שתף קטע נבחר

המפכ"ל: הוכחנו שאפשר להפגין בכל מקום

בתום בוקר סוער באום אל-פחם, בו נפצעו כ-30 בני-אדם ממטרי אבנים וגז מדמיע, סיכם מפקד המשטרה בסיפוק את תפקוד אנשיו סביב תהלוכת הדגלים של הימין. סגנו, שנפצע בתקרית: "זה חלק מהמחיר שאנחנו משלמים לקיום צו בית-המשפט". מפקד המחוז, קורן: "הגבנו מיידית ובנחישות"

כ-30 בני-אדם, כמחציתם שוטרים, ספגו היום (ג') חבלות בתהלוכת הימין באום אל-פחם. כמאה פעילים, בראשותם של ברוך מרזל, איתמר בן-גביר והח"כ החדש מיכאל בן-ארי, צעדו בפאתי העיר, בהתאם להנחיות בג"ץ והמשטרה, ובדרכם ספגו מטחי אבנים. המשטרה הגיבה בגז מדמיע וברימוני הלם לעבר התושבים, ואף הפעילה מסתערבים שעצרו 13 מהפורעים.  

 

מפקד המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, סיכם את האירוע בנימה חיובית: "אני לא מודד אירועים כאלה במונחים של הצלחה או כישלון, אלא בביצוע למול התכנון. בסך הכל, מדובר באירוע מחאה לגיטימי שאושר על-ידי בית-המשפט והמשטרה, והמשטרה הוכיחה שהיא חזקה ויכולה לאפשר להפגנות שכאלו להתקיים בכל מקום במדינת ישראל". 

 

מפקד המחוז הצפוני של המשטרה, ניצב שמעון קורן, אמר עם השבת הסדר על כנו באום אל-פחם, כי "המשטרה פעלה בנחישות ובכוחות גדולים כדי למנוע כל ניסיון לפגוע בתהלוכה, שהתקיימה על פי חוק ובהיתר המשטרה". לדבריו, "הכוחות הגיבו מיידית לכל אירוע שהיה בו משום סכנה או פגיעה".  


צילומים: ג'ורג' גינסברג

 

לא פחות מ-2,500 אנשי משטרה הוקצו לשמירה על הסדר באירוע הטעון. בין הנפגעים

 היו גם כמה שוטרים, ובהם סגנו של כהן, ניצב שחר אילון. "זהו חלק מהמחיר שאנחנו כמשטרה נאלצים לשלם, כדי לקיים את הצו של בית-המשפט העליון כפי שהבטחנו", אמר ל-ynet אילון הפצוע.

 

הוא שיחזר: "עמדתי עם הכוחות, החל לעוף מטר של אבנים בין הבתים. פתאום חשתי מכה חזקה בראש. זו לא פעם ראשונה שהשוטרים נמצאים בתווך, בין אלה לאלה, וזו לא פעם ראשונה ששוטרים נפגעים". ניצב אילון, שטופל בבית-החולים בחדרה, ניסה להביט קדימה: "יש לנו היום עוד אירועים וטקסים. החלפתי את החולצה שהייתה מוכתמת בדם והמשכתי הלאה".  


 

תושבים חברי-כנסת ערבים, שבאו לעיר הסוערת, טענו לשימוש מופרז בכוח מצד המשטרה וקראו "למצות את הדין עם הגזענים שבאו לעשות פרובוקציה". מארגני התהלוכה, שנאבקו רבות בבתי-המשפט עד לאישורה, טענו כי אין מדובר בפרובוקציה כלל וכלל, והם "באו חמושים רק בדגל". לבסוף, באותה הזדמנות בה המשטרה כבר נמצאת באום אל-פחם, הציעו "לקפל את דגלי החמאס שצמודים לגגות הבתים".   

 

בהכנת הידיעה השתתפו שרון רופא-אופיר, אפרת וייס ואלי סניור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"המשטרה שוב בתווך"
צילום: עידו ארז
מרזל צועד
צילום: ג'ורג' גינסברג
בן-גביר מפגין
צילום: ג'ורג' גינסברג
שוטר נפצע
צילום: עידו ארז
מומלצים