שתף קטע נבחר

הרב מצגר: "תצוגת גופות? לא בארץ הקודש!"

תערוכת "עולמות הגוף" מגיעה לישראל, ואיתה המחאה: שתי עתירות בעניין כבר בדרך לבג"ץ, בזק"א יפנו גם למשטרה, גורמים חרדים מביעים זעזוע ומבטיחים הפגנות סוערות, וגם הרב הראשי נגד: "אם המתים היו יהודים הייתה מתחוללת שערורייה, וקול זעקתנו היה הולך מסוף העולם ועד סופו"

"התערוכה המדוברת בעולם מגיעה למדעטק", מתגאים במוזיאון הלאומי למדע, ונראה כי "עולמות הגוף" הולכת להסעיר בקרוב גם את ישראל. בעוד כשבועיים, ערב חג הפסח, תיפתח בחיפה למשך שלושה חודשים התערוכה המציגה גופות אדם שלמות ועשרות איברים פנימיים. שתי עתירות בעניין כבר בדרך לבג"ץ, ובנוסף מבטיחים גורמים חרדים הפגנות ענק ומחאות סוערות נגד המיצג. 

 

מטרת התערוכה, על פי המציגים, היא "לגלות ולחשוף את המבנה האנטומי של גוף האדם ותפקודו במעין שיעור יחיד במינו" וכן "הגברת הערנות למצב בריאותו ולחשיבות אימוץ אורח חיים בריא". אלא ששורה ארוכה של ארגונים מתנגדת לקיומה מנימוקים דתיים ומטעמים של כבוד האדם. 

 

ל-ynet נודע כי לפני כשנה פנתה ההפקה לרב הראשי יונה מצגר, וביקשה כי יכין עבורה חוות דעת הלכתית בסוגיה. הרב מצגר פסק כי "תצוגה זו - לא יכירנה מקומה בארץ הקודש, ולפיכך הנני ממליץ לכם למשוך ידכם לחלוטין מן הדבר". הוא שלל את קיום התערוכה המציגה גופות אדם משום שהדבר נוגד את כבוד המת והבהיר כי לעניין זה אין הבדל בין יהודים לגויים. 

 

"על העם היהודי המקפיד מאד על כבוד מתיו וקבורתם, לנהוג באופן דומה גם במתים נכרים כדי שלא לעורר איבה ושנאת ישראל", נכתב בתשובה, "ברור לכל כי במידה והיה נעשה ניסיון להציג 'תערוכה' שכזו המבוססת על מתי ישראל, הייתה מתחוללת שערורייה וקול זעקתנו היה הולך מסוף העולם ועד סופו". עוד חושש הרב כי "עצם קיום התערוכה תביא גם בקרבנו לזילות חמורה של קדושת גוף האדם והחובה לקברו". המארגנים, כאמור, לא צייתו לפסיקה שהזמינו בעצמם, ובתחילת החודש הבא ייפתחו את התערוכה. 

 

מכתב התראה למג'אדלה

במכתב התראה שנשלח בסוף השבוע לשר המדע ראלב מג'אדלה, ראש עיריית חיפה יונה יהב ולהנהלת המוזיאון, טוען עו"ד ד"ר אביעד הכהן, בשם קבוצת עותרים, כי "הצגת חלקי גופות מנוגדת בתכלית לערכיה היהודיים והדמוקרטיים של מדינת ישראל ופוגעת פגיעה קשה ברגשותיהם של מאמינים, בני כל הדתות". 

 

"עם כל ההערכה לעקרונות חירות הביטוי וחופש המדע והיצירה - שמרשיי שותפים לה – גם חירויות אלה אינן בלתי מוגבלות", כתב עו"ד הכהן, "במדינה יהודית, שכבוד האדם הוא ערך מרכזי בה, אין זה ראוי שייעשה שימוש, לשם הנאה גרידא, מחלקי גופות". הוא ציין עוד כי "מוזיאון לאומי" הוא מוסד ציבורי המתוקצב בהתאם, ולכן בכוונתו לפנות לבג"ץ בעניין.

