שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  רה"מ אולמרט: לא יועברו הצעות חדשות לחמאס

  במסיבת עיתונאים מיוחדת הסביר ראש הממשלה את כישלון המגעים לשחרור החייל החטוף, גלעד שליט. "יש לנו קווים אדומים, לא נחצה אותם. ממשלת ישראל בראשותי לא תיכנע לתכתיבי הטרור", אמר והבטיח להמשיך במאמצים לשחרור שליט

  ראש הממשלה, אהוד אולמרט, כינס הערב (יום ג') מסיבת עיתונאים מיוחדת שבה פירט והסביר את כישלון המגעים לשחרור החייל החטוף, גלעד שליט. "לא נסכים לשחרור אסירים נוספים מתוך רשימת חמאס מעבר למאות שהוסכמו על-ידינו", אמר והדגיש: "לא נעביר הצעה חדשה לחמאס".

   

  אולמרט נואם, משפחת שליט צופה. באדיבות ערוץ 1

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בנאומו הדגיש ראש הממשלה כי השרים בחרו לא לקיים דיון מפורט בנושא מפאת רגישות העניין. עם זאת, אמר אולמרט כי "כל שרי הממשלה קיבלו את מסקנות השליחים, כי עמדות חמאס כפי שהן מונעות את האפשרות להשלים את המו"מ להשבתו של גלעד שליט לביתו".

   

  אולמרט הדגיש כי לא ייכנע לחמאס. "ממשלת ישראל, כל עוד אני עומד בראשה, לא תסכים בשום תנאי לתכתיבי חמאס כפי שהוצגו לצוות המו"מ. ישראל הגישה לצד השני הצעות נדיבות, מרחיקות לכת, שהיו אמורות להביא לשחרורו של גלעד. אישרתי הצעות אלה שפירושן המעשי היה לשחרר מאות רבות של מחבלים, בהם גם רוצחי ישראלים תמורת האפשרות לשחרורו של גלעד. הצעות אלו נדחו".

   

  "יש לנו קווים אדומים, לא נחצה אותם"

  ראש הממשלה אמר כי לא יעביר הצעות נוספות לנציגי חמאס והעביר את הכדור לידיהם. "לא נסכים לשחרור אסירים נוספים מתוך רשימת החמאס, מעבר למאות שהוסכמו על ידינו ושהודענו להם על כך". לדבריו, עשה כל מאמץ לשחרר את החייל החטוף. "פעלנו במשך שנים ללא לאות, בדרכים נסתרות, נועזות, חסרות תקדים כדי להחזיר את ילדינו הביתה. כך נהגנו כדי להביא את גלעד. עד כה לא בהצלחה".

   

  לדבריו, בכוונתו להמשיך במאמצי לשחרור שליט. "נדבר עם מי שנוכל, לא נחדל במאמצינו. במשך כל השנים האלה קיימנו מפגשים באינספור ערוצים -במקומות שונים בעולם, באזור ובמקומות מרוחקים - כדי ליצור מסלול שיוביל להבשלת המאמצים לשחרורו של גלעד. הסתייענו במתווכים שונים, נעזרנו במנהיגים וראשי מדינות וכן בנציגים לא רשמיים. לא חסכנו שום מאמץ", אמר.


  משפחת שליט צופה בנאום ראש הממשלה (צילום: אורלי זיילר)

   

  הוא הפנה אצבע מאשימה לכיוון רצועת עזה. "לצערי, נתקלנו בגוף אכזרי, נטול רגש אנושי בסיסי, רצחני וחסר רחמים - שלא מוכן היה להיענות לאתגר. אני רוצה לומר כאן בשם מדינת ישראל וממשלתה: יש לנו קווים אדומים. לא נחצה אותם. איננו עם מובס, איננו מדינה מנוצחת. עם חפץ חיים המוקף מדינות עוינות, מאוים על-ידי ארגוני טרור רצחניים, לא יכול לא מוכן ולא יסכים להיכנע לכל תכתיב של אלה".

   

  ראש הממשלה שלח חיבוק למשפחת שליט ואמר כי ימשיך במאמצים לשחרר את גלעד. "נמשיך גם בימים אלה במאמצים להביא לשחרורו של גלעד שליט". לדבריו, משפחת שליט "יודעים שאני מחוייב בכל לבי לפעול יחד עם כל הממשלה כדי להשיב את גלעד הביתה. כך עשיתי, כך אעשה".

   

  בתכנון: השוואת תנאי האסירים לשליט

  בישיבת הממשלה המיוחדת בצהריים בעניין המשא ומתן, הוחלט כי ועדת שרים מיוחדת בראשות שר המשפטים, דניאל פרידמן, תציע מנופים ללחץ על חמאס - בהם גיבוש תקנות להשוות את תנאי עצירי החמאס בישראל לתנאים בהם מוחזק שליט.

   

  משפחתו של החייל המוחזק בשבי חמאס 996 ימים נפגשה עם ראש הממשלה בתום הישיבה, ונועם שליט נשמע מעט אופטימי כשאמר לאחר מכן: "אולמרט לא הרים ידיים".

   

  כל גורמי הביטחון שדיברו בישיבה, אמרו שקבלת תנאי החמאס היא נזק כבד ביותר למדינת ישראל -

   מלבד הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, ושר הביטחון, אהוד ברק.

   

  דיסקין, דקל, ראש אמ"ן, האלוף עמוס ידלין, וגורמי מקצוע נוספים, הדגישו בדבריהם בממשלה כי ניהול המשא ומתן במקביל למסע ציבורי ותקשורתי רב היקף, פגע בצד הישראלי. בלשכת ראש הממשלה היה אף מי שהגדיר את המסע הזה "מופקר". לפי הבכירים הביטחוניים, חמאס חזר בו מסיכומי עבר והיה משוכנע שבשל הלחץ הציבורי, ישראל מסכימה לשחרר את כל 450 האסירים - למרות שהסכימה רק ל-320.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אולמרט
  צילום: גיל יוחנן
  ראש השב"כ והרמטכ"ל בישיבת הממשלה
  צילום: משה מילנר , לע"מ
  מומלצים