שתף קטע נבחר

ממשלה צרה-שמנה: תראו מה ביבי אמר על זה

ד"ר ביבי ומיסטר נתניהו: לפני שנתיים הצביע ראש הממשלה המיועד בעד הצעת החוק להגביל את מספר השרים ל-18. כעת, צפויה ממשלתו למנות לפחות 22 שרים. לשכת נתניהו: "לא ניתן כיום להחזיר את הגלגל לאחור"

דברים שרואים משם. ראש הממשלה המיועד, בנימין נתניהו, עמל על הרכבת ממשלתו - שצפויה למנות בין 22 ל-25 שרים - אבל חבר הכנסת בנימין נתניהו תמך במהלך הכנסת היוצאת בהצעת חוק שנועדה להגביל את מספר השרים ל-18 בלבד.

 

יוזמת החקיקה של הליכוד נתמכה על-ידי יו"ר האופוזיציה לשעבר, נתניהו, וכוללות שתי הצעות דומות: ח"כ גדעון סער הציע לקבוע כי מספר השרים בממשלה לא יפחת משמונה - אולם לא יעלה על 18. חברו לסיעה, יו"ר הכנסת המיועד ח"כ רובי ריבלין, דרש בהצעת חוק אחרת שמספר השרים בממשלה ייקבע לפי מפתח של ארבעה מנדטים לכל שר.

 

שתי הצעות החוק הובאו לקריאה טרומית ב-28 ביוני 2006 ואושרו במליאת הכנסת, לאחר שגם הקואליציה הביעה את הסכמתה. סער וריבלין נימקו את חשיבות היוזמה, וכאשר נידונה הצעת החוק של ריבלין נתניהו אף התייחס לנושא בנאום במליאה. "החוק הזה נועד לייעל את הממשלות בישראל ולהביא אותן, פחות או יותר, לממדים הבינלאומיים המקובלים", אמר.

 

"בממשלה בראשותי, שהיא הממשלה היחידה שקיבלה את החוק הזה, היו 18 שרים. בממשלה של ברק היו 23 שרים. בממשלה של שרון היו 25 שרים, אבל הם היו על 82 חברי כנסת. חשוב להגיד את זה. בממשלה הנוכחית יש 25 על 65. כלומר, האינפלציה הולכת וגדלה...".

 

נתניהו אמר אז כי הנושא מעלה שאלה מעניינת: האם כך מושגת היציבות שהממשלות רוצות? "לכאורה כן", השיב בעצמו, "אבל אני חושב שקורה כאן תהליך הפוך - כשיש אינפלציה בתאבון, יש גם אינפלציה בתסכול. כלומר, אם כולם יכולים לתבוע וכל אחד חושב שיש לו סיכוי, זה שנפלט החוצה אומר: רגע, ומה איתי? דרך אגב, הרבה פעמים יהיה צידוק בטענה הזאת...". 

 

נתניהו: אי אפשר להשיב את הגלגל לאחור 

נתניהו הצביע בעד שתי הצעות החוק, שהתקבלו בקריאות הטרומיות. בדיון בוועדת החוקה של הכנסת בהכנת ההצעות לקריאה ראשונה, נדחתה הצעתו של ריבלין ואושרה הצעתו של סער. יו"ר הוועדה דאז, ח"כ מנחם בן ששון, הודיע כי מכל מקום הוא מאחד את ההצעות.

 

ב-26 בדצמבר הגיעה הצעת החוק המאוחדת לדיון בקריאה ראשונה במליאת הכנסת, שם נימק סער את חשיבותה. ההצבעה עצמה התקיימה ב-15 לינואר 2007, וההצעה התקבלה ברוב גדול: 78 תומכים, 7 מתנגדים ונמנע בודד. גם אז, ראש הממשלה המיועד דהיום, הצביע בעד.

 

מלשכת נתניהו נמסר בתגובה: "בנימין נתניהו היה ראש הממשלה היחיד שהצליח לכונן ממשלה של 18 שרים בלבד. במהלך 10 השנים שחלפו מאז, פרצו כל ראשי הממשלה שכיהנו אחרי נתניהו גבול זה. בנוסף, שיטת הבחירות השתנתה ואין כיום בחירה ישירה לראשות הממשלה. מסיבה זו ומסיבות נוספות כגון צרכים קואלציונים לא ניתן כיום להחזיר את הגלגל לאחור. נתניהו כבר הצהיר כי בכוונתו לפעול לשינוי שיטת הממשל, במסגרת זו יידון גם נושא מספר השרים בכל ממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו
צילום: AP
גדעון סער.
צילום: ירון ברנר
מומלצים