שתף קטע נבחר

נתניהו קיבל מהנשיא עוד 14 יום להרכבת ממשלה

ראש הממשלה המיועד קיבל עוד זמן כדי להרכיב קואליציה. נתניהו הביע תקווה "שכל המנהיגים ישקלו שוב את ההצעה לכונן ממשלת אחדות לאומית רחבה". השר ישי שוחח בנושא עם ח"כ כבל מהעבודה, המתנגד להצטרפות לקואליציה

דרוש עוד זמן להרכבת הממשלה. ראש הממשלה המיועד, בנימין נתניהו, הגיע הבוקר (יום ו') למשכן הנשיא בירושלים. שמעון פרס נענה לבקשת נתניהו והעניק לו ארכה של 14 יום לצורך הקמת הממשלה. נתניהו הביע תקווה "שכל המנהיגים ישקלו שוב את ההצעה לכונן ממשלת אחדות לאומית רחבה".

 

יו"ר הליכוד פנה לנשיא בעיצומו של מסע שכנוע ושתדלנות שהוא עורך בתוך מפלגת העבודה, בניסיון לאפשר את כניסתה לקואליציה בראשותו. מאמציו של נתניהו נעשים במקביל לניסיון של יו"ר העבודה, אהוד ברק, להביא את הסוגייה להכרעה בוועידת המפלגה ביום שלישי הקרוב.

 

הבוקר הצטרף למאמץ גם יו"ר ש"ס, השר אלי ישי. הוא שוחח בטלפון עם מזכ"ל העבודה, ח"כ איתן כבל והדגיש בפניו את נחיצות ישיבתה של העבודה בממשלה, לטובת ההתמודדות עם האתגרים הצפויים.

 

בפתח הפגישה אמר ח"כ נתניהו לנשיא: "יכולתי להציג ממשלה עד יום ראשון בפנייך ובפני עם ישראל, אך בחרתי לבקש ממך את הארכה, על מנת לעשות כל מאמץ להביא לממשלת אחדות לאומית כפי שהבטחתי לאזרחי ישראל בבחירות". נתניהו אמר עוד כי דעתו בנושא התחזקה, בעקבות פגישותיו עם המטכ"ל ועם ראשי המשק.

 

"אנו עומדים בפני איומים קשים ובפני משבר כלכלי. אני מקווה שכל המנהיגים ישקלו שוב את ההצעה לכונן ממשלת אחדות לאומית רחבה ויניחו בצד כל שיקול אישי ומפלגתי", אמר. כבר כאשר הוטלה עליו המשימה בידי פרס, לפני חודש בדיוק, קרא נתניהו ללבני ולברק: "בואו נשלב ידיים".

 

הנשיא פרס השיב ליו"ר הליכוד: "אני מעריך את מאמציך להקמת ממשלה רחבה, יש בכך היגיון ובאשר למצב המדינה - אני שותף מלא לדעתך."

 

המתנה בימין - שתיקה רועמת בליכוד

נתניהו, בבואו לנשיא ובמהלכים הנעשים בתוך מפלגת העבודה, מאותת לשותפות הימניות של הליכוד כי המצב ב"הקפאה", עד שיתברר מה תחליט העבודה.

 

בינתיים, בליכוד ממתינים בשתיקה רועמת להתפתחויות, ורוב הבכירים מסרבים לצאת נגד העובדה שהצטרפות העבודה לממשלה תקטין באופן משמעותי את מספר התיקים שמפלגתם תקבל. במפלגה השנייה בגודלה בכנסת יש המכנים את הבכירים "שפנים", בשל חששם שהתבטאות שתרגיז את נתניהו תפגע בסיכוייהם לקבל תיק כזה או אחר.

  

אתמול יזם נתניהו שיחות עם בכירים בעבודה וניסה לשכנע אותם לתמוך

בכניסת המפלגה לממשלה. בין השאר הוא נועד עם ח"כ כבל, שהבהיר לו כי לא יתמוך במהלך. נתניהו אמר בתום הפגישה: "אני מאוד מעריך את איתן כבל כאחד המנהיגים האכפתיים ביותר. השקפתי היא שטובת המדינה מחייבת אחדות".

 

בהתייחסו לועידת המפלגה, אמר כבל ל-ynet לאחר פגישה שקיים עם היו"ר ברק כי "מטרתי היא שהאירוע יהיה מכובד וישמור על הכבוד של המפלגה. זהו מאבק עקרוני וערכי, ולכן צריך לשמור על כללי משחק מקובלים".


פורסם לראשונה 20/03/2009 10:40

 

בהכנת הידיעה בשתתף אטילה שומפלבי
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צריך זמן. נתניהו ופרס
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
יצטרף? ברק
צילום: דודי ועקנין
מומלצים