  

הכהן מתייחס להסבר כי מטרת התערוכה היא "לזעזע את המתבונן" כדי שישמור על אורח חיים בריא, וטוען כי "צירופם של גורמים אלה נועד להוות מעין 'כסות עיניים' ומתן לגיטימציה בדרך עקיפה לתערוכה שכל עיקרה מהווה פגיעה בכבוד האדם.

  

בהמשך המכתב תהה: "האם, להבדיל, מישהו היה מעלה על דעתו שהצגת חלקי גופות של יהודים שנמצאו במחנות ההשמדה, באחד ממוזיאוני השואה, שתכליתה לזעזע את המתבונן, הייתה מתקבלת בשלווה במדינת ישראל?". הוא הוסיף כי "בישראל, כל נושא הטיפול בגופות רגיש ביותר, הן לנוכח רגישותו הרבה של העם היהודי לאחר השואה להצגת חלקי גופות והן לנוכח הפיגועים הרבים והתמונות הקשות של גופות החללים שנפלו במערכות ישראל". 

 

גם יו"ר האגודה למניעת חילול קברים, מיכה רוטשילד, אמר ל-ynet כי הזדעזע לשמוע על התערוכה שיש בה "חילול חמור של כבוד המת" וכי פעילי האגודה יצאו למחות בכל דרך נגד קיומה. 

 

מהיכן הגופות?

איש ארגון זק"א, יהודה משי-זהב, הבטיח "צעדים משפטיים ומחאה ציבורית" בעניין. לדבריו, מקור הגופות אינו ידוע ולכן יש חשש לפגיעה בזכויות אדם – דבר שיברר בבג"ץ. "כבר כשזה היה במצנצ'סטר פעלנו", אמר משי-זהב, "ארגנו שם הפגנה ופנינו לרבנים ולבישוף האנגלי, שהוציא הוראה לכל הנוצרים לא להשתתף בתערוכה".

  

"כארגון בינלאומי שעושה מאמצים עילאיים, בשגרה ובחירום, לשמור ולכבד כל גופה, ודואג שבכל העולם ינהגו כך כלפי גופת אדם שנברא בצלם אלוקים, אנחנו לא יכולים לקבל

מצב שדווקא בארץ יהיה דבר כזה. המטרה היא בכלל לא רפואית אלא אמנותית, ורק כשזה הגיע לכאן מציגים את זה כאילו אחרת". 

 

משי-זה"ב הוסיף כי ארגונו יגיש תלונה במשטרה כדי שתבדוק מהיכן הגיע כל איבר – "כמו שעשו בהרבה מדינות שהתערוכה הוצגה בהן". לדבריו, "לא מדובר בשלדים, אלא בגופות ממש שצריכות להיות 'טריות'. אומרים שהן של אנשים שהוצאו להורג בסין, ואנחנו נדאג שיהיה צו עיכוב יציאה מהארץ עד שהנושא ייבדק".

 

תגובה

ממוזיאון המדע טק נמסר בנוגע לתערוכת "עולמות הגוף" כי "התנאי הראשון לקבלת הגופה לשימור ולהצגה בתערוכה הינו הסכמה מדעת החתומה ע"י התורם בעודו בחיים. אין כל תשלום או שכר או טובת הנאה כלשהי לתורם או קרובי משפחתו תמורת התרומה. זאת ועוד, כיום רשומים כבר 9,200 תורמים חיים אשר נתנו את הסכמתם לאחר שחזו במו עיניהם בתערוכה והם יודעים היטב כיצד יוצג גופם לאחר מותם. בהסכמה מדעת החתומה על-ידי התורם יש מענה חוקי ומענה אתי והיא גם תואמת את ערכיה של החברה הדמוקרטית".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב מצגר. "לא יכירנו מקומה"
צילום: אלכס קולומויסקי
משי-זהב. "מחאה ציבורית"
צילום: דודי ועקנין
עו"ד הכהן. "חירות מוגבלת"
מומלצים