".

  דניאל: "הוא מבדר, כיף לשנוא אותו, אני חשבתי שדניאלה חמודה עד שהעמידה את אבא להדחה,

  וגם דודי ואמיר סבבה".

  אלירן: "דודי הוא נשמה טובה אבל צריך להירגע, לא להיות כל כך פגיע, זה התפקיד של אמיר המקסים. הילד גיא צריך קצת להירגע בקשר למנחם, הוא מתרגז יותר מדי וחושף את עצמו. הוא צריך להבליג. פנינה מקסימה".

  דניאל: "אם הייתי חולה, הייתי רוצה שקורין תעשה לי מסז'".

  אלירן: "כוכי גם חמודה, רגליים על הקרקע".

   

  מי אתם רוצים שיודח?

   

  אלירן: "אני חושב ששרונה חמודה אבל צריכה להתעורר ולתפוס עמדה בבית. אם שרונה תודח היא פחות תחסר לי. היא נפלה בין השורות וצריכה לקום מהר".

  תנו לי את שלישיית הגמר שלכם.

  אלירן: "מאיה, שימי ואמיר".

  דניאל: "בדיוק מה שהייתי אומר".

  אלירן: "יש לך פה את הסחבק, הגבר-גבר שכולם אוהבים, שמביא את הסבבה, שמעלה את המורל, זה שימי ללא ספק; מאיה זה דרמות, בלגנים, שינויים בעלילה, ואמיר זה המגזר המקופח, מישהו שיש לו מה להגיד ולא מדברים עליו במדיה כמו שצריך. כמו רנין וליאון. מנחם יגיע רחוק אבל לא עד הגמר".

  בת אל: "אני חושב שעדי תגיע רחוק".

   

  את הכתבה המלאה ניתן לקרוא בגליון החדש של פנאי פלוס 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שימי. הילדים מהמרים עליו
  צילום: רונן אקרמן
  לאתר ההטבות
  מומלצים