שתף קטע נבחר

כ-30 פצועים, בהם סגן המפכ"ל, בתהלוכת הימין

"תהלוכת הדגלים" של פעילי הימין באום אל-פחם הסתיימה בתוך חצי שעה, כש-2,500 שוטרים מרותקים למשימה. ניצב שחר אילון נפצע קל במטר אבנים, שיידו התושבים לעבר הצועדים; ח"כ אילן גילאון נפגע מהגז שפיזרה המשטרה במקום

החשש מעימותים אלימים ב"תהלוכת הדגלים" התממש: סגן המפקח הכללי של המשטרה, ניצב שחר אילון, נפצע הבוקר (יום ג') באורח קל מאבנים, שיידו תושבי אום אל-פחם לעבר צעדת הימין. קצין בכיר נוסף וכן שוטר נפצעו בנסיבות דומות. ח"כ אילן גילאון ממרצ, שנכח אף הוא במקום, נפגע מגז מדמיע שהפעילה המשטרה. בסך-הכל נפצעו קל ונזקקו לטיפול רפואי כ-30 בני-אדם, כמחציתם שוטרים. 13 מפירי סדר נעצרו.   

 

משעות הבוקר היו פרושים מאות רבות של שוטרים בעיר הערבית ובסביבותיה וכן בכביש ואדי ערה. מול הצועדים, ששרו בקולות רמים, הפגינו התושבים וכמה פעילי שמאל. כמה אבנים הושלכו לעבר הצועדים - ותושבים על הגגות נופפו לעברם בנעליים והשמיעו קריאות גנאי. המשטרה פיזרה גז והפעילה כמה רימוני הלם, כדי למנוע התלקחות בין הצדדים. כעבור כחצי שעה, הסתיימה הצעדה, ומשתתפיה שבו לאוטובוסים.

 

"זהו חלק מהמחיר שאנחנו כמשטרה נאלצים לשלם, כדי לקיים את הצו של בית-המשפט העליון כפי שהבטחנו", אמר ל-ynet ניצב אילון, לאחר שנפצע. הוא שיחזר: "עמדתי עם הכוחות, החל לעוף מטר של אבנים בין הבתים. פתאום הרגשתי מכה חזקה בראש. זו לא פעם ראשונה שהשוטרים נמצאים בתווך, בין אלה לאלה, וזו לא פעם ראשונה ששוטרים נפגעים". ניצב אילון, שטופל בבית-החולים בחדרה, הביט קדימה: "יש לנו היום עוד אירועים וטקסים. החלפתי את החולצה שהייתה מוכתמת בדם והמשכתי הלאה".

 

זה מול זה. שוטרים ומפגינים, הבוקר באום אל-פחם (צילום: עידו ארז)  

 

כבר בשעת בוקר מוקדמת עשו אוטובוסים וכלי-רכב פרטיים את דרכם ממרכז הארץ צפונה. בהגיעם לוואדי ערה הועברו המפגינים לכלי-רכב ממוגני ירי, שהובאו במיוחד לשם כך מהשומרון. ניידות משטרה ליוו אותם בדרכם לאום אל-פחם, שם המתינו להם תושבי העיר ופעילי שמאל. את התהלוכה עצמה, בראשה ברוך מרזל, איתמר בן-גביר וח"כ מיכאל בן-ארי, ליוו לכל האורך האוטובוסים הריקים.      

 

המשטרה, שנאלצה לאשר את הצעדה בצו בית-המשפט והקצה 2,500 מאנשיה ליום הטעון הזה, בדקה בקפידה כל אזרח ועיתונאי שמתקרב הבוקר לזירה. גם מגן דוד-אדום העלה את כוננותו באזור. המפגינים מצידם ניסו לשדר, שאין הם מבינים על מה המהומה.    

 

"הנשק היחידי שאנחנו מביאים הוא דגל ישראל", אמר ל-ynet ראש הצועדים, חבר-הכנסת החדש מיכאל בן-ארי. הוא הדף בתוקף את הטענות על פרובוקציה, שהוא ואנשיו מנסים ליצור: "יש גורמים עוינים, שטוענים כי מדינת ישראל היא פרובוקציה. על כל עניין לאומי אומרים שהוא פרובוקציה. אבל כל מה שאנחנו עושים זה מניפים את דגל ישראל. מה שאנחנו דורשים זה רק נאמנות למדינה, ושהמשטרה תוכל להסתובב חופשי ולאכוף את החוק. לא באנו להתגרות ולא באנו לגרש אף אחד".


השייח ראאד סלאח, הבוקר (צילום: עידו ארז) 

 

"האמירה שלנו היא נאמנות למדינת ישראל", המשיך איתמר בן-גביר, אף הוא ממובילי "צעדת הדגלים". לדבריו, "יש באום אל-פאחם חבורה של פורעי חוק, שחושבים שינצחו באלימות. מדינת ישראל היא המדינה של העם היהודי - באנו להגיד את האמת שלנו ולא לעורר פרובוקציות".    

 

קלים על ההדק?

מול בן-גביר ובן-ארי ניצבו תושבי העיר, זועמים על המתרחש. "זה יום עצוב בשבילי, המשטרה נותנת מחסה לגזען הכי גזען בישראל", אמר אחד מהם, מוחמד טאלס. "אנחנו לא נגד יהודים, אנחנו אוהבים את מי שאוהב אותנו ושונאים כל אדם ששונא אותנו, ומה שקורה כאן זה מדיניות הימין".

 תושבת אחרת אמרה, ניצבת על אחת המרפסות: "מה שקורה כאן מטריד מאוד. אנחנו רוצים שלום, הרי אחים אנחנו". אחד המפגינים התלונן על מדיניות המשטרה: "מה אני יכול להגיד, אתם רואים בעצמכם איך המשטרה מגנה על מתנחלים במקום שתגן על תושבי העיר".

 

יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, אמר, לאחר שהבחין באחד התושבים נפגע ומתמוטט: "אנו עדים למשטרה שידה קלה על ההדק. במקום למנוע פרובוקציות, הם תוקפים את האנשים שבאו להגן על עירם. הרי ברור לכל שההפגנה מיועדת לעקור את אום אל-פחם מתושביה". הוא בירך על שיתוף הפעולה עם כוחות מהמגזר היהודי, ואמר: "זו התקווה שאנו נאחזים בה ומבקשים שהשותפות תלך ותתרחב, לצד הסכנות הבאות". 

 

שרון דולב, תושבות האזור שבאה להביע תמיכה בתושבים, אמרה: "אנחנו חיים פה כשכנים כבר שנים, ולנסות ולהפוך את אום אל-פחם למקום שנראה מסוכן - זה סוג של פשע". במהלך ההפגנה נפגעה דולב קלות מרימון הלם, שהושלך על-ידי המשטרה.


פורסם לראשונה 24/03/2009 09:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עולים לאום אל-פחם
מחכים למרזל
צילום: ג'ורג' גינסברג
אבנים וקריאות גנאי
צילום: עידו ארז
מומלצים