שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מותר להשתמש במערכת הגברה בבית הכנסת?

  שאלה:

   

  האם מותר להשתמש במערכת הגברה בתפילות בבית הכנסת עבור כבדי שמיעה, בחול ובשבת?

   

  תשובה:

   

  מערכת הגברה ביום חול

  בעניין השימוש במערכת הגברה ביום חול נחלקו הדעות. יש אומרים שמכיון שהקול עובר המרה לחשמל (במיקרופון) ואז המרה שוב לגלי קול (ברמקול), יוצא שהקול שהאנשים שומעים אינו הקול המקורי (במובן של הקול כאנרגיה קינטית של האויר). לפי זה אי אפשר לצאת ידי חובה בשמעית קול ממערכת הגברה. זוהי שיטתו של הרב שלמה זלמן אויערבך זצ"ל (מנחת שלמה ט).

   

  יש שהסתפקו בשאלה זו, ונטו לומר שמעיקר הדין כן יוצאים ידי חובה בשמיעה ע"י מכשירים חשמליים ("ציץ אליעזר ח"ח יא, "חזון עובדיה" פורים נה, מקראי קודש פורים יא, הערה 4 ב"מנחת שלמה" סי' בדעת ה"חזון איש").

   

  ויש שסברו שהואיל ופשט ההיתר לצאת ידי חובה עם מכשיר שמיעה, והואיל ומבחינה פיסיקלית אין הבדל בין תהליך ההגברה במכשיר שמיעה לתהליך ההגברה במערכת הגברה, הרי שיוצאים ידי חובה גם במערכות הגברה בבית הכנסת (הרב ישראלי, "במראה הבזק" א כז).

   

  למעשה, יש מנהגים סותרים בעניין זה. ראיתי חתונות שבהם נוהגים להזמין מכובדים לברך את שבע הברכות ברמקול. הדין הוא שחייבים מניין בברכות הנישואין, ומי שסובר שלא יוצאים ידי חובה ברמקול, צריך לברך כך שישמעו לפחות עשרה אנשים גם בלי הרמקול. עם זאת, פעמים רבות ראיתי שהזמינו ראשי ישיבות ופוסקים חשובים לברך, והם ברכו ברמקול בקול שקט מאד, שלא הייתה שום אפשרות לעשרה אנשים לשמוע את הברכה ללא מערכת ההגברה. כנראה שסמכו למעשה על ספקו של ה"חזון איש" שאפשר לצאת גם ברמקול.

   

  כמו כן, בארועים המוניים שבהם השתתפו פוסקים חשובים, בכותל ובמקומות אחרים, החזן התפלל במערכת ההגברה תפילת מנחה או ערבית, ואיש לא מחה בדבר.

   

  לעומת זאת, למרות היתרו של הרב ישראלי, לא ידוע לי על שום בית כנסת אורתודוקסי בו מתפללים בעזרת מערכת הגברה, ובחו"ל הדבר כמעט הפך לסימן היכר בין בתי הכנסת של הזרם האורתודוכסי לבתי תפילה אחרים.

   

  שימוש במערכת הגברה בשבת

  הרב ישראלי,

  בתשובתו הנזכרת לעיל, התיר את השימוש במערכת הגברה גם בשבת, בתנאים הבאים: 1. שהמערכת תופעל ע"י שעון שבת ללא מגע יד אדם. 2. שהמערכת תעבוד על בטריות ללא מקור מתח חיצוני. 3. שבמערכת ההגברה לא יהיו נוריות הנדלקות וכבות בהתאם לעוצמת הקול.

   

  לדעתו, עמידה בתנאים אלו, הופכת את מערכת ההגברה לזהה עם מכשיר שמיעה רגיל, שפשט המנהג להתיר את השימוש בו בשבת. דעתו זאת לא מקובלת למעשה, וכיום לא נוהגים כך (משיב: הרב דרור ברמה)

   

  ביום שני הקרוב ייערך יום התרמה לארגוני החרשים ולניצ"ן ברחבי הארץ. לקראת האירוע, רבני צהר משיבים ב-ynet על שו"תים ייחודיים בנושא.

   

  יש לכם שאלה? רבני צהר עונים לשאלותיכם בפרוייקט החדשו"ת של ynet.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים